Часом у мережі можна почути цілком логічне твердження, що Естонія набагато ближча до одного з головних міст росії – Петербурга, ніж Україна до Москви, але при цьому її цілком нормально прийняли в НАТО у 2004 році. Вже у 2023-му до Альянсу вступила Фінляндія.
При цьому ми досі чуємо «лекції» про нерозширення НАТО саме на територію України не тільки від путіна, але й деяких західних аналітиків, експертів, політиків із продовженням наративу страху щодо можливості початку Третьої світової війни через розширення НАТО на наші кордони.
Аннелі Кольк, посол Естонії в Україні, в інтерв'ю відповіла, чому в їхньому випадку вступити в НАТО було легше, ніж зараз Україні.
Чому США за будь-якого президента не кине НАТО та Україну (відео)
Чому Україні так важко дається вступ до НАТО
«Коли ми починали наш процес вступу до НАТО, загроза з боку росії не була такою чіткою, очевидною, або, можливо, не всі країни розуміли її таким чином, а також на той час росія не погрожувала публічно, що коли НАТО розшириться на країни Балтії, будуть певні проблеми», – каже пані посол.
Справді, про використання ядерного арсеналу росії для «стримування НАТО» тоді не йшлося, але путін активно протестував проти розширення Альянсу на країни Балтії, проте тоді це не стало завадою до розширення НАТО. Голова росії тоді часто наголошував на розділенні таким чином Європи.
Кольк запевняє, що в їхньому випадку це також не було так просто, їм довелося провести низку реформ, щоб стати членом НАТО, але це є загальною процедурою. Вона акцентує увагу, що ми знаходимось на початку процесу вступу. Але НАТО вже фактично сказав на саміті у Вашингтоні, що Україна стане членом Альянсу.
«Це вже величезний крок вперед, шляху назад немає, Україна рухається до НАТО», – впевнена Аннелі.
Розмови про роз’єднаність НАТО – російська пропаганда
Часом у найвпливовіших західних медіа точаться розмови про ефективність НАТО і чи готові всі країни захищати найменших членів альянсу. Проте пані посол заперечує такі чутки:
«Я однозначно вважаю, що НАТО є організацією номер один у сфері безпеки та оборони, якби якась країна напала на члена НАТО чи то у 2014 році, чи то до 2022 року, я думаю, що ситуація була б зовсім іншою. Якщо ви нападете на одну країну-члена (неважливо, маленьку чи велику – ми всі там рівні), якщо росія нападе на Естонію, Латвію чи Литву, то це буде напад на НАТО, тому що ми є членами НАТО».
На її думку, розмови про неефективність НАТО – це частина російської пропаганди, тому що росія завжди вважала, що НАТО – це загроза.
«Серед дипломатів таких дискусій немає. НАТО сильне. НАТО об'єднане, і це також було дуже добре видно на останньому саміті у Вашингтоні», – певна Аннелі Кольк.
Ба більше, вона запевняє, що жодного страху, на кшталт Німеччині під час початку повномасштабного вторгнення в Україну, серед союзників насправді немає. Навіть поглядів чи дискусій, чи навіть думок таких наразі немає.