Facebook Pixel

Мультфільми, меми, відеоігри: нестандартна зброя російської пропаганди проти України

Як росія поширює пропаганду на Захід через ігри, меми та мультфільми

Як росія поширює пропаганду на Захід через ігри, меми та мультфільми

Російська пропаганда поширилася не тільки на ЗМІ, а й на відеоігри по всьому світу. Вони все більше перетворюються на онлайн-платформи російського агітпропу, залучаючи нову молоду аудиторію та поширюючи пропаганду у спробах кремля намагатися виправдати свою війну проти України.

Як нині проти України агресор використовує мультсеріали, меми та інші методи, дослідив The Page.


Мір танков, War Thunder: Z-пропаганда росії у віртуальному світі

Дослідники найбільшої OSINT-аґенції в Україні Molfar виявили більше десятка прикладів прокремлівської пропаганди в іграх Minecraft, Roblox, російських іграх Мір Танков, Мир Кораблей, а також росверсіях Fly Corp, Armored Warfare і War Thunder.

Наприклад, рашистський парад є на YouTube-каналі гри «Мір танков». У компанії Wargaming підкреслюють, що гра «Мір Танков» не має стосунку до їхньої гри World of Tanks, її видає російська компанія Lesta Games, і Z-пропаганду можна побачити саме у російській грі, а не в оригінальній чи її мовних версіях.

Quote«Після виходу Wargaming з ринків РФ і РБ у 2022 році, ігрові клієнти розділилися. Тепер в цих країнах доступні «Мир Танков» і «Мир Кораблей», які не пов'язані із Wargaming і розробляються та оперуються російською Lesta Games», — пояснив The Page Андрій Петруня, PR Manager Wargaming.

У віртуальному світі російські геймери використовують знак Z, символ російської війни, підтримують російські претензії на Крим та інші території, а також називають українців нацистами і звинувачують Захід у війні.

Так, наприклад, у грі Minecraft Z-геймери відновили битву за Соледар, який був захоплений росіянами в січні на сході України. Там проголошується «Слава росії» у відеоуроці про те, як побудувати флагшток з російським прапором. У ньому показано російський прапор над міським пейзажем з написом «Луганськ».

росія активно використовує відеоігри як інструмент пропаганди, вважає політолог Денис Гороховський.

Quote«Причому мова йде не лише про якісь ситуативні активності на кшталт «битви за Соледар» у Minecraft, а й власну розробку ААА-проєктів, які спрямовані, зокрема, на західну аудиторію», – каже експерт.

Як приклад він навів бюджет цьогорічного російського релізу Atomic Heart, він становив понад $25 млн.

Дія гри відбувається в альтернативному СРСР 1955 року, де Радянський Союз став піонером в освоєнні роботобудування і виробництві роботів, які служать на користь населення країни, а головний герой – це агент КДБ. У грі запустили багато пропагандистських наративів, пов’язаних з Україною.

Наприклад, у грі є дрони, що несуть горщики з геранями. Зрозуміло, що це натяк на «Герань-2» – назву, якою в росії називають іранський БПЛА Shahed-136.

Крім того, у багатьох сценах гри присутні фото окупованих або постраждалих від дій росії українських міст, які мають підкреслювати тезу, що Україна – це лише частина СРСР.

Не кажучи вже про те, що під час вбивства свині холодною зброєю на ній виступають рани у вигляди літери Z (як відомо, російська військова пропаганда любить порівнювати українців саме з цією твариною).

Водночас росіяни залучили до просування гри голлівудську зірку Дженсена Еклза, а також багатьох західних стрімерів і блогерів, які працюють саме на англомовну аудиторію. І таких прикладів можна знайти чимало.

Як пропаганда рф впливає на західну аудиторію

росія активно використовує відеоігри як інструмент для формування викривленого сприйняття ситуації та самої війни у західної аудиторії.

Quote«На жаль, це дуже ефективний механізм впливу не стільки на внутрішнього споживача, скільки на іноземну аудиторію. росія намагається зробити імідж такої собі прикольної, але хуліганської країни, яка йде проти загальновизнаних правил, – підкреслює Денис Гороховський. – І роблячи контекст, який припадає до вподоби західному споживачеві, росія формує позитивне ставлення до себе у нього».

Вже сьогодні можна побачити під дописами про заборону російського контенту дописи американських геймерів про те, що «ігри поза політикою» і «коли я граю в російську гру, я не роблю нічого поганого, я ж нікого не вбиваю».

Психологиня Наталя Пойда розповіла, що чим менший вік глядача, тим більше довіри до світу та менше критичності. Інформація, яку ми отримали в перші роки життя, сприймається нами як аксіома – як даність, яку не треба перевіряти і доводити.

Quote«Старші підлітки вже здатні до критичного мислення, але в цілому цікава та динамічна гра може затягнути, навіть якщо в неї дещо «дивний» сценарій. Дуже гарно нами засвоюється інформація, яка є частково правдивою, коли в існуючі події вплітається вигадка. Треба бути достатньо зрілим та критичнім, щоб вміти це розділяти. Для протидії цьому важливо мати свої програми щодо поширення інформації про Україну», – вважає експертка.

Мультсеріал проти Зеленського

Російська пропаганда, маскуючись під французьких аніматорів, вже встигла створити 4-ту серію мультсеріалу Ukraine Inc., спрямованого на дискредитацію президента України Володимира Зеленського і не тільки.

У ньому ворог на прикладі гри в шахи показує протистояння між ЗСУ та ПВК «вагнер» у Бахмуті. Генерала Залужного в мультсеріалі показали як противника цієї битви, а генерала Сирського, навпаки, зробили ініціатором.

Quote«Таким чином ворог через мультиплікаційну призму намагається створити уявний конфлікт між вищим військовим керівництвом країни. Мультсеріал спеціально створений без слів, для того щоб поширювати його на максимально широку аудиторію, зокрема на країни Заходу», – зазначається в повідомленні Центру протидії дезінформації при РНБО.

Постачальникам електронних комунікаційних послуг в Україні доручили заблокувати сайт із пропагандистським мультсеріалом.

Гарячі меми проти України

Ще одним з напрямків інформаційного фронту, відкритого росією проти України, є розповсюдження мемів і політичної карикатури. Про їхнє використання у контексті військової пропаганди розповів Володимир Соловʼян, старший аналітик групи аналізу гібридних впливів на брифінгу «Дуже чорний гумор: меми як інструмент російської пропаганди».

За його словами, основними завданнями військової пропаганди протягом усіх світових війн у двадцятому столітті є створення позитивного образу «своїх» за допомогою поширення «високих» символів і безжальне приниження та висміювання «ворога».

В теорії пропаганди це є базисом – через візуальні засоби виключити у свідомості людей запобіжник мирного часу і налаштувати їх на агресивний військовий лад, коли цінність життя нівелюється і ворог сприймається вже не як подібна тобі людська особа, а відбувається замінник на певний образ.

Quote«Ті наративи, з якими росія заходила в Україну, суперечили класичному уявленню про те, як має будуватися військова пропаганда, і це зіграло з ними злий жарт, оскільки тоді, коли російські війська зазнали значних втрат під Києвом та на інших напрямках, їхня пропагандистська машина була змушена перебудовуватись і на ходу ліпити образ українця як ворога», – додав він.

Сьогодні основні наративи, за якими російська пропаганда намагається створювати меми та політичну карикатуру, різні.

Для внутрішньої аудиторії це український «фашизм», Україна – «маріонетка США», «Провал наступу ЗСУ», перевага росії в озброєннях, висміювання ЛГБТ+. Для зовнішньої аудиторії просувають наступні наративи: «США/НАТО – підпалювачі війни, «Україну фінансують за рахунок наших податків» тощо.

Яким чином може протидіяти Україна таким видам пропаганди?

На інформаційну війну в рф виділяються десятки мільйонів доларів. Але це завжди дешевше, якщо порівнювати з витратами на полі бою.

Нині Україна намагається протистояти пропаганді рф на різних рівнях. Скажімо, держава на рівні міністерств звертається до міжнародних компаній рівня Sony та Microsoft із закликом не лише не працювати у росії, а й прибрати їхній контент зі своїх магазинів.

Quote«З іншого боку, українське ігрове ком’юніті веде активну роботу в плані контрпропаганди. Це й як умовно освітні акції, спрямовані на викриття російських фейків, так і не зовсім легальні, пов’язані, наприклад, зі зривом релізів російських продуктів, публікацією їхніх безкоштовних копій на торрентах. Якщо людина все ж вирішила вживати російський контент, то нехай вона хоча б не буде платити за нього, а видавець не отримає гроші, частина яких піде до бюджету рф та будуть спрямовані на війну з Україною», — каже Денис Гороховський.

Зі свого боку, Олексій Барановський, радник з комунікацій з російською опозицією Легіону «Свобода росії», підкреслює:

Quote«В Україні інді-студія CYBERNATION.TEAM працює над шутером THREEDAYZ: Orc Hunters, де окрема місія навіть присвячена рейдам РДК на територію рф. Гадаю, що гра має всі шанси стати хітом не лише в Україні, а й у всьому світі. А її значущість для міжнародної пропаганди боротьби за незалежність України важко переоцінити».

Він висловив надію, що Легіон «Свобода росії» теж не буде в грі обійдений увагою.

Також Барановський має великі сподівання на S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля від українського розробника GSC Game World.

Quote«Сподіваюся, що автори вкладуть у свою роботу і додаткові політичні сенси, бо випускати гру під час війни і не закласти в неї антиімперіалістичний наратив, на мою думку, було б неправильно. Реалізувати це сценаристам не складе особливих труднощів – до стрибків у часі в сюжетах комп'ютерних ігор не звикати», — сказав представник Легіону «Свобода Росії».

Враховуючи військовий характер багатьох ігор, не дивно, що війна в Україні вплинула на контент, але в деяких випадках ігри стали полем бою. Так, німецька компанія створила відеогру Death From Above, яка імітує атаки українських безпілотників на російські війська.

Фінська газета Helsingin Sanomat використала відеогру Counter-Strike, щоб створити канал для донесення фактичної інформації про війну до російської аудиторії, яка здебільшого відгороджена від неї.

Боротьба за інформацію та увагу стала ще однією формою війни. І Україна має докласти значно більше зусиль, щоб її виграти.

Україна хронічно відстає від росії у веденні цільової пропаганди та контрпропаганди

Євген Савісько
Євген Савісько
культуролог

Хоча у нас є фахівці здатні робити якісний продукт, є потреба, та й кошти потрібні не астрономічні. Немає бажання та розуміння необхідності цього на рівні держави. Міністерство культури та інформаційної політики України, котре і мало б займатися протидії інформаційній війні рф, займається чим завгодно, але не боротьбою з рашистами на сучасному рівні.

Виставки, експозиції, поїздки акторів, співаків, то все добре. Але вони розраховані на вікову аудиторію 30+, але аж ніяк не на дітей, не на підлітків та молодь. Зрештою, такі заходи є пасивними засобами впливу.

Україна хронічно відстає від росії у веденні ефективної цільової  пропаганди та контрпропагади. Потрібно робити цікавий, активний відео-, музичний-, ігровий продукт з урахуванням психології  аудиторії різного віку та різних країн. І поширювати в усьому світі, в т.ч. в раші.

Час атакувати ворога на його території. Потрібно розуміти, що ті хто зараз діти — невдовзі виростуть і від того якими вони сформуються буде залежати якою країною буде росія в недалекому майбутньому. Адже діти та підлітки — це найбільш вразлива та довірлива аудиторія.

The Page
Коментар The Page

Час атакувати ворога на його території.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉