Facebook Pixel

Нелегальні «закладки» виявили у китайському устаткуванні для сонячних електростанцій

Чиновники зі сфери енергетики США переглядають ризик, який являють вироблені в Китаї пристрої для відновлюваної енергетики після того, як усередині деяких з них було виявлено «нез'ясоване комунікаційне обладнання». Про це агентству Reuters повідомили два джерела, знайомі з ситуацією. Розповідаємо, які потенційні ризики вбачають у цьому західні експерти.

«Закладки» у китайському енергетичному обладнанні

Інвертори, які в основному виробляються в Китаї, використовуються в усьому світі для підключення сонячних панелей та вітряних турбін до електромереж. Вони спроектовані так, щоб забезпечувати віддалений доступ до них для оновлення та обслуговування. Однак власники зазвичай встановлюють міжмережеві екрани, щоб запобігти несанкціонованому зв'язку з пристроєм.

Спрощена схема СЕС, підключеної до спільної мережі

Спрощена схема СЕС, підключеної до спільної мережі

Нещодавно американські експерти, які розбирали підключене до мереж обладнання для перевірки проблем безпеки, виявили в деяких китайських інверторах для сонячних електростанцій (СЕС) комунікаційні пристрої, не зазначені в документації на продукцію. За останні дев'ять місяців у деяких батареях кількох китайських постачальників виявили також незареєстровані пристрої зв'язку, включаючи передавачі для зв'язку зі стільниковими мережами.

За словами джерел, шкідливі компоненти надають додаткові, недокументовані канали зв'язку, які можуть дозволити обійти міжмережні екрани, що може призвести до катастрофічних наслідків.

«Ми знаємо, Китай вважає, що є сенс наражати на ризик знищення або збою хоча б деякі елементи нашої базової інфраструктури», – сказав Майк Роджерс, колишній директор Агентства національної безпеки США.

Представник посольства Китаю у Вашингтоні заявив: «Ми виступаємо проти узагальнення концепції національної безпеки, що спотворює та зневажає інфраструктурні досягнення Китаю».

Чим загрожує можливість несанкціонованого доступу до енергомереж

За словами експертів, використання шахрайських комунікаційних пристроїв для обходу міжмережевих екранів та віддаленого відключення інверторів або зміни їх налаштувань може дестабілізувати електромережі, пошкодити енергетичну інфраструктуру та спровокувати масові відключення електроенергії.

«Це фактично означає, що існує вбудований спосіб фізичного знищення мережі», – сказало одне із джерел.

Міністерство енергетики США заявило, що постійно оцінює ризики, пов'язані з новими технологіями, і що виробники стикаються зі значними проблемами при розкритті та документуванні функціональних можливостей.

Quote«Хоча ця функція, можливо, і не має злого наміру, тим, хто її набуває, вкрай важливо мати повне уявлення про можливості продуктів», – заявив представник міністерства.

Він додав, що ведеться робота з усунення прогалин у розкритті інформації за допомогою «специфікації матеріалів програмного забезпечення» або інвентаризації всіх компонентів, що входять до складу програмного додатку, а також інших договірних вимог.

Два сенатори США представили проєкт закону про відмову від залежності від іноземних постачальників акумуляторних батарей, який забороняє Міністерству внутрішньої безпеки закуповувати акумуляторні батареї у деяких китайських підприємств із жовтня 2027 року через потенційні проблеми для національної безпеки. Документ передали до сенатського комітету з внутрішньої безпеки та державних справ 11 березня і досі не ухвалили.

За словами джерел, зараз готується аналогічна заборона для китайських виробників інверторів.

Небезпека китайського домінування в енергетиці

За даними консалтингової компанії Wood Mackenzie, китайська Huawei є найбільшим у світі постачальником інверторів, на її частку у 2022 році припало 29% світових постачань. За нею слідують китайські Sungrow і Jinlong Solis.

Однак німецький розробник сонячних батарей 1Komma5 заявив, що уникає інверторів Huawei через асоціації цього бренду з ризиками безпеки.

«Десять років тому, якби ви відключили китайські інвертори, це не призвело б до серйозних наслідків для європейських мереж, але зараз їхня значимість для мереж набагато більша, — заявив генеральний директор 1Komma5 Філіп Шредер. — Домінування Китаю стає все більш серйозною проблемою через зростаючу потужність відновлюваних джерел енергії в західних мережах і ймовірність тривалої і серйозної конфронтації між Китаєм і Заходом».

За словами експертів, китайські компанії за законом зобов'язані співпрацювати з китайськими спецслужбами, що дає уряду потенційний контроль за інверторами китайського виробництва, підключеними до зарубіжних мереж.

Хоча Huawei вирішила піти з ринку інверторів у США у 2019 році, ця компанія залишається домінуючим постачальником в інших країнах.

За словами експертів, у Європі втрата контролю лише над 3–4 гігаватами енергії може призвести до масштабних перебоїв у електропостачанні.

За оцінками Європейської ради виробництва сонячної енергії, понад 200 ГВт потужностей європейської сонячної енергетики пов'язані з інверторами, виробленими в Китаї.

За даними галузевої асоціації SolarPower Europe, на кінець 2024 року в Європі встановлено 338 ГВт сонячної генерації.

У листопаді минулого року комерційна суперечка між двома постачальниками інверторів – Sol-Ark та Deye – призвела до відключення частини сонячних інверторів з Китаю у США та інших країнах. Міністерство енергетики США відмовилося коментувати інцидент.

Подякувати 🎉