Угорщина і Словаччина готуються укласти угоду з Азербайджаном, щоб забезпечити газові потоки після закінчення угоди про транзит російського газу через Україну наприкінці 2024 року. Про це пише Bloomberg.
Як європейські країни готуються до закінчення угоди про транзит газу рф через Україну
Компанії з Угорщини та Словаччини готуються до підписання контракту на постачання 12-14 млрд кубометрів газу на рік з Азербайджану, використовуючи трубопровідну мережу, якою зараз транспортується російський газ через Україну до ЄС.
Цей контракт мав би передбачати так звану свопову угоду між Азербайджаном і росією, оскільки Азербайджан не має достатньої власної експортної потужності, щоб повністю замінити постачання російського газу.
Єврокомісія, виконавчий орган ЄС, раніше заявляла, що енергетична безпека регіону не буде під загрозою після закінчення транзитної угоди рф з Україною. Водночас угода з Азербайджаном потенційно може допомогти стримати ціни після нещодавньої нестабільності на ринку.
За угодою, азербайджанська державна енергетична компанія Socar постачатиме газ до Суджі на російсько-українському кордоні. До Європи газ виводитиме угорська компанія MVM Zrt. та словацька Slovensky Plynarensky Priemysel AS.
Водночас будь-яка комерційна угода потребуватиме політичної підтримки з боку української влади, щоб національний оператор газової мережі міг забронювати потужності.
Для України ця угода означатиме, що вона все ще отримуватиме плату за транзит через свою трубопровідну мережу, що протягом останніх років приносила країні близько $800 млн на рік.
Для Азербайджану угода ще більше зміцнює енергетичні зв’язки з Європою. Ця країна вже постачає газ у вісім країн континенту через трубопровід, що проходить через Туреччину.
Що відомо про поставки російського газу до Європи
До повномасштабної війни російська газова монополія «газпром» постачав у Європу більше третини газу. Відтоді регіон намагається відмовитися від російського газу, знайшовши альтернативи, включаючи Норвегію, Північну Африку, Азербайджан, а також поставки скрапленого природного газу зі світового ринку.
Водночас у першому півріччі 2024 року «газпром» збільшив експорт російського газу на 26%.