Facebook Pixel

Експерти розповіли про три сценарії інформаційної війни у 2025 році

Українські експерти з комунікацій на конференції в «Укрінформі» поговорили про можливі варіанти продовження інформаційної війни у 2025 році. Головною частиною розмови стала презентація трьох імовірних сценаріїв в Україні та світі від CAT UA, центру, що аналізує український інфопростір.

The Page передає головне з дискусії.

Як можуть змінюватися настрої в Україні та світі у 2025 році

Quote«Ми бачимо, як зараз несеться у соцмережах, особливо в TikTok, наратив про вибори. Як говорить президент, ми повинні концентруватись на сильній переговорній позиції, якщо ми концентруємось на виборах, ця позиція буде слабша», – так описує Артем Захарченко, голова CAT UA, ситуацію, що на сьогодні склалася в інфопросторі України.

Позитивний сценарій інформаційної війни

Позитивний сценарій для України передбачає єдність дій між державними інституціями та громадянами, посилення стійкості та довіри до влади і зміну сприйняття мобілізації, формування здорової мотивації у громадян.

Аби досягнути цього сценарію, треба зробити наступні кроки:

  • оновлення комунікаційної політики: влада фокусується на чесній прозорій комунікації, боротьбі з корупцією;
  • реформи в системі освіти: впровадження стратегічних навичок для школярів, адаптація до сучасних викликів;
  • мобілізація та військова стійкість: розвиток професійних бригад та підвищення ефективності управління обороною.

Якщо до цього будуть ще й сприятливі умови у світі: посилення оборонних позицій Заходу, підтримка України як ключового партнера та акцент на деімперіалізації росії, то це дасть поштовх до просування українських наративів. Це можливо, якщо:

Однак експерти зазначають, що вже видно чинники, які є серйозною завадою на шляху до позитивного сценарію.

Quote«Як тільки починаються розмови про вибори, у нас починаються розмови про корупцію. Проте сильний голос, який звучить у корупційних розслідуваннях, не має другого сильного голосу, щоб скеровувати людей у впровадження змін, а не просто зняття якоїсь людини», – вважає Оксана Мороз, засновниця ініціативи з інформаційної гігієни «Як не стати овочем».

Артем Захарченко підкреслює, що росіяни також мають величезну кількість корупціонерів, проте вони активно просувають наратив «дивіться, як ми вичищаємо все» на відміну від української влади, яка не має централізованої реакції на поточні проблеми.

Вадим Міський програмний директор ГО «Детектор медіа», підкреслює, що виборчу риторику роздмухують не тільки проросійські сили на кшталт депутатів від забороненої ОПЗЖ, але й представники інших партій. Він зауважує, що це один із факторів, який штовхає нас від позитивного сценарію ближче до базового.

Як Курська операція змінила інформаційну війну (відео)

Базовий сценарій інформаційної війни на 2025 рік

Цей сценарій фактично є логічним продовженням нинішньої ситуації, що склалася в суспільстві. Він передбачає збільшення дистанції між військовими та цивільними, зростання втоми від війни та готовності до компромісів, розчарування у ЄС та США як партнерах.

Проте базовий перебіг подій не передбачає повну перемогу росії. Вона намагатиметься посилити свої позиції за рахунок БРІКС та економічних стимулів, пропагуватиме альтернативу Заходу. Але й там загострюється питання мобілізації разом із байдужістю суспільства до війни.

На додачу у світі очікується падіння підтримки України через зміни лідерства в ЄС та США. Нові світові кризи та війни привертають більшу увагу Заходу, а Україна намагається втримати фокус на собі бодай у Європі та США.

Головними передумовами базового сценарію можуть стати:

  • у світі: зниження уваги до України через нові світові кризи та конфлікти, спроби Заходу домовитися з рф без участі України, нерішучість європейських лідерів і проблеми з постачанням зброї, які ведуть до заморожування конфлікту;
  • в росії: економічна та соціальна криза всередині рф, зростання сепаратистських рухів; консолідація влади через контроль над ресурсами; посилення пропаганди для виправдання війни;
  • в Україні: збереження незмінної інформаційної політики та відсутність прозорих реформ, суспільна втома, розчарування та недовіра до держави й міжнародних партнерів, зменшення міжнародної суб'єктності України.
Передбачається, що Дональд Трапм спробує посади Володимира Зеленського та путіна за стіл переговорів, проте чи скаже в цьому процесі своє слово ЄС – це відкрите питання

Передбачається, що Дональд Трапм спробує посади Володимира Зеленського та путіна за стіл переговорів, проте чи скаже в цьому процесі своє слово ЄС – це відкрите питання

Quote«Коли ми бачимо суперечливі заяви від профільних структур – це не про комунікацію, а… про вибори в тому числі. Пригадайте, коли влітку було більше вимкнень світла і влада погано комунікувала ситуацію, але була купа псевдоекспертів, величезна кількість українців вірила, що «погана влада» продавала світло за кордон», – нагадує Альона Романюк, засновниця проєкту «НотаЄнота».

Якщо нічого в комунікації держави не зміниться, можна очікувати вже нові, але схожі ситуації.

Негативний сценарій для України у 2025 році

Попри те, що експерти наразі відкидають негативний сценарій розвитку подій, вони підкреслюють важливість його вивчення заради уникнення.

В Україні він характеризуватиметься:

На тлі цього Захід може почати говорити «Про Україну без України», поставити «хороших росіян» на порядок денний, переключивши увагу від «поганого» путіна та спрямувати свою увагу насамперед на інші конфлікти у світі.

Тоді росія цілком може очікувати на перемогу власної пропаганди на Глобальному Півдні та її посилення на Заході. Наслідком може бути часткове зняття санкцій, нові домовленості, що буде подане російськими пропагандистами як перемога. Як наслідок, путін дозволить собі остаточно оформити теорію «рашизму».

Головними передумовами для цього можуть стати:

  • у світі: розкол серед союзників по НАТО та посилення впливу росіян на виборців Заходу, а «хороші росіяни» відводять фокус від російської агресії до постраждалих росіян;
  • в росії: успіх росіян на фронті, зміцнення режиму, посилення успіхів в обході санкцій та створення нових ринків збуту російської сировини;
  • в Україні: передвиборчі інтриги, боротьба за владу ослаблює позиції країни, посилення інформаційного контролю, обмеження свободи слова, зниження ефективності ЗСУ через втрату ресурсів та підтримки.

Олександр Макобрій, заступник директора департаменту інформаційної політики та інформаційної безпеки Міністерства культури та стратегічних комунікацій, каже, що у відомстві не очікують нового від росії у 2025 році, адже інформаційна війна почалася раніше за 2014 рік.

Також експерти підкреслюють, що боротьба за увагу до України та її проблем стане вкрай важливою у 2025 році для підтримки допомоги країні. Боротьба з наративами росії на Глобальному Півдні залишається одним із головних викликів. У цьому контексті арабіст Мохаммад Фараджаллах зазначав, що тільки на російську пропаганду арабською мовою рф витрачає близько $500 млн на рік.

Подякувати 🎉