Facebook Pixel

Цей день в історії: 16 жовтня католики отримали польського папу

16 жовтня у світі відзначають Міжнародний день продовольства, Всесвітній день анестезіолога, у США – День боса, в Болгарії – День повітряних сил, у Чилі – День вчителя, в Польщі – День папи Іоанна Павла II, в Південній Кореї – День повстання Бу-Ма.

The Page нагадує, які історичні події відбулися 16 жовтня в Україні та світі.

У 1311 році у бургундському В’єнні почався п’ятнадцятий Вселенський собор католицької церкви. Король Франції Філіп Вродливий тиснув на папу Климента V, щоб той відлучив від церкви Орден тамплієрів за єресь та непідкорення владі і знищив його. За сім місяців учасники собору зійшлися на компромісі: тамплієрів розпустити, а їхнє майно передати Мальтійському ордену. Також собор оголосив черговий хрестовий похід – який так і не відбувся.

У 1596-му почався Берестейський церковний собор, на якому була ратифікована унія частини ієрархів та вірян Київської православної митрополії з римо-католицькою церквою на умовах виходу з-під канонічної підлеглості Константинополю, з прийняттям католицької догматики. Так з’явилась Руська унійна церква, яка пізніше отримала сучасну назву – греко-католицька церква.

У 1793 році у революційному Парижі гільйотинували Марію-Антуанетту, королеву Франції.

У 1813-му неподалік Лейпцига почалася так звана «Битва народів». Вона вважається найбільшою битвою в історії до XX століття. На полі бою зійшлися війська Французької імперії, Рейнського союзу, Варшавського герцогства, Саксонії, з одного боку, і Австрійської імперії, Королівства Пруссія, Російської імперії і Швеції, з іншого. За чотири дні війська союзників (300 тис.) завдали нищівної поразки армії Наполеона Бонапарта (190 тис.). Імператор Франції вперше зрікся престолу.

16 жовтня 1853 року почалася Кримська війна між Російською імперією та коаліцією Великої Британії, Французької імперії, Османської імперії, Сардинського королівства за панування над Східним Середземномор'ям.

У 1918-му у Чигирині делегати від 5 українських губерній і Кубані обрали отаманом Вільного козацтва гетьмана України Павла Скоропадського.

У 1923 році Уолт Дісней з братом Роєм заснували студію мультфільмів Disney Brothers Cartoon Studio, сьогодні відому як The Walt Disney Company.

У 1946-му за вироком трибуналу у в'язниці Нюрнбергу були страчені нацистські злочинці Йоахім фон Ріббентроп, Вільгельм Кейтель, Ернст Кальтенбруннер, Альфред Розенберг, Ганс Франк, Вільгельм Фрік, Юліус Штрайхер, Фріц Заукель, Альфред Йодль і Артур Зейсс-Інкварт.

У 1953 році лідер кубинських революціонерів Фідель Кастро у суді проголосив промову «Історія мене виправдає» на свій захист. Проте його двогодинний виступ не вразив суд уряду Фульхенсіо Батісти, який засудив Кастро до 15 років ув’язнення за організацію нападу на казарми Монкада. Здається, Кастро запам’ятав неповагу до своїх ораторських здібностей. Після його приходу до влади у 1959-му промови команданте Фіделя тривали вже по чотири-п’ять годин.

У 1978-му польський кардинал Кароль Юзеф Войтила став 264-м Папою Римським, взявши ім’я Іван Павло II. Він став першим папою-слов’янином і першим неіталійцем з 1523 року. Папа з комуністичної Польщі щиро ненавидів комунізм і доклав чимало зусиль для падіння комуністичних режимів у Східній Європі. Водночас він був першим папою, що зустрівся з лідером комуністичної країни: у 1989-му у Ватикані він приймав Михайла Горбачова.

1989 рік. Іван Павло II на папському престолі 11 років. До розпаду СРСР залишилося менше двох років.

1989 рік. Іван Павло II на папському престолі 11 років. До розпаду СРСР залишилося менше двох років.


Подякувати 🎉