Словацька газова компанія SPP підписала пілотну угоду на постачання азербайджанського газу з місцевою держкомпанією SOCAR. Водночас Словаччина не планує повністю відмовлятися від російського газу, лише готується до припинення його транзиту через Україну. Про це пише Reuters.
Що відомо про нову газову угоду Словаччини і Азербайджану
У пробній угоді SPP з азербайджанською SOCAR Словаччина придбає першу партію газу в грудні 2024-го. Наразі відомо лише, що ця партія має бути поставлена до Австрії. За словами джерел, невеликі обсяги азербайджанського газу будуть транспортуватися через Трансбалканський трубопровід у Болгарії.
До цього SPP активно виступала за те, щоб зберегти відкритий транзит російського газу через Україну, проте також прагнула диверсифікувати свої постачання з інших країн.

Варто нагадати, що ще кілька днів тому, до остаточного оголошення нової угоди, SPP гаряче спростувала повідомлення від 31 жовтня, що Словаччина та Угорщина близькі до завершення угоди для отримання газу з Азербайджану через Україну.
Зараз словацька компанія заявляє, що має диверсифіковані контракти на купівлю газу з BP (Велика Британія), Exxon Mobil (США), Shell Eni (Велика Британія) та RWE (Німеччина) і має до 150% обсягу споживання у якості компенсації для своїх клієнтів.
«Через високий ризик припинення постачання газу східним газопроводом ми вживаємо заходів, щоб гарантувати безпечне постачання газу нашим клієнтам, від великих промислових споживачів до домогосподарств, у будь-якій ситуації», – сказав генеральний директор SPP Войтех Ференц.
У SPP заявили, що Словаччина також має диверсифіковані транзитні маршрути для поставок, якщо повністю зупиниться транзит через Україну, зокрема, є трубопровід з Німеччини через Чехію.
У компанії також зазначили, що ще одним важливим маршрутом є транзит трубопроводом «Турецький потік». Він іде Чорним морем через Туреччину, а потім через Болгарію, Сербію та Угорщину. Якщо транзит через Україну припиниться, частина російського чи азербайджанського газу зможе надходити цим шляхом.
«Якби компанія втратила російські поставки і придбала весь необхідний обсяг з іншого джерела та фізично транзитувала його до Словаччини, це обійшлось би щонайменше на €140 млн більше», – заявили в SPP.
Водночас росія заявила, що готова продовжувати постачати газ через Україну, незважаючи на війну. Проте Київ відмовився брати участь у переговорах з москвою щодо експорту газу.
Що відомо про поставки російського газу до Європи
До повномасштабної війни російська газова монополія «газпром» постачав у Європу більше третини газу. Відтоді регіон намагається відмовитися від російського газу, знайшовши альтернативи, включаючи Норвегію, Північну Африку, Азербайджан, а також поставки скрапленого природного газу зі світового ринку.
Водночас у першому півріччі 2024 року «газпром» збільшив експорт російського газу на 26%.