За даними аналізу CAT-UA, в інформаційному просторі протягом 8–14 лютого 2025 року домінували негативно заряджені повідомлення, частково через переговори росії та США. 45% дописів у соцмережах мали негативний характер, тільки 22% дописувачів писали про щось хороше.
Гнів присутній у 40% дописів українців щодо війни. Головними інфоприводами для цього стали удар росіян по саркофагу ЧАЕС, ситуація на окупованих територіях (судові розправи, мобілізація, доступ до ліків), страти полонених; заява КНДР про подальшу підтримку рф, викриття зрадників і диверсантів.
У критиці влади головною причиною обурення стали санкції проти Петра Порошенка, обставини підготовки до війни, що стали відомі з інтерв’ю генерала Сергія Наєва. За кордоном під критикою опинились США через переговори Дональда Трампа з путіним без України, а також заяву міністра оборони США Піта Гегсета про те, що він не вірить у повернення усіх окупованих територій Україні. Окрему хвилю хейту спровокувала пропозиція Трампа угоди про корисні копалини.
розповідає про головні настрої в соцмережах на базі аналізу CAT-UA.
Про що розповідала російська пропаганда
Російська пропаганда скористалася непередбачуваністю дій адміністрації президента США відносно переговорів з рф. Пропагандисти просували меседж, що Трамп готовий припинити війну, але президент України Володимир Зеленський відмовляється від переговорів, оскільки «воює заради власної влади». Також вони запевняли, що Україну, як завжди, «здадуть», а єдиним виходом є погодитись на умови росії. Як бачимо, сумніви посіяти вдалося.
Головним наративом всередині країни стала боротьба української влади з опозицією: санкції проти Порошенка багато дописувачів сприйняли як політичні репресії та «доказ встановлення диктатури Зеленського». Паралельно просувався наратив про згортання демократії в Україні, репресії проти інакодумців та спробу президента знищити будь-яку альтернативу перед виборами.
Окрема лінія дезінформації – Захід більше не допоможе Україні. Разом із цим традиційно розписувалася картина «неминучої поразки» України на фронті.
Якщо останні два наративи були менше сприйняті, то на фоні сотень експертів, які щодня розповідають то про «зраду», то про «перемогу» Трампа, розхитування ситуації відбувається ледве не самими українськими медіа. Базуючись лише на потоці заяв Дональда Трампа, вони публікують гострі заголовки.
Чому негативні повідомлення домінували:
- інформаційна втома суспільства: три роки повномасштабної війни посилили емоційне виснаження;
- фокус на кризах замість перемог: навіть позитивні новини (як-от постачання дронів від Німеччини) не перекривали загальний песимізм;
- активне розкручування негативу політичними акторами: депутати «ЄС», публіцисти, критики Зеленського транслювали меседжі щодо «вибіркового правосуддя» та «диктатури»;
- маніпуляції російської пропаганди: на окупованих територіях масово поширювалися тези про Трампа як «справедливого» лідера, що хоче завершити війну.
Зате з наближенням весни починає зростати сезонна надія на перемогу. «Як і минулого року, в лютому у соцмережах починає зростати надія на перемогу, разом із нею помітна надія на занепад росії», — констатують в CAT-UA.