Facebook Pixel

Австрія припиняє купувати газ у газпрому

Російська газова монополія «газпром» припинила продажі газу головному постачальнику газу Австрії OMV. Країна запевняє, що у неї достатньо альтернативних ресурсів на цю зиму, зокрема, з Туреччини та Норвегії. Про це пише Euronews.

Як Австрія відмовилась від російського газу

Австрійська газова компанія OMV заявила, що припинить платити за газ «газпрому» своїй австрійській філії, щоб компенсувати арбітражне рішення Міжнародної торгової палати на суму 230 млн євро ($242 млн) щодо попереднього припинення поставок газу.

Після цього «газпром» вирішив припинити постачання.

OMV, яка забезпечує більшість домогосподарств Австрії газом, повідомила, що «газпром» не поставляв газ після 6 години ранку 16 листопада 2024-го.

Quote«Нас ніхто не буде шантажувати. Навіть президент росії. Нас не поставить на коліна уряд путіна, сам путін, але ми вжили заходів, щоб ми могли захистити себе саме з цієї причини», – сказав канцлер Австрії Карл Нехаммер.

Напередодні OMV заявляла, що має достатні запаси газу для населення, якщо з «газпромом» будуть потенційні перебої. Компанія також повідомила, що запаси у сховищах в Австрії перевищують 90%.

Що відомо про поставки російського газу до Європи з лютого 2022

Після початку повномасштабного вторгнення росія припинила постачання більшості природного газу до Європи. Європейським урядам довелося шукати альтернативні поставки за вищими цінами, здебільшого скраплений природний газ, який доставлявся кораблями зі США та Катару.

До вторгнення в Україну у 2022 році росія забезпечувала ЄС близько 40% газових потреб. Попри те, що європейські країни значно скоротили споживання газу з рф, ЄС все ще покладається на росію майже на п’яту частину своїх газових поставок.

Quote«Ми залишаємося повністю відданими завершенню поступової відмови від російського газу, що може бути зроблено без загрози для енергетичної безпеки постачання Європи», – комісар з питань енергетики Кадрі Сімсон.

За даними нового енергетичного звіту ЄС, попри те, що споживання російського газу різко впало зі 150 млрд кубометрів, або 45% усього імпорту до лютого 2022 року, росія все ще забезпечувала 18% імпорту за перші вісім місяців 2024-го. росія залишається другим за величиною постачальником в Європу після Норвегії.

Деякі поставки російського газу йшли транзитом через Україну, яка заявила, що з 1 січня 2025 року не продовжить угоду з «газпромом».

Що відомо про поставки російського газу до Австрії

Австрія була однією з перших західних країн, яка імпортувала газ із тодішнього Радянського Союзу у 1968 році з хабу Баумгартен біля кордону зі Словаччиною, який здійснював поставки через Україну.

Проте ці поставки все одно мали завершитися на початку 2025-го через закінчення терміну дії контракту між «газпромом» і OMV.

Водночас Австрія збільшує поставки з інших країн, таких як Туреччина та Норвегія, проте за вищими цінами, ніж пропонує рф.

Quote«З точки зору безпеки постачання, це не є проблемою. У нас достатньо газу в сховищах і достатньо інших джерел газу. Це означає, що дефіциту не буде, навіть якщо зима буде дуже холодною. Але ми вже бачимо ціновий наслідок», – сказав Вальтер Больц, колишній член правління австрійського регулятора ринків електроенергії та природного газу E-Control.

Нагадаємо, напередодні словацька газова компанія SPP підписала пілотну угоду на постачання азербайджанського газу з місцевою держкомпанією SOCAR. Водночас Словаччина не планує повністю відмовлятися від російського газу, лише готується до припинення його транзиту через Україну.

Подякувати 🎉