Facebook Pixel
IT

TikTok – шпигун Китаю? Навіщо Канада, США та ЄС банять TikTok на телефонах чиновників

Китайське соцмедіа TikTok, що налічує понад 1 млрд користувачів, блокують у Канаді, США та ЄС на телефонах держслужбовців. Останній крок зробила Канада – 28 лютого TikTok заблокували на всіх телефонах держслужбовців. ЄС зробив те саме «тимчасово» приблизно тиждень тому. Деякі штати США найпершими пішли на рішучі кроки ще наприкінці 2022 року.

Quote«Оскільки уряд робить значний крок, говорячи всім федеральним службовцям, що вони більше не можуть використовувати TikТok на своїх робочих телефонах, багато канадців — від бізнесу до приватних осіб — обміркують безпеку власних даних і, можливо, зроблять вибір», – прокоментував заборону прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо.

Але чи насправді TikTok несе таку небезпеку? Китайські спецслужби слідкуватимуть, як ви танцюєте? Чи співробітник ФБР може випадково додати секретні документи замість смішного відео?

Загроза TikTok реальна?

Компанія-власник TikTok шпигувала за журналістами. Фото: Getty Images

Компанія-власник TikTok шпигувала за журналістами. Фото: Getty Images

Так, звичайний користувач навряд чи перебуває в зоні ризику, але це не точно.

Ще в листопаді минулого року директор ФБР (FBI) Крістофер Рей зазначив, що TikTok може використовуватися Пекіном для стеження, пропаганди, впливу чи навіть контролю за девайсом користувача. Директор ФБР також порекомендував заблокувати застосунок.

Тоді інтернет сколихнула буря як тих, хто почав просувати ідею повного блокування застосунку, так і людей, які звинувачували директора ФБР у наклепі, адже жодних доказів надано не було. Єдиним аргументом Рея було те, що китайські компанії зобов’язані робити те, що їм говорить офіційний Пекін, інакше вони виходять із гри.

Ще у вересні головний операційний директор ТікТоку Ванесса Паппас сказала американському сенату, що компанія ретельно захищає дані й урядовці Китаю не мають до них доступу:

Quote«Ми ніколи не ділитимемося даними і крапка».

Але лише за місяць після виступу Крістофера Рея Захід сколихнув скандал. Компанія-власник TikTok ByteDance протягом місяців шпигувала за американськими журналістами, які могли бути в контакті з інформаторами із цієї самої компанії.

Достеменно відомо, що чотири працівники ByteDance стежили за IP журналістів і деякими персональними даними на телефоні (якими саме не розголосили). Точно під стеження потрапили журналістки Крістіна Крідл (Financial Times) і Емілі Бейкер-Вайт (BuzzFeed).

За допомогою TikTok вистежували їхнє місцеперебування, коли вони розмовляли з потенційними анонімними інформаторами із самої ByteDance. Тобто китайці розвернули цілу шпигунську епопею, де до кінця було незрозуміло, хто за ким стежить.

ByteDance та TikTok спочатку категорично заперечували звинувачення. Компанія стверджувала, що «не може моніторити користувачів зі США так, як йшлося в розслідуванні», і додала, що ТікТок ніколи не використовувався для «стеження» за «членами уряду США, активістами, громадськими діячами чи журналістами».

Але вже за два місяці TikTok визнав власну провину та звільнив чотирьох співробітників, які брали участь у цій операції. Потенційна загроза шпіонажу, про яку говорив директор ФБР, виявилася цілком реальною.

Китайська влада впливає на TikTok?

TikTok. Чи може на нього впливати китайська влада? Фото: Getty Images

TikTok. Чи може на нього впливати китайська влада? Фото: Getty Images

Звісно, жодних доказів прямого надання даних соцмедіа офіційному Пекіну немає, але після інциденту із журналістами США почали діяти, за ними пішла й більшість країн Заходу. Наразі жодних заборон немає лише у Великій Британії.

Але достеменно відомо про цензуру в застосунку. Відео, де згадується різня на площі Тяньаньмень, незалежність Тибету або заборонена релігійна група Фалуньгун видаляються або цензуруються. Так само в TikTok є модерація контенту.

Наприклад, під час останнього чемпіонату світу в Катарі ця тема спеціально просувалася алгоритмами краще, ніж інші. Так само в багатьох журналістів були підозри, що застосунок блокував згадування про протести в Гонконзі.

Щодо самої компанії на Заході є дві діаметрально протилежні думки, які скорочуються до більшості: у Китаї неможливий великий незалежний бізнес, ви маєте бути лояльним до партії та грати за її правилами (на кшталт сучасної рф). А меншість говорить, що TikTok у теорії може бути незалежною компанією.

Quote«TikTok є частиною великих зусиль китайського уряду з розширення екстериторіального контролю над цифровими платформами. Отже, уряд Китаю надав змогу й заохочував китайські компанії фактично брати участь у перевірках національною безпекою будь-яких даних, які збирає китайська фірма. Тепер TikTok, материнською компанією якого є ByteDance, що розташована в Пекіні, підлягає тим самим перевіркам даних національною безпекою, оскільки він ділиться даними зі своєю материнською компанією ByteDance», – розповідає про можливу гру за контроль над інформаційним світом директор Центру Східної Азії в Університеті Вірджинії Айн Кокас в інтерв’ю NPR.

Тож хоча прямих доказів впливу офіційного Пекіну на TikTok немає, застосунок щонайменше цілком грає за правилами країни на внутрішньому ринку, цензуруючи все, що може знизити довіру до партії. Чому тоді ми не можемо думати, що Китай уже давно використовує ByteDance для шпіонажу за своїми супротивниками?

Саме тому дії США, ЄС і Канади виглядають цілком логічно. До того ж вони не радикалізували питання повною забороною TikTok у країнах, а лише обрізали доступ до нього на телефонах чиновників.

З іншого боку, варто зазначити, що випадків набагато більшої цензури, замахів на свободу слова та використання соціальних мереж і медіа для стеження за людьми було достатньо й на Заході. Можна згадати відомі кейси Едварда Сноудена, Джуліана Ассанджа чи нещодавню ситуацію, коли під час останніх виборів президента США Twitter видаляв будь-які згадки про інцидент із ноутбуком Хантера Байдена, чим підігравав Демократичній партії.

Або проблема сьогодення: Інстаграм видаляє пости українців, коли вони неулесливо пишуть про росіян, навіть якщо йдеться про історичні факти — скажімо, Соловки, Норильлаг чи Дальстрой. Тому проблема свободи слова є і буде гострою завжди, а за свої права, які тануть посеред великої геополітичної чи вже гри за інформаційний простір, часто доводиться боротися.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉