Facebook Pixel

Рада підтримала введення санкцій проти «тіньового флоту» рф: як вони працюватимуть

Верховна Рада у вівторок, 13 травня, ухвалила в першому читанні законопроєкт №13020 про застосування санкцій до «тіньового флоту» та повітряних суден рф. «За» — 269 парламентарів.

Про це повідомила народна депутатка, авторка законопроєкту Юлія Сірко.

Санкції проти «тіньового флоту» та повітряних суден рф: що відомо про

Як голосували нардепи за законопроєкт №13020. Фото: Юлія Сірко

Як голосували нардепи за законопроєкт №13020. Фото: Юлія Сірко

законопроєкт №13020

За словами нардепки, документ передбачає накладення санкцій на судна та повітряні судна, які причетні до російського тіньового транспортування:

  • нафти і нафтопродуктів;
  • зброї;
  • військових.


Сірко каже, що санкції можуть ввести, якщо буде встановлено, що діяльність судна створює реальні або ж потенційні загрози національним інтересам, національній безпеці, територіальній цілісності, суверенітету і незалежності України.

Вона також зазначила, що «тіньовий флот» росії є одним з найбільших у світі. Він складається зі старих суден, які не обслуговують належно, та суден без льодового класу в Арктиці.

Ці кораблі загрожують не тільки нацбезпеці, але й можуть призвести до екологічної катастрофи в морях для багатьох країн, особливо для тих, що мають великий розвинений туристичний сектор.

«Запропоновані зміни до законодавства дозволять арештовувати та конфісковувати конкретні морські та повітряні судна, що працюють на бюджет рф. Так ми зможемо посилити безпеку України та обмежити можливості кремля підтримувати війну через збагачення на нафті та інших ресурсах», — каже Сірко.

За підрахунками Київської школи економіки, на створення «тіньового флоту» рф витратила $10 млрд. Він покриває 89% від загального обсягу постачань російської сирої нафти, а доходи від її продажу у 2025-му можуть сягнути $135 млрд.

Крім того, Сірко підкреслила, що адресні санкції проти конкретного судна з унікальним реєстраційним номером — це те, що справді ефективно, і саме так уже діють західні уряди.

«Танкер може бути зареєстрований на Мальті, власник — у Панамі, оператор — в Китаї, а реальний контроль здійснюється з москви. Щойно накладаються санкції на компанію-власника, судно швидко продається або переоформлюється на іншу юридичну або фізичну особу. Саме тому такі санкції часто не працюють», — резюмувала вона.

Нагадаємо, 9 травня 2025 року Велика Британія оголосила про новий пакет санкцій проти рф. Вони спрямовані проти близько 100 нафтових танкерів так званого тіньового флоту.

Подякувати 🎉