Facebook Pixel

США більше не ворог: російська пропаганда перевзулася, смакуючи заяви Трампа

За даними аналізу CAT-UA, росіяни на тимчасово окупованих територіях протягом 8–14 лютого 2025 року дуже раділи, що президент США Дональд Трамп їх «зрозумів». Задоволені розмовою американського президента з російським, окупанти смакують окремі тези з заяв Трампа про «справедливість», сподівання на партнерство, важливість відносин, необхідність закінчити війну, про те, що українці можуть стати росіянами. Росіяни навіть висловлюють надію, що 9 травня Трамп відвідає Москву для святкування Дня перемоги.

Тим часом російська пропаганда використовує нові заяви Трампа для зрощування в аудиторії відчуття перемоги. Якщо ще на початку лютого російські рупори-мільйоники постійно казали про «англосаксів — колонізаторів» і «кінець Трампа-миротворця», а до цього обіцяли ядерні удари по Вашингтону, то сьогодні вони всіма силами нахвалюють американського президента. The Page розповідає, як майже миттєво змінилася риторика пропагандистів.

Як російська пропаганда використовує заяви Дональда Трампа

QuoteГоловною цитатою для росіян стали слова Трампа про вибори в Україні: «Ну, ми маємо ситуацію, коли в Україні не було виборів і весь час триває воєнний стан, де [рейтинг] лідера упав до 4% і де країна була рознесена вщент… Це думка моя та багатьох інших країн», — заявив 18 лютого американський президент.

Росіяни одразу почали розповідати, що це «чорна мітка», і згадали давній наратив про «нелегітимного президента України». Звісно, у хід пішли заяви, що допомоги Україні від США більше не буде і взагалі тепер починається «протистояння Трампа та Зеленського», яке є важливою перемогою москви. Деякі пропагандисти згадали свою улюблену теорію: Україною за ширмою керує Велика Британія, тому це навіть «протистояння Вашингтона та Лондона», де українці стають «витратним матеріалом».

Дійсно, Трамп майже повторив тезу путіна про «нелегітимність Зеленського», сказавши, що в українського президента підтримка 4%. Але останнє опитування Київського міжнародного інституту соціології свідчить, що довіра до Володимира Зеленського навіть зросла у лютому 2025-го: йому довіряють 57% респондентів, не довіряють — 37%.

Про ці результати встиг згадати й сам український президент, проте роспропаганда одразу назвала це самонавіюванням. Просування тези про нелегітимність — зараз одне з головних завдань пропагандистів. Мета — спробувати довести, що очільник української держави буцімто не має права вести переговори від імені України, тому умови угоди про мир мають визначити росія та США.

Роспропаганда зарахувала Трампа в союзники

Дональд Трамп під час однієї з останніх серій своїх прес-конференцій

Дональд Трамп під час однієї з останніх серій своїх прес-конференцій

Сам факт того, що російська делегація вперше за кілька років офіційно зустрілася в Ер-Ріяді з американськими високопосадовцями, пропагандисти подають як перемогу.

Вони розповідають, що американці «уважно» слухали очільника МЗС Лаврова. Тиражують слова представника делегації росіян Кирила Дмитрієва про те, що під час зустрічі «було багато жартів». Російські так звані воєнкори одразу підключилися до тренду: їхні жарти стосуються масових вбивств у Бучі і обстрілів цивільного населення України.

Загалом російська пропаганда вже кілька тижнів використовує заяви Дональда Трампа як інструмент підсилення власної картини світу: нібито президент США вже перейшов на бік росії, а Україну чекає поразка і невигідний мир.

Безперечно, це підсилюється потоком заяв від самого президента США, де зустрічаються різного роду фейки, емоції, домисли.

Наприклад, Дональд Трамп каже про те, що США надали Україні нібито $500 млрд різної допомоги з початку повномасштабного вторгнення росіян. В реальності США надали у всіх пакетах для України $183 млрд, з яких саме на Україну пішли $65,9 млрд — військової допомоги та $31 млрд фінансування українського бюджету.

Тим часом Володимир Зеленський заявив, що Трамп живе в російській «дезінформаційній бульбашці». Російські наративи просочуються і в український інфопростір, завдання свідомих громадян — навчитися фільтрувати факти від домислів.

Центр протидії дезінформації підкреслює, що «російська пропаганда активно використовує заяви президента США Дональда Трампа». Але сам президент США став автором цих фейків. 19 лютого Трамп назвав Зеленського «диктатором без виборів», який не хоче закінчувати війну.

Подякувати 🎉