Цього тижня на Україну чиниться тиск з метою змусити її відреагувати на низку далекосяжних ідей адміністрації Трампа щодо того, як припинити війну в Україні шляхом надання поступок росії, включаючи потенційне визнання Сполученими Штатами анексії Криму та недопущення Києва до вступу в НАТО. Про це пише Wall Street Journal.
За словами західних чиновників, ці ідеї були викладені в конфіденційному документі, представленому високопоставленими чиновниками адміністрації Трампа своїм українським колегам у Парижі в четвер. Вони також були представлені європейським високопосадовцям під час одноденної зустрічі.
Тепер США чекають на відповідь Києва, яка, як очікується, надійде на зустрічі американських, українських та європейських посадовців у Лондоні наприкінці цього тижня. Тоді, якщо американська, європейська та українська позиції збігатимуться, пропозиції можуть бути передані москві.

Державний секретар Марко Рубіо заявив, що США призупинять свої зусилля в переговорах про припинення війни в Україні, якщо найближчими днями не буде досягнуто прогресу. Щоб чинити тиск на Україну і росію, держсекретар Марко Рубіо заявив у п'ятницю, що адміністрація може призупинити свої переговорні зусилля, якщо протягом наступних кількох тижнів не буде досягнуто прогресу в ключових питаннях.
«Українці повинні повернутися додому, вони повинні домовитися зі своїм президентом, вони повинні взяти до уваги його думку про все це. Але ми повинні з'ясувати тут і зараз, протягом декількох днів, чи можливо це зробити в короткостроковій перспективі. Тому що якщо ні, то я думаю, що ми просто будемо рухатися далі», — сказав Рубіо.
Дипломатичні зусилля США мають на меті створити передумови для припинення вогню, яке відбуватиметься в основному вздовж нинішніх ліній бойових дій, і можливого врегулювання. Прийняття деяких ідей адміністрації Трампа може виявитися складним для Києва, оскільки Україна відкинула претензії росії на частину своєї території.
У неділю високопосадовець Державного департаменту США назвав ідеї, представлені українцям, варіантами, які Київ має зважити, а не пропозицією «погоджуйся або йди геть». Чиновник сказав, що список потенційних варіантів був наданий для обговорення і зворотного зв'язку.
Рубіо, спеціальний посланник Стів Віткофф і Кіт Келлог, генерал-лейтенант армії у відставці, який виконує функції посланника в Україні, зустрілися в четвер у Парижі з українськими високопосадовцями, зокрема з керівником Офісу Президента України Андрієм Єрмаком, міністром оборони Рустемом Умеровим і міністром закордонних справ Андрієм Сибігою.
За словами американських чиновників, Рубіо, Віткофф і Келлог планують взяти участь у майбутній зустрічі в Лондоні. Після цього Віткофф, можливо, здійснить ще одну поїздку до росії, хоча про неї ще не повідомлялося.
Віткофф тричі зустрічався з президентом росії путіним і повідомив, що досягнув прогресу в переговорах з лідером кремля. Інші американські чиновники радили Трампу бути більш скептичним щодо намірів путіна.
Визнання Сполученими Штатами захоплення росією Кримського півострова у 2014 році перекреслило б більш ніж десятирічну американську політику як демократичної, так і республіканської адміністрацій. У 2018 році державний секретар Майк Помпео, який працював за першої адміністрації Трампа, засудив анексію Криму росією як загрозу «основоположному міжнародному принципу, який поділяють демократичні держави: жодна країна не може змінювати кордони іншої силою». Конгрес США ухвалив закон, який виступає проти визнання Сполученими Штатами анексії Криму росією.
Ідеї, представлені США в Парижі, також включають виключення членства України в НАТО.
«НАТО не обговорюється», — заявив Келлог в ефірі Fox News в суботу.
Ще одна ідея США, за словами західних чиновників, полягає в тому, щоб оголосити територію навколо ядерного реактора в Запоріжжі нейтральною територією, яка могла б перебувати під американським контролем.
У березневій розмові із Зеленським Трамп підняв питання про те, що США можуть придбати українські електростанції, включаючи ядерні об'єкти, назвавши це «найкращим захистом для цієї інфраструктури». Запорізька електростанція, найбільша в Європі, ймовірно, постачатиме електроенергію як на українську територію, так і в регіони, які москва завоювала після свого вторгнення в 2022 році і які залишаються під її контролем.
На думку західних чиновників, ідеї, висунуті адміністрацією Трампа, не відповідають деяким російським вимогам. Вони не визнають, що росія має право контролювати чотири регіони на сході України, які, як вона стверджує, анексувала, хоча й не вимагають, щоб російські військові залишили ці території.
За словами західних чиновників, США також не пропонують обмежити чисельність українських військ і не виключають військової підтримки Києва з боку Заходу або розгортання там європейських військ, що є ключовим каменем спотикання у відносинах з москвою.
«Кожна суверенна нація на Землі має паво захищати себе. «Україна матиме право захищати себе і укладати будь-які угоди, які вона хоче укладати на двосторонній основі з різними країнами і так далі», — заявив Рубіо в п'ятницю.
Хоча адміністрація Трампа тимчасово призупинила постачання зброї та розвідувальних даних Україні, щоб змусити її шукати дипломатичний компроміс з росією, вона не запровадила економічних санкцій і не зробила жодних конкретних кроків, щоб натиснути на путіна.
Україна заявила, що готова погодитися на всеосяжне 30-денне припинення вогню, якщо кремль наслідуватиме її приклад. Кілька днів тому путін оголосив коротке перемир'я на час Великодніх свят, але москва продовжувала обстріли під час релігійного свята.
Досі немає рішення щодо того, які види гарантій безпеки може отримати Україна, якщо погодиться на мирне врегулювання. Адміністрація Трампа не повідомила, чи готова вона надати будь-яку військову підтримку європейським країнам, які відправляють війська в Україну як частину «сил заспокоєння» для стримування майбутньої російської агресії.
Кремль домагався скасування американських санкцій і відновлення економічних зв'язків між росією і США під час переговорів у москві та Саудівській Аравії, в яких брав участь спеціальний посланник путіна Кирило Дмитрієв.