Facebook Pixel

Санкції проти Порошенка: реакція політиків, громадськості та експертів

Рада національної безпеки та оборони (РНБО) увечері 12 лютого ввела санкції проти народного депутата та лідера партії «Європейська солідарність» Петра Порошенка.

Quote«Він (Володимир Зеленський) шукає, на кого перекласти відповідальність за свої трагічні помилки. Тому розв’язав кампанію звинувачень на адресу західних партнерів. Тому наказав кидати за ґрати бойових командирів. Ну і тут уже без Порошенка – ніяк», – прокоментував ситуацію п’ятий президент України.

На фоні цього представники «Європейської солідарності» вийшли на трибуну парламенту з плакатами «Україна – не росія», «Думайте про перемогу, а не вибори», «Ні авторитаризму» і зірвали засідання Верховної Ради 13 лютого.

Цікаво, що запровадження санкцій проти Петра Порошенка поки не коментували головні представники «Слуги народу»: голова депутатської фракції Давид Арахамія, спікер парламенту Руслан Стефанчук, очільниця партії Олена Шуляк. Так само мовчить голова Офісу президента Андрій Єрмак, не сказав ні слова Володимир Зеленський. Але цю подію жваво обговорюють в експертному середовищі.

Багатокроківочка від Офісу президента

Представники Європейської солідарності беруть трибуну Верховної Ради. Фото: Мар'яни Безуглої

Представники Європейської солідарності беруть трибуну Верховної Ради. Фото: Мар'яни Безуглої

Публіцист Юрій Богданов привітав Петра Порошенка з відродженням політичної кар’єри. Він вважає, що головною задачею цих дій є концентрація протестних виборців навколо зручного для Володимира Зеленського політичного опонента.

Quote«Хочу нагадати наступне. 2017-2018, коли до номінування Зеленського у президентському рейтингу було чотири лідери – Порошенко, Тимошенко, Бойко і Гриценко, багато хто в тодішній АП теж носився з планом вивести у другий тур саме Бойка. Бо тільки його Петро Олексійович впевнено перемагав завдяки антирейтингу останнього. Його ж саме тоді ніжно вивели з-під справи «вишок Бойка», щоб він раптом судимість не отримав. Але при цьому саме Бойко розганявся як головний «проросійський кандидат» і прямим pr самого Бойка, і «чорним pr» проти Бойка, який насправді був компліментарним для його аудиторії. Що характерно, план не спрацював, бо зʼявився Зеленський. І цього разу не спрацює, звісно. Ця історія мала б чомусь навчити команду самого Зеленського, але ні», – написав Богданов.

Ледве не у відповідь на це депутат від партії «Голос» Ярослав Железняк пише, що хотів би вірити у «хитру стратегію, яку мало хто розуміє… але ні».

Quote«Так. Зайшов у фейсбук. Прочитав купу теорій про «хитрий план» навіщо санкції і все таке. Шановні друзі, як людина, яка з цими хлопцями працює вже більш ніж п’ять років, твердо заявляю:
  • планування більше ніж на день вперед – рідкість;
  • планування більше ніж на тиждень – це нереально.

Просто д…би. Це, повірте, багато чого пояснює в 99,9% рішень», – заявив нардеп.

Ярослав Юрчишин, голова комітету з питань свободи слова і депутат від «Голосу», згадав історію ще часів Віктора Януковича: «Коли ситуація в країні ускладнилася, почалася економічна криза, російські технологи порадили йому знайти опонента/ку з великим антирейтингом, оголосити його/її винною в усьому і продемонструвати свою силу, переслідуючи його/її. Звісно, було знайдено вигадані обвинувачення, псевдоюридичні підстави, і проєкт втілився у життя».

Проте Юрчишин нагадує, що переслідування Юлії Тимошенко призвело до призупинення європейської інтеграції, а подальша доля Януковича – заочний арешт за звинуваченнями проти опонентів. Тому «насправді воюєш не з опонентом з антирейтингом для того, щоб мати шанс на виборах, до яких ще треба дожити. А проти європейського майбутнього України».

Юлія Тимошенко виступає на Майдаані, після того як її випустила на свободу Верховна Рада, 22 лютого 2014 року

Юлія Тимошенко виступає на Майдаані, після того як її випустила на свободу Верховна Рада, 22 лютого 2014 року

Юрій Ніколов, засновник і голова антикорупційного медіа «Наші гроші», вважає, що це пряма підготовка до виборів. Нібито санкції проти Порошенка – це удар по насамперед парламентських спроможностях «Європейської солідарності». За такою логікою ексголовкома Валерія Залужного, який випереджає чинного президента в різних опитуваннях, мають звинуватити в розмінуванні Чонгару.

Quote«Є дуже багато людей, які навіть поганий мир сприймуть з полегшенням, бо це покращення власної безпеки. І на цьому фоні цим мільйонам можна продавати «за стабільність, за економічний розвиток країни, за те, щоб наші люди краще жили». А те, що там по дорозі ще якогось Порошенка утилізують, – так то вже ладно вже. Зеленський – миротворець. І інших думок в телемарафоні не буде. Ось так і сколотиться нова більшість. А всіх хто проти – назвуть порохоботами і нахерспляжу», – пише Ніколов.

Переслідування Порошенка – це крок від Європи

Звісно, представники «Європейської солідарності» скористалися нагодою, щоб закликати українців не бути байдужими. Нардеп Володимир Ар’єв переповів розмову зі спікером Верховної Ради Русланом Стефанчуком: «Стефанчук відмовився відповісти, чи голосував на РНБО за санкції проти Порошенка. Як робити – вони сміливі, як зізнатись, то в кущі. Розуміють наслідки і для себе особисто, і для України, але не мають сміливості сказати свавіллю «ні!». Дрібні можновладці великих і буремних часів»

Члени Європейської Солідарності з плакатами проти санкції щодо Петра Порошенка

Члени Європейської Солідарності з плакатами проти санкції щодо Петра Порошенка

Голова Центру економічної стратегії Гліб Вишлінський коротко констатує: «Я думаю, що якщо влада хоче мати Євросоюз щиро на нашій стороні в переговорах, їй треба відчепитися від Порошенка. Про вступ до ЄС я вже мовчу, Грузія показує приклад наслідків».

Юрій Гайдай, старший економіст ЦЕС, наполягає, що санкції проти Порошенка шкідливі для єдності, оборони, економіки і сприйняття України Європою.

QuoteЮрій Гудименко, ветеран і очільник Антикорупційної ради при Міноборони, наголошує: «В той момент, коли нам потрібна єдність не тільки проти ворогів, а і проти союзників, накладати санкції не на Бойка, не на Портнова, а на Порошенка – це безумство. Зупиніться!».

Сергій Притула, голова одного з найбільших благодійних фондів України з допомоги війську, одразу відкидає будь-яку прихильність до п’ятого президента України, але наполягає на тому, що «кожне важливе рішення має проходити три основні фільтри:

  • Чи посилює це рішення обороноздатність країни?
  • Як воно впливає на міжнародні позиції України?
  • Посилює чи знижує єдність в суспільстві?
QuoteПритула продовжує: «Ми потребуємо рішень, які є справедливими, але у той же час не розʼєднують країну. Як би складно це не було. Ми непереможні, коли обʼєднані. А коли ні – то історія вже має приклади. І всі вони були криваві та смертельні для нашого народу. Ціна помилок зараз занадто велика. На карту поставлено абсолютно все».

Нагадаємо, сьогодні стало відомо, що 12 лютого на засіданні РНБО ухвалила рішення щодо введення санкцій також проти Ігоря Коломойського, Костянтина Жеваго, Геннадія Боголюбова і Віктора Медведчука.

Подякувати 🎉