Facebook Pixel

Як свобода слова в Україні та російська пропаганда пов’язані між собою – пояснює Ярослав Юрчишин

Голова комітету з питань свободи слова Ярослав Юрчишин розповідає, що відрізняє нашу часткову цензуру воєнного часу від російської та як наша влада може допомагати російській пропаганді.

В інтерв’ю The Page він розповів, що загрожує свободі слова в Україні та що робити з телемарафоном «Єдині новини», якому нині не довіряють більшість українців.

Напади влади на медіа допомагають російській пропаганді

Ярослав згадує ситуацію з «Бігус.інфо» як показову, бо він визнає, що у правоохоронних органах «звикли дивитися на журналістів як на опонентів», через це вони починають «чудити».

Quote«А це черговий удар, бо хто перший буде це використовувати? Правильно, російські пропагандони. Їм, звісно, взагалі начхати, чи є в їхній країні свобода слова. Вони з усіх дірок зараз будуть кричати, «а в Україні переслідування журналістів, в Україні падіння рівня свободи слова» і тому подібне», – каже Юрчишин.

Якщо ви думаєте, що це ніяк не впливає на міжнародну спільноту, то помиляєтесь. Професор політології Києво-Могилянської академії Олексій Гарань розповідав The Page, як антизахідництво процвітає на теренах Глобального Півдня, а інформаційна сила російської пропаганди там зашкалює.

Ба більше, часом російські вкиди збирають цілком поважні люди з республіканської партії США і потім думають, що «вся Україна завішена ЛГБТ-прапорами».

Які варіанти майбутнього у телемарафону «Єдині новини»

Як боротися з такими ситуаціями

Quote«Це нормально для демократичного суспільства. Систему характеризує не наявність помилок, всі системи помиляються, а реакція на помилку. Голова СБУ не сказав, що це проблема департаменту, а пішов на зустріч до послів G7, пояснив, зустрівся з журналістами, пояснив», – голова комітету з питань свободи слова вважає таку реакцію правильною та дорослою.

До того ж голова департаменту звільнений, переважна більшість департаменту отримала дисциплінарні процедури, тобто все не зупинилось одни розголосом.

Quote«Свобода слова – це не стан, це процес. Її завжди має бути більше, а не менше. Сподіваюсь, у 2023 році ми, принаймні, не втратимо позицій у рейтингу свободи слова. Але, на жаль, через деякі ситуації є великі шанси впасти», – вважає Ярослав.

Серед головних чинників вин називає:

  • Тиск правоохоронних органів на журналістів.
  • Війну, яка примушує до цензури та самоцензури.
  • Неконкурентні підстави доступу до інформації від влади.
  • Небажання отримувати відкриту критику Офісу Президента.
  • Добровільна «понятійка» каналів з телемарафону «Єдині новини».
Подякувати 🎉