Посадовці США та Китаю в суботу, 10 травня, провели в Женеві перший тур переговорів про деескалацію торговельної війни між двома наддержавами, яка порушує світову економіку.
Делегації на переговорах в резиденції посла Швейцарії в ООН очолили віце-прем'єр Китаю Хе Ліфен і міністр фінансів США Скотт Бессент.
Головна тема – чи можна змінити ситуацію, коли мита на імпорт товарів між двома найбільшими економіками світу зросли далеко за межі 100%.
«Третя тарифна», яку президент США Дональд Трамп відкрив на початку квітня, запровадивши мита проти практично всього світу, вже руйнує ланцюги поставок, обвалила експорт Китаю до США на 21%, спричинила кілька фінансових криз на фондових ринках і наблизила глобальну рецесію.
Переговори почались рано вранці, ані американці, ані китайці заздалегідь не коментували свої позиції і відмовились від спілкування з журналістами.
Відомо, що Вашингтон прагне зменшити дефіцит торгівлі з Китаєм і переконати Пекін відмовитися від «меркантилістської економічної моделі». Пекін, у свою чергу, хоче, щоб США знизили тарифи і почали ставитись до КНР як до рівного на світовій арені.
Напередодні перемовин Трамп заявив, що 80% тариф на китайські товари йому «здається правильним». Таким чином він вперше озвучив конкретну альтернативу 145% мита на китайський імпорт, яке діє вже місяць, з 10 квітня.
Президент США каже, що переговори ініціював Китай, Пекін стверджує, що ініціатива йшла від Білого дому, а політика Китаю щодо протидії тарифам США не змінилася.
Якщо Китай після переговорів отримає 90-денну паузу в тарифах, яку Вашингтон вже надав іншим країнам, то будь-яке зниження тарифів та подальші переговори будуть сприйняті інвесторами як позитив.
Міністр економіки Швейцарії Гі Пармелін напередодні після зустрічі з делегаціями прокоментував, що вже сам факт проведення переговорів є успіхом. Швейцарія погодилась стати посередником у переговорах.
За свою другу каденцію Трамп встиг підняли тарифи на китайський імпорт до 145%, звинувачуючи Пекін у небажанні обмежити експорт хімікатів, що використовуються для виробництва фентанілу, смертельного синтетичного опіоїду.
Китай відповів 125% тарифами на американський імпорт.