Одним із можливих варіантів «примусу до миру» України з боку США є припинення надання нам військової допомоги. Розрахунок робиться на те, що тоді українці просто не зможуть продовжувати бойові дії.
Неможливо достовірно сказати, наскільки обґрунтовано розрахунок такого результату. Насамперед тому, що невідомо, якою буде на той момент інтенсивність боїв і відповідно потреба у зброї та боєприпасах. Також невідомо, якою буде військова допомога країн Європи. Є багато інших «якщо».
проаналізувало доступну інформацію про розміри військової допомоги Україні станом на лютий 2025 року. Головний висновок – у разі припинення допомоги з боку США ситуація стане значно складнішою, оскільки відпаде близько 40-50% ресурсу, але «обвал фронту» не відбудеться.
Ситуація з військовою допомогою Україні на початок 2025 року
Протягом трьох років повномасштабної війни західні країни-донори надали Україні близько 267 млрд євро допомоги, що становить понад 80 млрд євро на рік. Із загальної суми близько 130 млрд євро (49%) припало на військову допомогу, 118 млрд євро (44%) – на фінансову підтримку та 19 млрд євро (7%) – на гуманітарну допомогу.

Обсяг військової допомоги Україні з боку Європи та США
Сума допомоги порівняно невелика, якщо вимірювати її як частку ВВП країн-донорів (зрозуміло, українці вдячні партнерам за таку допомогу, хоч би якою вона була за обсягом. – ). Наприклад, Німеччина, Велика Британія та США мобілізували менше 0,2% свого ВВП на рік для підтримки України, тоді як інші багаті країни, такі як Франція, Італія та Іспанія, виділили лише близько 0,1%. Навіть невеликі пріоритети внутрішньої політики обходяться набагато дорожче, ніж те, що робиться для України. Наприклад, податкові субсидії Німеччини на дизельне паливо («дизельний привілей») обходяться платникам податків утричі дорожче за рік, ніж військова допомога Німеччині Україні. Про це йдеться в останньому оновленні «Трекера підтримки України» (станом на грудень 2024 року), яке веде Кільський інститут світової економіки (The Kiel Institute for the World Economy).
«Якщо подивитися на державні бюджети більшості європейських донорів, допомога Україні за останні три роки більше схожа на невеликий політичний «улюблений проєкт», а не на великі фіскальні зусилля», – каже Крістоф Требеш, керівник Ukraine Support Tracker.
Європа загалом явно випередила США за обсягом допомоги Україні. Загалом вона виділила 70 млрд євро фінансової та гуманітарної, а також 62 млрд євро військової допомоги. Для порівняння, США виділили 64 млрд євро військової допомоги та 50 млрд євро фінансових та гуманітарних асигнувань.
Зниження ролі США почалося в середині 2023 року, зокрема через те, що потік асигнувань значно скоротився протягом дев'яти місяців, коли Конгрес США блокував будь-який новий законопроєкт про допомогу Україні. В останні місяці президентства Джо Байдена підтримка знову зросла, але з поверненням Трампа на посаду американська військова допомога, ймовірно, знову зупиниться, припускає Требеш. «У результаті європейські уряди будуть змушені активізувати свої зусилля і заповнити велику прогалину, залишену США», – вважає він.

Постачання зброї з Європи в Україну нової (виробленої) та взятої зі складів
Аналіз даних показує, що на початку повномасштабної війни військова допомога в основному надходила з існуючих арсеналів країн-донорів, але російська агресія, що затягнулася, тепер вимагає, щоб все більша частка зброї надходила безпосередньо від промисловості.
У перші місяці великої війни понад 90% військової допомоги мобілізували із національних арсеналів. Однак у 2023 та 2024 роках понад 60% було замовлено у промисловості. Це зрушення особливо помітне у Німеччині, де майже три чверті військової техніки для України замовляють безпосередньо у виробників. Велика Британія більше покладається на існуючі запаси, і лише 22% її військової допомоги надходить із нових замовлень. США замовляють 48% своєї військової допомоги у промисловості.
За три роки війни європейські донори поступово покращили координацію та запровадили нові механізми для спільних закупівель зброї для України. Найбільшою багатосторонньою ініціативою із закупівель є Міжнародний фонд для України (IFU), механізм фінансування під керівництвом Великої Британії, який об'єднує внески з кількох країн для закупівлі військової техніки для України із загальним обсягом асигнувань у розмірі 1,6 млрд євро. Інші недавні зусилля включають Чеську ініціативу з боєприпасів та Комплексний пакет допомоги НАТО для України.

Яку зброю передали Україні з 24 лютого 2022 року по 9 лютого 2025 року
Яку зброю поставили Україні та скільки її ще залишилося у США
Постачання вкрай необхідних на фронті боєприпасів, стрілецької зброї, мін, мінометів, протитанкових ракет, гранатометів тощо. неможливо відстежити та врахувати. Але з великої зброї статистика цілком повна. Зокрема, її веде проєкт Protect Ukraine Now.
Яку зброю передали Україні з 24 лютого 2022 року по 9 лютого 2025 року:
- буксирована артилерія – 255 (США) та 158 (країни Європи);
- самохідна артилерія – 18 та 323;
- реактивні системи залпового вогню – 21 та 113;
- пускові установки ППО – 44 та 200;
- бойові літаки – 0 та 73 (потрібно враховувати, що F-16 європейці віддали Україні з дозволу США);
- вертольоти – 20 та 65;
- танки – 31 та 721;
- бойові машини піхоти – 708 та 559.

Наявність зброї в США та постачання в Україну
Таким чином, європейці поставили значно більше одиниць важкої бойової техніки, ніж американці. Але її запаси в США величезні, тому й потенціал підтримки України значно вищий.
Наявність зброї в США та постачання в Україну:
- буксирована артилерія – 3492 (в наявності) та 255 (поставлено в Україну);
- самохідна артилерія – 1539 та 18;
- реактивні системи залпового вогню – 796 та 21;
- пускові установки ППО – 1621 та 44;
- бойові літаки – 3607 та 0;
- вертольоти – 5296 та 20;
- танки – 6095 та 31;
- бойові машини піхоти – 11 669 та 708.