Австрія продовжує отримувати газ від «газпрому» зі Словаччини попри заяву країни про припинення контракту на поставки російського газу. Інші потоки газу «газпрому» до Європи через Україну залишились на звичному рівні – 42,4 млн кубометрів. Про це пише Reuters.
Чому Австрія досі отримує російський газ після припинення контракту з «газпромом»
Європейські енергетичні ринки були дещо стурбовані через контрактний конфлікт між «газпромом» і австрійською газовою компанією OMV, що призвело до того, що російська державна компанія припинила постачання газу до Австрії.
Це сталося після того, як OMV погрожувала конфіскувати частину газу «газпрому» як компенсацію за арбітраж, який він виграв у контрактній суперечці.
Водночас зараз газ досі продовжує надходити до Австрії зі Словаччини, як і добові потоки до Європи транзитом через Україну.
Запити від клієнтів з приводу потоків до Австрії зі Словаччини зросли на 6% у вівторок 19 листопада порівняно з понеділком, але залишилися приблизно на 12% нижче рівня, який був до того, як «газпром» офіційно припинив поставки до OMV.
Хто купував газ, який був раніше призначений для OMV, не було зрозуміло.
Що відомо про поставки російського газу до Європи з лютого 2022
Після початку повномасштабного вторгнення росія припинила постачання більшості природного газу до Європи. Європейським урядам довелося шукати альтернативні поставки за вищими цінами, здебільшого скраплений природний газ, який доставлявся кораблями зі США та Катару.
До вторгнення в Україну у 2022 році росія забезпечувала ЄС близько 40% газових потреб. Попри те, що європейські країни значно скоротили споживання газу з рф, ЄС все ще покладається на росію майже у п’ятій частині своїх газових поставок.
За даними нового енергетичного звіту ЄС, попри те, що споживання російського газу різко впало зі 150 млрд кубометрів, або 45% усього імпорту до лютого 2022 року, росія все ще забезпечувала 18% імпорту за перші вісім місяців 2024-го. росія залишається другим за величиною постачальником в Європу після Норвегії.
Деякі поставки російського газу йшли транзитом через Україну, яка заявила, що з 1 січня 2025 року не продовжить угоду з «газпромом».
Нагадаємо, напередодні словацька газова компанія SPP підписала пілотну угоду на постачання азербайджанського газу з місцевою держкомпанією SOCAR. Водночас Словаччина не планує повністю відмовлятися від російського газу, лише готується до припинення його транзиту через Україну.