Facebook Pixel
IT
IT

Bossware: як інструменти стеження стали новою нормою в епоху віддаленої роботи

Інструменти цифрового моніторингу все активніше використовуються в університетах і корпораціях. Чи стануть ці цифрові нишпорки новою нормою в епоху пост-COVID?


Боротьба зі шпаргалками

Американські студенти восени 2020 року зіткнулися з бажанням їхніх професорів переконатися в чесності іспитів, які вони складають. Для цього багатьом із них запропонували встановити спеціальне програмне забезпечення. Наприклад, в університеті Маямі таким інструментом став Proctorio.

Цей софт належить до інструментів цифрового прокторингу, що забезпечує контроль над проведенням іспитів і онлайн-тестувань. Такі сервіси дають можливість упевнитися в тому, що іспит складає певна людина, і вона не списує.

Часто інструменти цифрового прокторингу містять досить потужні рішення для відстеження руху очей, деякі можуть у фоновому режимі фіксувати шум у кімнаті. Є й такі, які фіксують те, як студент рухає мишею та прокручує вміст екрану.

Якщо поведінка студента здаватиметься програмі підозрілою, вона повідомить про це інструктора — проктора, який пізніше вивчить записи з вебкамер і прослухає аудіодоріжки.

Студенти кількох університетів стали висловлювати своє невдоволення такими фактично шпигунськими інструментами. Свої протести студенти аргументують тим, що подібні інструменти спостерігають за всім, що відбувається в їхніх будинках, а це є порушенням їхньої конфіденційності.

Студенти-юристи в США організували боротьбу проти таких інструментів цифрового контролю й навіть подали петицію з вимогою взагалі скасувати іспити і ввести нову форму оцінювання знань. До цього руху приєдналися студенти з Каліфорнії, Іллінойсу, Луїзіани, Орегону та Вісконсину.

Протести американських студентів тривають. Водночас у всьому світі традиція спостереження все активніше поширюється не тільки в університетах, а й у різних компаніях. А перехід на віддалену роботу, так само як і спроби повернути персонал до офісів, сприяють розвитку таких цифрових інструментів.

Великі компанії впроваджують для цього власні рішення, інші — купують готові продукти, чия популярність у період пандемії зростає величезними темпами.

Як BigTech допомагають шпигувати за співробітниками

Розробленням цифрових шпигунів, які фіксують дії користувачів, займається багато компаній. Серед них і корпорація Microsoft, якій належить робоча платформа для колективного спілкування Microsoft Teams, елемент пакету Microsoft Office 365. Корпорація нещодавно анонсувала спеціальний інструмент під назвою Productivity Score.

Про новий сервіс компанія оголосила в середині листопада, але вже до початку грудня про нього стали масово говорити як про інструмент порушення приватності користувачів. З допомогою Productivity Score компанія оцінює продуктивність кожного співробітника.

Як критерії цього оцінювання використовуються досить дивні показники, наприклад: скільки часу співробітники витрачають на особисті повідомлення, як часто про них згадують в інших повідомленнях і навіть те, чи вмикають вони камери під час робочих мітингів.

Розробники цього інструменту вважають, що ті, хто не вмикає камери, є недостатньо продуктивними та відданими справі.

Еліот Бендінеллі (Elliott Bendinelli) з Privacy International зазначає:

Quote«Цей інструмент не інформує співробітників і не вимагає їхньої згоди. Такі компанії, як Microsoft, не мають спонукати роботодавців перетворювати їхні офісні приміщення на машини спостереження, що принижують гідність співробітників».

А дослідник приватності Вольфі Крістл (Wolfie Christl) сказав, що це «перетворює Microsoft 365 на повноцінний інструмент спостереження за робочим місцем», додавши, що в країнах ЄС цей інструмент може бути незаконним через суворі правила конфіденційності.

Протести проти Productivity Score досягли своєї мети, і компанія пообіцяла змінити деякі принципи роботи цього сервісу.

Проте Microsoft і далі покращує свої інструменти віддаленого моніторингу та оцінювання. Кілька тижнів тому стало відомо про те, що корпорація подала заявку на отримання патенту на сервіс, призначений для оцінювання ефективності робочих нарад. Він аналізуватиме пози та вираз облич співробітників під час зустрічі, а також такі непрямі параметри, як кількість людей на зборах.

З допомогою системи камер і датчиків нова розробка дасть змогу оцінити внесок кожного співробітника в нараду та його продуктивність. А глобальним результатом її роботи буде система рекомендацій замовникам щодо кількості робочих зустрічей, місця їхнього проведення і, звісно, активності співробітників компанії.

Bossware: легальне електронне спостереження за співробітниками

В епоху COVID-19 усе більше людей працюють із дому. І все більше роботодавців хочуть знати, чим вони займаються у своїх віддалених домашніх офісах. Тому інструменти відстеження дій співробітників почали цікавити все більшу кількість компаній.

Наприклад, один із розробників таких сервісів — компанія Awareness Technologies — повідомив про зростання своєї клієнтської бази в 3-4 рази. Розробки Awareness Technologies — це комплексні рішення: від аналізу активності співробітника за ноутбуком до датчиків, які відстежують розташування вантажів і швидкість переміщення водіїв.

Розробленням інструментів моніторингу займаються й інші компанії. Наприклад, Teramind пропонує не тільки аналіз активності, а й оцінювання біхевіористичних показників (поведінкових особливостей) поряд із такими очевидними даними, як-от оцінювання активності співробітника в діловому листуванні або використання ним соціальних мереж.

Багато розробників таких інструментів називають їх сервісами для аналізу робочого часу, однак за докладнішого розгляду виявляється, що такі застосунки є нічим іншим, як шпигунським ПЗ, яке фіксує всю активність користувачів за комп'ютером.

Аналітики з EFF (Electronic Frontier Foundation), організації, що займається відстеженням порушень цифрових прав, назвали такі застосунки Bossware (вoss — керівник, ware — інструмент).

Проаналізувавши 10 найпопулярніших Bossware-рішень, експерти дійшли висновку, що всі 10 інструментів містять такі функції, як «тихе» встановлення.

Це означає, що такі програми-трекери можуть віддалено завантажувати на пристрій — смартфон, ноутбук або планшет — додаткові модулі для відстеження без відома власників, навіть коли гаджети перебувають поза офісом.

Це пов'язано з тим, що найчастіше права адміністратора на робочі комп'ютери належать роботодавцям, що логічно. Водночас для деяких співробітників робочий пристрій може стати єдиним комп'ютером, тому моніторинг їхньої діяльності здійснюється постійно.

А це збільшує ризик некоректного використання цього софту. Ба більше, «жертви» такого спостереження можуть ніколи не дізнатися, що їхні дії фіксуються.

Проблеми конфіденційності

Наскільки популярними будуть інструменти Bossware після завершення пандемії? Не можна виключати, що таке спостереження за співробітниками може стати просто частиною «нової норми».

Однак масове використання таких продуктів можуть зупинити законодавчі обмеження — і не тільки закони Євросоюзу щодо конфіденційності, які вважаються одними з найжорсткіших у світі.

Закони про персональні дані в США можуть відрізнятися в різних штатах. Найсуворіший захист діє в Каліфорнії. Однак навіть у цьому законі, так само як і в нормативних документах інших штатів або законах федерального рівня, немає явної заборони на спостереження з боку роботодавців за співробітниками.

Експерти з Electronic Frontier Foundation зазначають:

Quote«У багатьох випадках роботодавці мають надмірну владу над працівниками, і в них є занадто велика свобода дій для встановлення програмного забезпечення для відеоспостереження на свої пристрої... А працівники часто мають обмежені засоби правового захисту проти нав'язливого програмного забезпечення для моніторингу».

Перетворення таких інструментів на «нову норму» може стати занадто великою спокусою, щоб від нього відмовитися в епоху пост-COVID.

Однак про те, наскільки сильним буде таке спостереження, які дані під час нього збиратимуться й де, як і наскільки довго вони зберігатимуться й найголовніше — чи буде в співробітників право відмовитися від такого моніторингу, думати потрібно вже сьогодні.

Подякувати 🎉