Facebook Pixel

Чи поїде путін у Туреччину: що наразі відомо про переговори Зеленського з російським диктатором

Лідери країн «Коаліції охочих» – президент Франції Еммануель Макрон, новий канцлер Німеччини Фрідріх Мерц, прем’єр Великої Британії Кір Стармер і прем’єр Польщі Дональд Туск – 10 травня висунули диктатору росії путіну ультиматум. Він має 12 травня розпочати 30-денне припинення вогню або отримати нові жорсткі санкції.

У відповідь путін розіграв виставу з виходом вночі до журналістів, під час якої він знову звинуватив Україну у зриві всіх до цього запропонованих припинень вогню. Проте диктатор також запропонував провести переговори в Стамбулі 15 травня.

Президент США Дональд Трамп відреагував майже миттєво: «Україна має погодитись на це НЕГАЙНО». Володимир Зеленський підняв ставки: «Я підтримав президента Трампа з ідеєю прямих перемовин з путіним. Я відкрито сказав, що готовий до зустрічі. Я буду в Туреччині. Сподіваюся, що росіяни не будуть уникати цієї зустрічі». Але Зеленський додав, що зустрічатиметься виключно з путіним.

Тож завтра можуть відновитися прямі переговори росії та України щодо закінчення війни. The Page розповідає, що наразі відомо про це та які шанси, що зустріч путіна та Зеленського взагалі відбудеться.

Хто приїде на переговори в Стамбулі

путін запропонував переговори з Зеленським попри те, що російська пропаганда вже рік просуває тезу про нелегітимність президента України і неможливість контактів з ним. Український президент теж підкоригував свою позицію. 30 вересня 2022 року він схвалив рішення РНБО, яким «констатував неможливість проведення переговорів» з путіним. 13 травня Володимир Зеленський зазначив, що вести перемовини щодо суверенітету і територіальної цілісності України – його конституційне право.

Востаннє Зеленський був у Туреччині 18 лютого 2025-го на зустрічі з президентом країни Раджепом Таїпом Ердоганом. Фото: Офіс президента

Востаннє Зеленський був у Туреччині 18 лютого 2025-го на зустрічі з президентом країни Раджепом Таїпом Ердоганом. Фото: Офіс президента

QuoteЗеленський додав, що він готовий разом з президентом Туреччини Ердоганом зустрітися з путіним як в Анкарі, так і в Стамбулі. Трамп зауважив, що може змінити розклад свого триденного турне Близьким Сходом і відвідати Туреччину, якщо там дійсно відбудеться зустріч президентів рф і України. Проте путін досі не дав відповіді, чи буде присутній на переговорах.

Наразі підтверджено, що від США на перемовинах мають бути держсекретар Марко Рубіо, спецпосланець з питань України Кіт Келлог і спецпосланець на Близькому Сході Стів Віткофф. Цікаво, що раніше Келлога відсторонили від перемовного процесу, бо росіяни вважали його «занадто проукраїнським». Тепер колишній генерал знову бере участь у всіх найважливіших подіях, а Financial Times констатує зміну риторики представників Трампа щодо України.

Українські дипломати та багато міжнародних аналітиків вважають, що путін навряд чи приїде до Стамбула. Але якщо він відмовиться, вкотре підтвердяться слова Зеленського про небажання росії завершувати війну.

Тим часом російські та міжнародні ЗМІ з посиланням на анонімні джерела стверджують, що до Туреччини поїдуть голова МЗС рф лавров і помічник путіна Ушаков.

Сам Зеленський додатково підкреслив, що переговори на рівні делегацій показали себе неефективними, тому він зустрічатиметься лише особисто з путіним. Також президент зазначив, що в будь-якому разі поїде до Туреччини 15 травня.

Чи очікувати на нові жорсткі санкції проти росії

Quote«Ми очікуємо на виконання паном путіним обіцянок і погоджуємося, що якщо цього тижня не буде реального прогресу, то ми спільно виступимо за значне посилення санкцій на європейському рівні», – заявив канцлер Німеччини Фрідріх Мерц на пресконференції 13 травня.

Спецпредставник Кіт Келлог вчергове підкреслив, що в Сенаті США вже готовий законопроєкт щодо жорстких санкцій «Russian Act 2025», який готові підтримати більшість сенаторів. Його мають просунути, якщо путін не погодиться на припинення вогню, але термінів старту процедури не називають.

Євросоюз схвалив 17-й пакет санкцій проти росії 14 травня. Під нові обмеження мають потрапити, зокрема, «тіньовий флот» рф та близько 30 компаній, які допомагали обходити попередні обмеження. Чи готові європейські країни підсилити ці санкції додатковими, поки невідомо.

Українські дипломати в безлічі коментарів зазначають, що наразі головною метою України є довести Дональду Трампу, що з путіним неможливо домовитись, тому потрібно відновити підтримку України та посилити санкційний тиск на росію.

Чим закінчилися минулі прямі переговори України та росії

Нагадаємо, після початку повномасштабної війни російські та українські перемовники вперше зустрілися в Білорусі 28 лютого 2022 року. Пізніше переговори проходили в Стамбулі, перша зустріч відбулася 29 березня. Після цього сторони обмінювалися численними проєктами до середини квітня, перш ніж переговори зайшли в глухий кут.

Згідно з документами, опублікованими минулого року New York Times, Україна мала стати постійно нейтральною, позаблоковою та без'ядерною державою, без іноземних військ чи зброї на своїй території. Ці умови виключали б вступ до НАТО, але допускали можливість членства в ЄС.

Українська та російська делегації під час переговорів у Стамбулі наприкінці березня 2022-го

Українська та російська делегації під час переговорів у Стамбулі наприкінці березня 2022-го

Натомість Україна мала отримати гарантії безпеки від п'яти постійних членів Ради Безпеки ООН: Великої Британії, Китаю, росії, США та Франції.

Наші перемовники нібито наполягали, що у разі нового російського нападу Україна отримувала б допомогу від гарантів, включно із закриттям неба над Україною, наданням необхідної зброї, використання збройних сил для відновлення та подальшого підтримання безпеки держави. Але росія стояла на тому, що будь-яке рішення має бути узгоджене всіма гарантами одноголосно – тобто москва мала б право вето.

Ба більше, росіяни просували обмеження ЗСУ до 85 тис. особового складу, 342 танків та дальності ракет до 40 км. Вони також наполягали на визнанні російської мови державною та припиненні «дискримінації російськомовних».

Відтоді вимоги росії зросли. путін і його представники до вже згаданих умов додають кілька пунктів:

  • території: кремль постійно говорить про бажання окупувати всі області України, що записані в конституцію рф, включно із містами Херсон і Запоріжжя;
  • заборона введення в Україну миротворчих сил: на це вже готові кілька країн Європи на чолі з Великою Британією, а Дональд Трамп також публічно підтримував цю ідею;
  • юридичне визнання окупації Криму Україною: проти цього різко виступають у Києві та Брюсселі, але, можливо, готові торгуватись у Вашингтоні.

Володимир Зеленський підкреслив, що головними темами переговорів у Стамбулі 15 травня мають стати повне припинення вогню та обмін всіма полоненими.

Подякувати 🎉