Facebook Pixel

Пристрасті за «Постинором»: чи щось зміниться в продажу препарату екстреної контрацепції з 1 квітня

На фоні хайпу новини про ліки за рецептом з 1 квітня в Україні разом з питанням продажу «Корвалолу», «Німесилу» та ще деяких популярних медикаментів постала інша проблема: регулювання продажу препарату екстреної контрацепції «Постинор». Офіційно цей препарат вже давно є рецептурним, але по факту аптеки на це заплющують очі і відпускають його вільно. Перспектива того, що «Постинор» будуть продавати за рецептом викликала обурення значної частини українського суспільства. The Page розповідає, що про це кажуть лікарі.

Що говорять лікарі про продаж «Постинору» за рецептом з 1 квітня

Гінекологиня Наталя Лелюх записала свій коментар щодо продажу препаратів екстреної контрацепції винятково за рецептом і засудила цю норму.

Your browser doesn't support HTML5 video.

«Заборона продавати засоби екстреної контрацепції без рецепта — для мене це злочинний закон. Екстрена контрацепція має назву «екстреної», щоб її могли використати максимально швидко після незахищеного статевого контакту, щоб запобігти настанню небажаної вагітності… Мені здається, що треба переглянути саме цю позначку в законі — про екстрену контрацепцію. Треба навчати дітей користуватися контрацептивами, треба говорити з підлітками про контрацепцію, треба пояснювати, як працює екстрена контрацепція. І вона має бути доступною, як і презервативи, для підлітків і для людей, які не можуть за них заплатити. Це злочинний закон, і для мене він прирівнюється до кримінальних абортів», — говорить Лелюх.

Продажі антибіотиків за рецептом — правильне рішення

Лікар Іван Черненко підтримує рецептурний продаж більшості препаратів, як-от антибіотики та для лікування артеріального тиску. Оскільки українці зловживають самолікуванням, на його думку, це правильне рішення. Але щодо внесення до цього списку ліків препарату екстреної контрацепції він не згодний.

«Зараз за рецептом продаватимуться ті препарати, які й раніше мали б бути за рецептом, у яких і раніше в інструкції зазначалося «рецептурний препарат». А ви їх купували без рецепта лише тому, що всі лікарі та аптеки порушували законодавство й прописували/продавали без рецепта… «Постинор» і раніше був із позначкою «за рецептом». Утім, певен найближчим часом його виключать зі списку рецептурних, як і в багатьох європейських країнах або ні, як, наприклад, у Польщі», — написав на сторінці у фейсбук Черненко.

31 березня у аптек утворилися черги. Фото: The Page

31 березня у аптек утворилися черги. Фото: The Page

Як діє «Постинор»

Препарати екстреної контрацепції блокують вихід яйцеклітини завдяки пригніченню піка лютеїнізувального гормону. Якщо жінки дотримуються рекомендованих дозувань, такі препарати запобігають овуляції та заплідненню за умови, що секс відбувається в передовуляційну фазу. Але в іншому випадку вагітність може настати. Також подібні препарати мають певні побічні дії та загалом порушують гормональний баланс.

У різних країнах Європи діють різні правила щодо продажу засобів екстреної контрацепції — наприклад, в Угорщині та Польщі потрібен рецепт, в Австрії та Швеції — ні. Більшість міжнародних організацій рекомендують робити ці препарати доступними.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉