За останні тижні Трамп уже перевернув десятиліття зовнішньої політики США, публічно ставши на бік російського лідера і заявивши, що він «вірить» у щирість бажання Путіна покласти край війні. Це переконання більшість західних чиновників, включаючи співробітників розвідки, засуджують, пише Reuters. Розмова в Овальному кабінеті в п'ятницю, 28 лютого, почалася зі звичайних люб'язностей, але пішла під схил після того, як віцепрезидент Дж. Д. Венс звинуватив Зеленського у невдячності за підтримку США. Через кілька хвилин розмова переросла в безпрецедентну суперечку, в якій Трамп і Венс лаяли українського президента.
Шок посилився, коли Трамп у пості у соціальних мережах сказав українському президентові «повернутись, коли він буде готовий до миру». Пізніше союзники Трампа заявили, що малоймовірним є укладення угоди про припинення війни, поки Зеленський залишається при владі.
«Чи ми покладемо цьому кінець, чи дозволимо йому боротися, — сказав Трамп журналістам, залишаючи Білий дім у п'ятницю ввечері. — І якщо він боротиметься, це буде негарно, бо без нас він не переможе».
Трамп спілкується з журналістами після зустрічі із Зеленським (відео)
«Президент Зеленський абсолютно неправильно впорався з цим, — сказав Курт Волкер, колишній спеціальний представник Державного департаменту США з питань України. — Метою мало бути якнайшвидше припинити це і зайнятися реальною справою».
Україна опинилася перед відкритим розривом з країною, яка була її найважливішим союзником і постачальником зброї в її трирічній боротьбі проти повномасштабного вторгнення Росії. Європейські союзники Києва, які витратили тижні, намагаючись відмовити Трампа від поспіху з укладанням швидкої угоди про припинення війни на умовах Путіна, були в жаху.
«Сьогодні стало зрозуміло, що вільному світу потрібний новий лідер, – заявила Кая Каллас, головний дипломат ЄС. — Ми, європейці, маємо прийняти цей виклик».
«Необхідно негайно провести саміт між Сполученими Штатами, європейськими державами та союзниками, щоб відверто поговорити про те, як ми маємо намір вирішувати серйозні проблеми сучасності, починаючи з України», — заявила прем'єр-міністр Італії Джорджія Мелоні.
Прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо заявив: «Росія незаконно вторглася на територію України. Вже три роки українці борються мужньо та стійко. Їхня боротьба за демократію, свободу та суверенітет — це боротьба, яка важлива для всіх нас. Канада продовжить підтримувати Україну та українців у досягненні справедливого та міцного світу».
Канцлер ФРН Олаф Шольц: «Ніхто не хоче миру більше, ніж громадяни України. Ось чому ми спільно шукаємо шлях до міцного та справедливого миру. Україна може покластися на Німеччину і на Європу».
Президент Франції Емманюель Макрон: «Росія — агресор, а Україна — народ, який зазнав агресії. Я думаю, що ми мали рацію, коли допомагали Україні та вводили санкції проти Росії три роки тому і продовжували це робити».
Прессекретар прем'єр-міністра Великої Британії Кіра Стармера: «Він зберігає непохитну підтримку України та відіграє свою роль у пошуку шляху до міцного миру, заснованого на суверенітеті та безпеці України».
Прем'єр-міністр Австралії Ентоні Альбанезе: «Ми продовжимо підтримувати Україну стільки, скільки потрібно, бо це боротьба демократичної країни проти авторитарного режиму на чолі з Путіним, який явно має імперіалістичні плани не лише щодо України, а й у всьому регіоні».
Міністр закордонних справ Данії Ларс Локке Расмуссен: «Це удар під дих для України. Має місце для серйозних розмов — навіть між друзями. Але коли це відбувається перед камерами, як зараз, переможець лише один. І він сидить у Кремлі».
ДОПОВНЕННЯ
Президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн: «Ваша гідність вшановує хоробрість українського народу. Будьте сильними, будьте сміливими, будьте безстрашними. Ви ніколи не самотні, дорогий президент. Ми продовжимо працювати з вами заради справедливого та міцного миру».
Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск: «Дорогий @ZelenskyyUa, дорогі українські друзі, ви не самотні».
Прем'єр-міністр Іспанії Педро Санчес: «Україна, Іспанія з вами».
Президент Чехії Петр Павел: «Ми підтримуємо Україну більше, ніж будь-коли. Настав час Європі активізувати свої зусилля».
Прем'єр-міністр Норвегії Йонас Гар Стер: «Те, що ми побачили сьогодні у Білому домі, серйозно й бентежить. Україна, як і раніше, потребує підтримки США, а безпека та майбутнє України також важливі для США та Європи. Президент Володимир Зеленський має сильну підтримку в Україні, широку підтримку в Європі, і він провів свій народ через дуже складний та жорстокий час. Те, що Трамп звинувачує Зеленського в азартній грі з Третьою світовою війною, є вкрай необґрунтованим».
Міністр закордонних справ Естонії Маргус Цахкна: «Єдиною перешкодою для миру є рішення Путіна продовжити свою агресивну війну. Якщо Росія перестане воювати, війни не буде. Якщо Україна перестане воювати, України не буде. Підтримка Естонією України залишається незмінною. Настав час для Європи активізуватися».
Президент Молдови Майя Санду: «Істина проста. Росія вторглася до України. Росія — агресор. Україна захищає свою свободу і нашу. Ми на боці України».
Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан: «Сильні люди укладають мир, слабкі люди розв'язують війну. Сьогодні президент Трамп сміливо відстоював мир. Навіть якщо багатьом було це важко переварити. Дякую, пане президенте!»
Прем'єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе: «Вчора вкотре було проведено чіткий кордон між партією війни та партією міру. Я маю на увазі не так дебати між Трампом і Зеленським, як наступну реакцію на ці дебати. Президента Трампа та його мирні зусилля один за одним засуджували люди, відповідальні за припущення кривавої війни та безсердечне принесення в жертву України та життів тисяч українців».