Facebook Pixel
IT
IT

Ілюзія контролю: як нас обманюють «здорові» гаджети та що вони вміють насправді

Популярність пристроїв для моніторингу здоров’я досі зростає. Ринок роками продукує новинки: фітнес-браслети, смартгодинники, кільця для сну, сенсори рівня глюкози — здається, що щодня з’являється щось нове, що обіцяє зробити нас енергійнішими, здоровішими, продуктивнішими.

Виробники таких пристроїв пропонують все більший набір функцій. Проте за яскравими інтерфейсами й обіцянками ховається запитання: наскільки все це справді покращує наше здоров’я, а наскільки — лише вдала експлуатація людських страхів і прагнення досконалості маркетингом. Speka відповіла на це запитання.

Як гаджети з контролю здоров’я захопили ринки

Кількість пройдених кроків, пульс, тривалість сну чи витрачені калорії та інші точні показники створюють ілюзію контролю над власним тілом.

До зростання попиту додаються й інші чинники:

Приблизно так виглядають люди, які постійно стежать за власними індикаторами здоров'я за допомогою різних девайсів. Джерело: eMarketer

Приблизно так виглядають люди, які постійно стежать за власними індикаторами здоров'я за допомогою різних девайсів. Джерело: eMarketer

Реагуючи на це, виробники постійно додають нові функції — від електрокардіограми до визначення рівня кисню у крові чи аналізу фаз сну і стресу.

Чому більшість функцій фітнес-трекерів і смартгодинників не є якісними

Серед наймасовіших пристроїв — фітнес-трекери та смартгодинники, зокрема Apple Watch, Samsung Galaxy Watch, моделі Garmin. Вони дійсно спонукають людей більше рухатись: у середньому користувачі роблять на 1800 кроків більше щодня, що позитивно впливає на фізичну форму.

QuoteПроте девайси мають серйозні проблеми з точністю. Дані про пульс можуть помилятися на 20%, а про калорії — відрізнятись удвічі. Трекери можуть недооцінювати кількість кроків та переоцінювати тривалість сну.
Різні види смартгодинників

Різні види смартгодинників

Причинами є не лише технологічні обмеження, а й індивідуальні особливості, такі як будова тіла чи наявність татуювань.

Попри це, деякі пристрої демонструють значний потенціал. Наприклад, Apple Watch непогано визначає миготливу аритмію з чутливістю до 94%. З іншого боку, функція розпізнавання падінь може спрацьовувати хибно, навіть на атракціонах, під час активних занять спортом або аварії.

Як гаджети намагаються розв’язати загадку сну

Такі пристрої, як Oura Ring, демонструють найвищу точність серед споживчих гаджетів, хоча все одно поступаються лабораторним дослідженням, як-от полісомнографії (ПСГ). Apple Watch краще фіксує фази швидкого сну, а Garmin — глибокого.

QuoteДо прикладу, найкращий результат демонструє Oura Ring, він має збалансованість між чутливістю (76-80%) та точністю (77-80%) у розпізнаванні стадій сну, і його оцінки тривалості фаз не мали статистично значущих відмінностей від полісомнографії у здорових дорослих.


Oura ring, який має контролювати ваш сон, на фото

Oura ring, який має контролювати ваш сон, на фото

Варто розуміти, що ПСГ — це точне, але складне лабораторне дослідження, тоді як споживчі гаджети покладаються на спрощені сенсори і алгоритми. Через обмеження батареї та зовнішні «шуми» їхня точність нижча. Проте для загального моніторингу сну й мотивації до режиму такі пристрої, як Oura Ring, працюють добре — хоча медичної точності від них очікувати не варто.

Безперервний моніторинг глюкози

Для людей з діабетом це справжній прорив, що допомагає краще контролювати стан глюкози в крові. Однак останнім часом моніторити глюкозу пропонують і здоровим людям — для «оптимізації метаболізму» чи біохакінгу.

Проте останні дослідження показують, що для здорових такі системи можуть бути неточними і створювати зайву тривожність: показники глюкози в них завищені. До того ж точність CGM є найнижчою саме у діапазоні низьких значень цукру (гіпоглікемії), де вона найбільш критична.

Електричні зубні щітки справді працюють

А от електричні зубні щітки — майже безпрограшний варіант: численні дослідження доводять, що вони ефективніше борються з нальотом і гінгівітом, особливо у людей з обмеженнями рухливості.

Більшість сучасних «здорових гаджетів» можуть мотивувати, давати корисні сигнали, але не замінять лікаря, здорову дієту, активність і нормальний сон. Технології розвиваються стрімко, але важливо підходити до них зі здоровим глуздом.

Подякувати 🎉