Facebook Pixel

Вашингтон змінив свою риторику про Україну – FT

Вашингтон почав більше критикувати дії кремля, ніж України, як це було після повернення Дональда Трампа до Білого дому у січні. Зокрема, відмова путіна припинити вогонь роздратувала Трампа, пише Financial Times.

Чи справді Вашингтон змінив своє ставлення до України

На форумі зовнішньої політики у Вашингтоні минулого тижня віцепрезидент США Джей Ді Венс сказав, що «росія просить забагато», щоб припинити війну. Хоча всі очікували, що критика буде у бік України.

Венс був одним із головних дійових осіб у «протистоянні» в Овальному кабінеті у лютому 2025 року, коли він накинувся на Володимира Зеленського і звинуватив його у відсутності достатньої вдячності США за їхню підтримку.

Quote«У американців була така спрощена ідея – давайте зачаруємо росію, тиснемо на Зеленського, і ми досягнемо угоди. Виявилося, що просто зачарувати росію недостатньо», – сказав Вольфганг Ішингер, колишній посол Німеччини в США.

Найголовніша мета Трампа – припинення вогню, яке може привести до мирних переговорів і припинення війни. Проте поки він далеко від її втілення. путін відхилив міжнародні заклики припинити бойові дії, незважаючи на погрози західних держав, зокрема США, ввести нові жорсткі санкції.

Quote«У його [Трампа] спілкуванні чути розчарування. Можливо, він розуміє, що занадто багато втратив і нічого не отримав натомість», – сказав Майкл Макфол, колишній посол США в росії.

Пости Трампа в соціальних мережах відображають очевидне нетерпіння американського президента, пише FT. Наприкінці квітня, після того, як росія обстріляла цивільні райони України, Трамп заявив, що, на його думку, «кремль просто водив його за ніс», і пригрозив ввести вторинні та банківські санкції проти москви.

Quote«Трамп робить висновок, що путін не є другом США. Є усвідомлення того, що йому не можна довіряти... що він не веде серйозних переговорів», – сказав Білл Тейлор, який був послом США в Україні з 2006 по 2009 рік.

Експерти кажуть, що росія розраховує, що Трамп втратить терпіння та інтерес, а американці припинять військову допомогу, що послабить українську армію.

У яких зараз відносинах Україна та США

Останніми тижнями Зеленський доклав зусиль, щоб представити себе як партнера, який співпрацює та підтримує вимоги США для припинення вогню. У неділю він погодився на пропозицію путіна про прямі переговори в Туреччині після того, як Трамп закликав його зробити це

Після «сварки» в Овальному кабінеті відносини між Києвом і Вашингтоном відновилися, частково після угоди про корисні копалини, яка започатковує спільні інвестиції обох країн у критично важливі ресурси України.

Українські чиновники кажуть, що угода підвищує ймовірність того, що США продовжуватимуть підтримувати оборону України. «Тепер Трамп має свою частку в грі», – сказав один із них.

Ішингер сказав, що він «радий», що Венс змінив свою позицію стосовно росії і що позиції США та Європи стосовно війни в Україні «збігаються». Водночас він додав, що віцепрезидент «не зробив наступного логічного кроку, щоб заявити, що нам тепер потрібно по-справжньому затягнути гайки проти росії».

Проте деякі американські політики хочуть бути жорсткішими з москвою. Сенатор Ліндсі Грем, соратник Трампа, заявив, що має двопартійну підтримку законопроєкту з жорсткими санкціями проти рф. Зокрема, документ передбачає 500% тариф на імпорт з країн, які купують російську нафту й газ, якщо путін не почне серйозні переговори про завершення війни.

Законопроєкт підтримали 72 сенатори — це свідчить, що підтримка України в Конгресі США залишається високою.

Деякі експерти вважають, що небезпека того, що президент США залишить Україну, зменшилася за останні тижні.

Подякувати 🎉