Facebook Pixel

Лікар у чаті (+):-) як отримати електронний рецепт безкоштовно

«Це ж тепер доведеться записуватися на прийом, вистоювати чергу, щоб отримати рецепт! А у приватній клініці ще й сплатити 800-1000 грн за візит,» — обурювалися українці, що звикли купувати рецептурні препарати без додаткових дозволів. Як виявилося, поки що в Україні залишається багато пропозицій безкоштовних онлайн-консультацій лікарів. Представники галузі розповіли The Page, які перспективи розвитку цієї послуги бачать в Україні найближчим часом.

Як електронні рецепти вплинуть на попит на онлайн-консультації лікарів

Операційний директор компанії «Здраво» Леонід Колодяжний упевнений, що телемедицина має гарні перспективи розвитку в Україні після виведення з обігу паперових рецептів.

"Коли залишиться тільки електронний рецепт і стане можливим дієвий контроль відпуску ліків, розквітне телеконсультація. На цьому зможуть заробити клініки, які запропонують короткі дистанційні консультації з наданням електронного рецепта», — прокоментував Колодяжний.

З 1 квітня дія електронного рецепта поширилася на всі рецептурні препарати, раніше їхній перелік був обмеженим. Але наразі невідомо, коли саме в Україні припинять дію паперові рецепти. Поки що МОЗ планує використовувати їх паралельно з електронними до скасування дії воєнного стану та ще три місяці після нього.

СEO компанії Doctor Online Микола Кисель вважає, що попит на онлайн-консультації лікарів зросте ближче до осени, коли почнеться сезонна хвиля вірусних захворювань.

Наскільки затребувана телемедицина в Україні у 2023 році

Під час ковідного карантину, обмеженої доступності медичного персоналу лікарі Doctor Online проводили на добу від 800 до 1500 консультацій, на місяць виходило по 20-30 тис. консультацій. Зараз вони проводять приблизно 1000 консультацій на добу, це у середньому 25-30 тис. на місяць.

«Ми зараз пропонуємо безкоштовні консультації лікарів загальної практики, тобто сімейних лікарів. Сімейний лікар закриває 80% усіх запитів у любому напрямку. Вони можуть обслуговувати як дорослих, так і дітей», — розповідає Кисель.

У мережі клінік «Мій лікар» спостерігають щомісячне зростання звернень онлайн на 5-10%. «Зараз маємо достатньо лікарів онлайн, щоб надавати до 10 тис. консультацій щомісяця, але не рекламуємо цю послугу окремо, тому наявна динаміка звернень зараз враховує тільки наших пацієнтів», — прокоментував гендиректор та засновник мережі Іван Лебедєв.

Динаміка звернень по онлайн-консультації мережі клінік «Мій лікар» у 2022-2023 роках. Інфографіка — «Мій лікар»

Динаміка звернень по онлайн-консультації мережі клінік «Мій лікар» у 2022-2023 роках. Інфографіка — «Мій лікар»

Більшість медичних онлайн-консультацій в Україні наразі безкоштовні

Якщо набрати у Google відповідний пошуковий запит, можна отримати кілька сторінок пропозицій із телемедицини від клінік та медичних сервісів. Більшість із них безкоштовні.

«Helsi також надає безкоштовні консультації. Тому монетизація у нашому випадку неможлива. Ми сфокусувалися на безкоштовних онлайн-консультаціях, щоб допомогти українським мамочкам з дітьми за кордоном. Ми розуміємо, що рівень медицини у Європі високий, але доступність цієї медицини не така швидка, як ми звикли в Україні», — каже СЕО платформи Doctor Online, яка наразі працює завдяки фінансуванню благодійних фондів.

Пацієнти платформи за кордоном можуть отримати електронний рецепт. Потрібно звертатися до лікаря з тієї ж країни, де мешкає пацієнт.

У телеграм-боті «Мій лікар» задекларовані пацієнти можуть отримати необмежену кількість дистанційних консультацій з лікарями. Для незадекларованих пацієнтів послуга коштує 50 грн.

Перспективи розвитку телемедицини в Україні

Зазвичай платформи онлайн-консультацій пропонують спілкування з лікарем через чат у застосунку. Кисель наголошує, що 98% консультацій від Doctor Online відбуваються у текстовому форматі. Пацієнти мають можливість завантажувати файли та фото з результатами досліджень.

Лебедєв каже, що від початку повномасштабного вторгнення напрям телемедицини стає більш популярним серед пацієнтів мережі «Мій лікар». Але водночас найбільшу динаміку мають «нелегальні» консультації, тобто лікар їх виконує без відома клініки через Viber та інші засоби. Також він спостерігає меншу довіру українців до лікаря в чаті, ніж за живого спілкування. Проте Лебедєв вважає розвиток телемедицини стратегічно важливим для мережі. Вже зараз, на його думку, подібні консультації дозволяють:

  • покращити доступність медичних послуг та комфорт для пацієнта;
  • зменшити навантаження на лікарів офлайн;
  • полегшити стандартизацію та покращити якість;
  • пришвидшити масштабування послуг;
  • надавати послуги пацієнтам за кордоном або на прифронтових територіях.
Подякувати 🎉