Визнання Криму російським, відмова від НАТО та нейтральність ЗАЕС – приблизно такі вимоги задля припинення вогню запропонувала американська сторона Україні під час зустрічі в Парижі 17 квітня. Принаймні про це стверджує WSJ та ще кілька провідних медіа з посиланням на джерела у Вашингтоні. Американці очікуватимуть відповіді України в Лондоні 23 квітня.
Варто зазначити, що презентацію певного плану в Парижі підтвердив ЗМІ Кіт Келлог, спецпредставник президента США з питань України і росії, тому розмови точаться не на порожньому місці.
Проте вже в п’ятницю держсекретар США Марко Рубіо заявив, що США можуть відмовитись від переговорів, як шляху розв’язання війни, або навіть «перейти до інших справ». розбирається, що відбувається і чого варто чекати до кінця квітня.
Ультиматум або пропозиція: як варто сприймати розмови про поступки заради миру
Деякі українські ЗМІ встигли трактувати тези WSJ та інших редакцій, як ультиматум Україні. Але в самих матеріалах зазначається, що високопосадовець Держдепу США пояснив WSJ, що це варіант, на який Київ має зважати, а не пропозиція «погоджуйся або йди геть». Чиновник сказав, що список потенційних варіантів був наданий для обговорення і зворотного зв'язку.
Зазначені в матеріалі WSJ вимоги є радше тим найменшим, на що теоретично готова погодитися росія задля початку переговорів, але не позицією США. Принаймні поки.
Якщо американська, європейська та українська позиції, які розглянуть у Лондоні 23 квітня, збігатимуться, пропозиції передадуть москві. При цьому зрозуміло, що США хочуть створити передумови для припинення вогню саме вздовж наявних ліній бойових дій. Але Москва висуває максималістські вимоги, про що свідчать заяви Стіва Віткоффа. Останній вже тричі бачився з путіним і говорить про необхідність повної здачі всіх чотирьох регіонів, записаних у російській конституції, на що не готова Україна.

Володимир Зеленський нещодавно відкрито заявив, що Стів Віткофф прийняв «стратегію російської сторони». Деякі аналітики вважають, що Віткофф просто грає роль зручного для москви переговорника, адже той же Келлог для них виявився занадто проукраїнським
Нагадаємо, Україна погодилася на повне припинення вогню без додаткових умов ще 11 березня в Джидді під час переговорів з представниками Америки, які відкрито тиснули на українську сторону. Своєю чергою, росія це проігнорувала, а згодом оголосила низку додаткових умов для часткового припинення вогню по енергетиці та на Чорному морі.
Як адміністрація Трампа втрачає терпіння і де його межа
Бажання адміністрації Трампа досягнути припинення вогню до Великодня вже провалилось. Але у Трампа продовжують наполягати на якомога швидшому вирішенні. Останню заяву Марко Рубіо багато експертів зчитали, як класичний дипломатичний тиск.
«Ми повинні з'ясувати тут і зараз, протягом декількох днів, чи можливо це зробити в короткостроковій перспективі. Тому що якщо ні, то я думаю, що ми просто будемо рухатися далі», — сказав Марко Рубіо 17 квітня.
Вже 20 квітня він знову повторив це твердження. За словами речниці держдепу США, Рубіо попередив генсека НАТО Рютте, що США можуть відмовитися від зусиль щодо посередництва в досягненні миру в Україні. Так він знову підкреслив, що важливо домовлятися швидше.
Які поступки росії готові допустити в США
Ще тиждень тому в тому ж WSJ пролунали твердження, що команда Дональда Трампа розділилась щодо ставлення до росії та її бажання припинити війну.
Частина радників, зокрема й найвищі — Марко Рубіо та Кіт Келлог, вважають, що путін не має реального наміру завершити війну, тому варто бути обережнішими з москвою та займати жорсткішу позицію щодо можливих територіальних поступок України.
Своєю чергою, видання стверджує, що Трамп більше довіряє своєму спецпосланцю Стіву Віткоффу, який після зустрічей з путіним вважає, що той хоче миру.
За даними вже Bloomberg, США готові визнати Крим російським у рамках мирної угоди. Проте, ця поступка є останнім сигналом для росії щодо бажання Дональда Трампа вести переговори. Джерела видання повідомляють, що остаточне рішення команда Трампа ще не ухвалила, бо ідея знаходиться на стадії пропозиції.

Під час Великоднього святкування Дональд Трамп кілька разів зазначив репортерам, що США провели хороші зустрічі щодо України та росії й існує дуже велика імовірність отримати домовленість найближчим часом. Проте президент США неоднаразово заявляв схоже
У росії є час подумати до кінця квітня: що далі
Також у ЗМІ вже неодноразово лунало твердження, нібито адміністрація Трампа готова накласти додаткові санкції на рф, якщо вона перестане рухатись у напрямку припинення війни.
Ще 1 квітня двопартійна група з 50 американських сенаторів запропонувала «жорсткі» санкції проти росії у пресрелізі. Проте ми досі їх не бачимо. Деякі американські чиновники анонімно називають кінець квітня дедлайном, після якого росія може зіткнутися з новими санкціями.
Багато уваги аналітики звернули на певну зміну риторики Дональда Трампа останнього тижня. Тепер, за його словами, винні у російсько-українській війні не тільки «дурний» Джо Байден, «слабкий» Володимир Зеленський, але й володимир путін, який «не повинен був цього починати».
А головним позитивним сигналом з Парижа стало те, що за стіл переговорів вперше допустили європейські країни: Францію, Німеччину, Велику Британію. До того американська сторона вкрай нахабно висловлювалась щодо їхньої участі як непотрібної.
Реальна позиція США щодо питання врегулювання війни може стати відомою у Лондоні 23 квітня, де спільно з Україною та Європою шукатимуть точки дотику щодо можливості завершення війни.