Facebook Pixel

У Києві спалах кору: що стало причиною розповсюдження вірусу

Кір знову уражає українців: з квітня у столиці зафіксовано вже чотири спалахи. Раніше хвороба викликала епідемію у 2017-2018 роках. Вона має циклічність і б’є по українцях кожні 5-6 років. Але минула епідемія не привчила людей до щеплень, що призводить до нових спалахів сьогодні. Також розповсюдженню вірусів сприяє війна, адже під час тривоги діти сидять в укриттях, де часто погане провітрювання і велике скупчення людей.

The Page розповідає, що наразі відомо про новий спалах інфекції.

Які симптоми кору і як розповсюджується вірус

Кір має статус однієї з найзаразніших хвороб. За статистикою, 9 із 10 людей, з якими контактувала інфікована особа, теж захворіють, якщо вони не мали щеплень. Вірус поширюється під час кашлю та чхання, тісних особистих контактів.

Перші симптоми з’являються через 10-12 днів після інфікування. На початкової стадії це підвищена температура, кашель, почервоніння очей та сльозотеча. На внутрішній поверхні щік з’являються білі плями. Ще через 4-7 днів на тілі помітний висип, притаманний кору.

Особливо небезпечний кір для дітей віком до п’яти років. Серед ускладнень — отит, бронхіт, пневмонія, діарея, енцефаліт. Ця недуга може призвести навіть до смерті.

Найбільш небезпечний кір для дітей до п'яти років. Джерело: depositphotos

Найбільш небезпечний кір для дітей до п'яти років. Джерело: depositphotos

Захворювання на кір під час вагітності загрожує як жінці, так і ненародженій дитині. У групі ризику також медичні працівники та освітяни.

Quote«Кір — одна з головних причин дитячої смертності у світі. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щороку у світі 30-40 млн дітей хворіють на кір, понад 800 тис. помирають від самої інфекції та її ускладнень. Це означає 314 смертей на день, 13 смертей щогодини», — повідомляє МОЗ України.

Важливо розуміти, що спеціального лікування кору немає.

У ХІХ столітті кір прозвали дитячою чумою, від якої щороку помирало близько 2,6 млн людей. Ситуація змінилася у 1960-х роках з появою вакцини, яка сьогодні рятує мільйони життів.

Вакцинація від кору: коли робити і які протипоказання

Людство може подолати кір, як колись подолало віспу. Для цього суспільству потрібен колективний імунітет, який створюється загальною вакцинацією. Для відсічі вірусу потрібно, щоб було щеплено 95-98% населення.

В Україні є комплексна вакцина від кору, паротиту і краснухи (КПК). Щоб вона працювала, людині потрібні дві дози. Перше щеплення треба зробити у віці 12 місяців, друге — в 6 років. Якщо з якоїсь причини людина не пройшла вакцинацію, це можна зробити у будь-якому віці.

Щеплення від кору можна робити в будь-якому віці. Джерело: depositphotos

Щеплення від кору можна робити в будь-якому віці. Джерело: depositphotos

Хоча медики не просто рекомендують вакцинацію від кору, а наполягають на ній, існує декілька протипоказань для щеплення:

  1. Гостре захворювання, що супроводжується температурою, вищою за 38,5 °С.
  2. Серйозна алергічна реакція (у тому числі анафілактичний шок) на попередню дозу вакцини чи відома алергічна реакція на один із компонентів вакцини (наприклад, на желатин, неоміцин, курячий білок тощо).
  3. Захворювання і стани організму, при яких після введення вакцини імунітет може не сформуватися (наприклад, в умовах хіміотерапії в онкологічних хворих; при вживанні великих доз стероїдних гормонів; при вживанні ліків, що пригнічують імунітет; при СНІДі);
  4. Вагітність. Вакциною КПК не щеплять вагітних, адже вона містить живі віруси. Щеплення проти кору необхідно зробити на етапі планування вагітності.

Лікарі також спростовують міф, що наявність у дитини бронхіальної астми, цукрового діабету чи інших хронічних захворювань є протипоказанням до вакцинації. Насправді саме вони потребують щеплення першочергово, адже ризик зараження кором і розвитку серйозних ускладнень після хвороби для таких людей значно вищий.

Лікарі попереджають, що почервоніння та дискомфорт у місці ін’єкції, підвищення температури — це нормальна реакція на щеплення і вона минає за кілька днів. Також вони часто просять залишитися в поліклініці на 20-30 хвилин після щеплення, щоб упевнитися у відсутності гострої алергічної реакції.

Подякувати 🎉