Пропозиція Катару подарувати президенту Дональду Трампу розкішний літак Boeing 747 викликала тривогу в американській розвідці та дипломатичній спільноті, де подарунки від іноземних держав вже давно сприймаються з підозрою. Про це пише Bloomberg.
Окрім юридичних та етичних сумнівів щодо прийняття Трампом літака — 89-місного з розкішним інтер'єром французького дизайну — існують також технічні та безпекові проблеми. Експерти кажуть, що будь-який такий подарунок від імені іноземного уряду відкриває можливості для спостереження, відстеження або компрометації комунікацій президента і всіх, хто подорожує з ним.
«Якби ми будували літак, знаючи, що він прямує до іноземного уряду, ми б, напевно, встановили на ньому жучки», — сказав Тад Трой, колишній начальник станції Центрального розвідувального управління.
Він згадав службу в Москві часів холодної війни, коли американське посольство розбирали по цеглинці, щоб витягти клубок пристроїв стеження, вбудованих у бетон будівлі.
Під час свого першого терміну Трамп замовив у компанії Boeing два нових президентських літаки на суму $3,9 млрд. Розчарований затримками поставок, він шукав альтернативи — і, вочевидь, поклав око на катарський літак ще до того, як його запропонували в якості подарунка цього місяця.
Паризький фініш
Літак, про який іде мова, побудований у 2012 році, раніше був на «озброєнні» Хамада бін Джасіма бін Джабера Аль Тані. 66-річний Хамад є одним з найбагатших представників катарської королівської сім'ї. Він обіймав посади прем'єр-міністра і глави суверенного фонду добробуту.
Меблі, килими і твори мистецтва, виконані паризькою фірмою дизайну інтер'єрів Cabinet Alberto Pinto, оформлені в кремово-білих і коричневих тонах. Тут є виготовлені на замовлення килими Тай Пін, світильники з дерева явора та вакапу, а також роботи Олександра Колдера. На верхній палубі є головна спальня з ванною, гостьова спальня і приватна вітальня, а внизу — вітальні, офіс і приміщення для екіпажу.
За словами Троя, літак потрібно буде модернізувати до стандартів, яких зараз дотримується Air Force One. Це включатиме зміцнення його поверхні, щоб витримувати вибухи і атаки, а також технічні доповнення, такі як можливість дозаправки в повітрі, засекречені системи зв'язку і озброєння.
Також знадобляться місяці, якщо не роки, щоб офіцери міністерства оборони і розвідки розібрали літак на частини і ретельно перевірили його на наявність будь-яких пристроїв стеження або виявлення моніторингу систем, які можуть, серед іншого, виявити місцезнаходження літака.
«Ось чому будівництво літака Air Force One займає так багато часу. На ньому так багато всього, що має забезпечити безпеку президента», — сказав Трой.
Трамп, який звинуватив Boeing у тому, що компанія «сильно відстала», захистив подарунок.
«Деякі люди кажуть, що ви не повинні приймати подарунки для країни. Моя позиція така: чому б мені не прийняти подарунок? Ми ж даруємо всім іншим. Монархії Перської затоки мають більші і новіші літаки, ніж американський уряд, і я вважаю, що ми повинні мати найбільш вражаючий літак», — сказав Трамп в інтерв'ю Fox News дорогою до Саудівської Аравії.
Але найзапекліша критика надійшла від відданих прихильників, які назвали це хабарем або нахабним поштовхом до впливу з боку держави Перської затоки.
Коментатор Бен Шапіро запитав, як би відреагували виборці Трампа, якби це зробив демократ.
«Я думаю, якби ми поміняли імена на Хантер Байден і Джо Байден, ми б усі з правого флангу збожеволіли», — сказав Шапіро в понеділок у своєму подкасті.
«Це дійсно буде такою плямою на адміністрації, якщо це правда. І я кажу це як людина, яка готова прийняти кулю за Трампа», — написала ультраправа активістка Лора Лумер на X.
Катар є давнім союзником США і разом з Єгиптом виступає ключовим посередником у спробах укласти перемир'я між Ізраїлем і ХАМАС в Газі.
У країні також знаходиться політичний офіс ХАМАС. За словами Джеймса Дер Деріана, який очолює Центр досліджень міжнародної безпеки при Сіднейському університеті в Австралії, такі відносини становлять ризик «з точки зору потенційного потрапляння інформації до рук людей, які можуть використати її у власних цілях».
«Звичайно, Катар — це не Радянський Союз, але він має досить потужний розвідувальний слід. Він б'є вище своєї ваги», — сказав він.
Проте, хоча прийняття подарунків від іноземних урядів пов'язане з певними небезпеками, відмовлятися від них також не безризиковано. Оскільки дарування подарунків має велике значення в арабській культурі, це може стати дипломатичною помилкою — особливо, коли Катар відіграє таку важливу роль у пошуку шляхів припинення війни в Газі.
«Ось чому цей літак зараз набув такого символічного значення. Відмовся він від подарунка, і могло б бути багато засмучених лідерів — не тільки США, але й Катару та інших арабських країн, які вважають гостинність дуже важливою частиною своєї культури», — сказав Дер Деріан.