Експорт Китаю до США впав на 21% за місяць після того, як Дональд Трамп ввів мита на імпорт з Пекіну на початку квітня 2025 року. Якщо країни не знизять взаємні тарифи, торгівля між двома найбільшими економіками світу впаде, руйнуючи промисловість і підвищуючи ціни на ринках. Водночас Китай вже перенаправив частину експорту до ЄС та Азії.
Про це пише Bloomberg. Як змінюється світова торгівля з новими митами Трампа
Поставки до США впали на 21% у річному вимірі після нових мит Трампа, введених на початку квітня. Через тарифи на американські товари, які ввів Китай, імпорт зі США минулого місяця скоротився майже на 14%.
Багато аналітиків очікують, що якщо країни не знизять взаємні тарифи, торгівля між двома найбільшими економіками світу зрештою впаде після майже $690 млрд у 2024-му. Це призведе до руйнування промисловості та підвищення цін для компаній і споживачів.
Водночас Китай зміг компенсувати падіння торгівлі зі Штатами за рахунок експорту до інших країн. Загальний експорт Китаю зріс на 8,1% за квітень – набагато більше за прогнози економістів, проте менше, ніж зростання на понад 12% у березні.
Зокрема, китайські поставки до Індії та 10 країн Південно-Східної Азії зросли на понад 20%, тоді як експорт до ЄС зріс на 8%. Водночас імпорт до Китаю падає на 0,2% другий місяць поспіль, що залишає профіцит торгового балансу (різниця між вартістю експорту та імпорту товарів) на рівні $96 млрд.
Дефіцит торговельного балансу США у березні 2025-го зріс до рекордного рівня і, ймовірно, продовжував зростати у квітні, перш ніж почати знижуватися цього місяця, повідомляє Bloomberg Economics.
Тарифи вже вдарили по ринку контейнерних перевезень у квітні, а обсяги торгівлі між Китаєм і США впали «на 30-40% в обох напрямках, оскільки торговельна війна загострюється», сказав голова данського контейнерного гіганта A.P. Moller-Maersk Вінсент Клерк.
«Поки що торгова війна — це переважно питання між США та Китаєм, решта світу працює у звичному режимі», — сказав Клерк.
Євросоюз та інші країни всерйоз побоюються, що Китай завалить їх дешевими товарами, якщо вийде з американського ринку. Для Китаю втрата доступу до одного зі своїх найбільших ринків стане ще одним ударом по цінах на експорт, які вже страждають від дефляції та жорсткої конкуренції всередині країни.
В’єтнам і Південна Корея вже ввели антидемпінгові мита на китайську сталь. Це частина ширших обмежень, які останніми роками країни світу запроваджують для захисту своєї промисловості від дешевого імпорту.
Представники США та Китаю зустрінуться цими вихідними для своїх перших торговельних переговорів після повернення Трампа до Білого дому.
Міністр фінансів США Скотт Бессент, який очолить переговори, назвав нинішні тарифи «нестійкими».
«Політики посилили стимули, щоб допомогти економіці. Майбутні торговельні переговори можуть відкрити шлях до певної деескалації. Але це далеко не гарантовано. А без полегшення тарифів тиск на зростання посилиться», — сказав Бессент.
Нагадаємо, у квітні Китай підвищив тариф на американські товари, що імпортуються в КНР, до 125% із 84% у відповідь на рішення президента США Дональда Трампа збільшити мита на китайський імпорт до 145%.