Диктатор росії владімір путін зібрав на парад в москві 20 лідерів світових держав. Попри те, що більшість із них є автократами, це вже стало перемогою для російської пропаганди, адже цього разу захід відвідали й представники Європи: прем’єр Словаччини Фіцо та президент Сербії Вучич.
розповідає, що говорили та про що промовчали голови держав, які прибули до москви на святкування головного фетиша російської пропаганди.
Найдорожчий брат путіна китайський
Це вже 11-й візит китайського диктатора Сі Цзіньпіна до росії, стільки разів, перебуваючи на посту голови КНР, він не відвідував жодну країну.
Дві держави пообіцяли ще більше поглибити своє уже «безмежне» партнерство, підкресливши важливість збереження «правильного погляду» на історію Другої світової війни.

Лідери Китаю та росії в Кремлі 8 травня. Фото: Сіньхуа
Сі та путін заявили, що «певні країни... намагаються перекрутити результати перемоги у Другій світовій війні». 8 травня диктатори провели майже чотиригодинні переговори, під час яких назвали один одного близькими друзями.
Їхня спільна заява прямо засуджує США: «Сполучені Штати та їхні союзники намагаються сприяти східному розширенню НАТО в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні, створювати «малі кола» та залучати країни регіону для просування своєї «Індо-Тихоокеанської стратегії», підриваючи регіональний мир, стабільність і процвітання».
Китай давно поділяє російський аргумент про те, що розширення НАТО в Європі становить загрозу безпеці КНР. Росіяни підкреслили, що «твердо підтримують заходи, вжиті китайським урядом для захисту національного суверенітету та територіальної цілісності та досягнення національного возз'єднання», маючи на увазі претензії КНР на Тайвань.
«Переговори з путіним були поглибленими, сердечними та плідними. «Швидкісний потяг» китайсько-російського взаємовигідного співробітництва пройшов незвичайний шлях через гори і долини, долаючи виклики і перешкоди», – сказав Сі Цзіньпін 8 травня.
Bloomberg стверджує, що в цей день Сі Цзіньпін уперше закликав путіна до «справедливої» мирної угоди щодо України, нібито натякаючи, що прийшов час завершувати війну. Але цьому немає жодних доказів, окрім анонімних джерел видання.

Під час параду на Червоній площі можна було побачити дрони інших друзів росіян – іранців «Шахеди», які тепер називають «Герань». Ними російська армія майже щоденно атакує українські міста.
Що говорили лідери Словаччини, Сербії та інші
Прем'єр Словаччини Роберт Фіцо не приховує, що його передусім цікавить російський газ: «Я відкидаю появу нової залізної завіси. ЄС необхідно терміново повернутися до здорового глузду, тому що нинішня пропозиція повністю припинити постачання російських енергоносіїв – це план не економічної незалежності, а самогубства».
Спочатку Фіцо зазначив, що їде у москву, аби «віддати шану минулому» та поговорити про «мир в Україні», але швидко перейшов на свою улюблену тему та вкотре зазначив, що Словаччина має контракти з «Газпромом» до 2034 року. Прем’єр наголосив, що ніхто не змусить його обирати між Заходом і Сходом, навпаки Словаччина може стати містком між двома ворогуючими таборами.
Президент Сербії Александар Вучич та Роберт Фіцо разом записали ролик у москві після того, як деякі країни не дозволили їм пролетіти над своєю територію для відвідин російського параду.

Фіцо і Вучич у Москві. Відомо, що російські владні «журналісти» вже встигли записати інтерв'ю з президентом Сербії – ще один подарунок від його візиту
«Братерська зустріч із прем'єр-міністром Словаччини Робертом Фіцо сьогодні ввечері в москві. Серби та словаки – брати навіки!» – такий підпис до відео залишив Вучич.
До цього кілька високопосадовців країн Балтії, які вирішили не пропускати через свій повітряний простір літаки Фіцо та Вучича до москви, заявили, що кандидатам на членство в ЄС потрібно розуміти можливі наслідки таких дій. Тобто це стосується Сербії.
У відповідь Александер Вучич наголосив: «Що б не робив, завжди буду крайнім, бо знайдуться ті, хто скаже, що ми тепер залишили проєвропейський шлях». Він додав, що пишається тим, що може бути присутнім на параді в москві. Якщо хтось і має на це право, то це сербський народ, і «йому ніколи не повинно бути соромно за це».
Вучич також наголошує, що не збирається обирати між росією, Китаєм, ЄС, або США, а буде будувати відносини з двома блоками.
Із цікавого: прем’єра Вірменії Нікола Пашиняна на параді посадили поруч із диктатором Білорусі Лукашенком, незважаючи на взаємну неприязнь і нещодавню публічну перепалку.
Президент Бразилії Лула Да Сілва досі особливо не коментував свою участь у параді, обмежившись лише твітом про те, що він у москві зустрівся з путіним. Нікол Пашинян також промовчав після зустрічі з путіним. Схожим чином діяв і президент Монголії.
З заявленого списку лідерів, які обіцяли приїхати на парад, лише президент Азербайджану Ільхам Алієв відмовився від участі у пропагандистському шоу. Місцеві ЗМІ у зв'язку з цим відкрито пишуть, ніби Алієв у такий спосіб «карає» москву за недостатні вибачення за нещодавню авіакатастрофу в Актау. Нагадаємо, в Грозному ППО підбило літак азербайджанських авіаліній. Пілоти зуміли перелетіти Каспійське море, але літак впав поблизу аеропорту Актау в Казахстані. На борту було 67 людей, 39 з них загинули.