Facebook Pixel

Практичний кейс трьох українських компаній, які працевлаштовують людей з інвалідністю

Автор
Ілюстративне фото freepik.com

Ілюстративне фото freepik.com

Сучасне українське суспільство швидко адаптується до змін, які спричинило повномасштабне вторгнення. Так, інклюзивність стає одним із важливих напрямків, що набуває все більшого значення. Для компаній, які працевлаштовують людей з інвалідністю, Міністерство економіки України, спільно з Державною службою зайнятості, пропонує компенсацію за облаштування робочих місць. Розглянемо три кейси українських компаній, які скористалися цією можливістю.


Ілюстративне фото freepik.com

Ілюстративне фото freepik.com

Молодчик Катерина, власниця піцерії BUTTER food (Харків)

працевлаштувала особу з інвалідністю І групи кухарем.

Ми відкрили піцерію в 2023 році. Харків — прифронтове місто, тому наразі небагато працівників лишилось, усі ВПО. Для бізнесу це складні часи, бо район малозаселений, багато прильотів, але ми не втрачаємо надію на краще.

Особливості працевлаштування людини з інвалідністю

У лютому я шукала кухаря. До мене прийшла дівчина з інвалідністю першої групи, яка з 2022 року бореться з онкологією. Ситуація складна, бо їй потрібне дороге лікування, тому життєво необхідно заробляти кошти, оскільки держава не завжди може покрити витрати. Вона пройшла випробувальний термін. Стало зрозуміло, що людина може та хоче працювати, тому я вирішила продовжити з нею співпрацю.

Якоїсь особливої інтеграції не було, окрім того, що наша співробітниця спочатку швидко втомлювалась. Їй частіше потрібні вихідні, щоб лікуватися та відновлюватися. Але вона така молодець, що не здається та має бажання працювати! У нас невелика команда, ми — як велика сім’я. Якщо людина доброзичлива, ми її сприймаємо також як нашу сім’ю. Ця дівчина легко влилась в наш коллектив.

Про програму компенсації

Бухгалтер розповіла мені про проєкт, що міг би вирішити задачі на кухні та полегшити працю цієї дівчини. Ми подали документи, отримали компенсацію та закупили тісторозкатку та подрібнювач овочів. Тепер наша співробітниця може працювати без перевантажень. Цілий день простояти на кухні — це дуже складно для людини, яка проходить важке лікування, на кшталт хіміотерапії. Уявіть — порізати 5 кілограмів печериць чи 10 кілограмів шинки ножем. Це добрих дві години фізичної праці. А з подрібнювачем — це 3–5 хвилин.

Подібні програми дуже важливі для підприємців, особливо в прифронтових містах, бо ми тут на межі виживання. Постійно потрібні кошти. Нещодавно, після прильоту, був пошкоджений фасад нашої будівлі. Ми маємо відновлювати це все за власні кошти. Людей мало, бізнес працює не на повну. Тому я маю обирати, куди скеровувати кошти — на нове обладнання чи на ремонт фасаду. А коли є такі програми, то це дуже допомагає.

Поради іншим компаніям, які тільки зараз роздумують над тим, щоб наймати людей з інвалідністю

Люди різні, ситуації різні, інвалідності різні. Це — відповідальність. Я, зі свого боку, вирішила, що це не проблема. До того ж у нас зараз не вистачає робітників. Я думаю, що підприємці повинні працевлаштовувати людей з інвалідністю, не боятися цього. Особливо, якщо наша держава надає допомогу, то чому б не скористатися цими можливостями? Головне, щоб людина розуміла свої сили та не переоцінювала свої можливості.

QuoteПрацівники з інвалідністю — це, насамперед, люди. Ніщо не відрізняє їх від інших людей. Особливо, якщо це молода людина, і в неї є бажання працювати та енергія — то треба підтримувати!



Ілюстративне фото freepik.com

Ілюстративне фото freepik.com

Прудка Олена, керівниця центру хребта Eurospine (Бровари)

працевлаштувала особу з інвалідністю II групи адміністратором

Я — реабілітолог та керівниця центру "Eurospine", який допомагає людям, які мають проблеми з хребтом. У мене працюють дві людини з інвалідністю — в одної II група з кардіології, а в іншої — онкологія. Це так звана «невидима» інвалідність, тобто зовні не завжди можна зрозуміти, що у людини є складнощі зі здоров’ям.

Особливості працевлаштування людини з інвалідністю

Ми — центр реабілітації, до нас приходять дуже багато ветеранів, оскільки ми надаємо для них безоплатні послуги. Особливої адаптації нових співробітників не було. Хіба що наші працівники з інвалідністю не працюють повний робочий день — тільки пів дня.

Про програму компенсації

Якось ми подавали документи на грант. У центрі зайнятості підказали, що у нас працюють дві людини з інвалідністю, тож можна облаштувати робочі місця за програмою компенсації. Ми скористалися цією можливістю та придбали для нашої спеціалістки з фізіотерапії кушетку з підйомником, щоб їй не треба було нагинатися. Це значно полегшує її працю щодня.

Поради іншим компаніям, які тільки зараз роздумують над тим, щоб наймати людей з інвалідністю

QuoteУсі люди однакові. Не треба акцентувати на фізичних аспектах працівників, головне — професійність. Не варто боятися. У людини можуть бути проблеми зі здоров’ям, але вона — цінний спеціаліст, яких ще варто пошукати. Чи варто нехтувати такими співробітниками?



Ілюстративне фото freepik.com

Ілюстративне фото freepik.com

Панасюк Олександр, директор швейного підприємства «КОЗАК» (Фастів)

працевлаштував особу з інвалідністю I групи швачкою

Особливості працевлаштування людини з інвалідністю

У нас є певні особливості — робота сидяча в основному, якщо ми говоримо про шиття. Процес потребує добре розвиненої дрібної моторики, уважності. Якщо можливості людини з інвалідністю дають змогу працювати в таких умовах — то ми залюбки наймаємо цих робітників. Якщо ми працевлаштовуємо співробітників із деякими ментальними порушеннями, то період адаптації може тривати довше. Тому що людина має зрозуміти, як їй виконувати роботу, на це потрібен час. Але й такі випадки в нас є. Люди успішно працюють, влилися в колектив, і все в порядку.

Про програму компенсації

Держава зобов’язує працевлаштувати певну кількість людей з інвалідністю порівняно з загальною кількості працівників. Якщо ігнорувати цей закон, то можна отримати штраф. Але насправді знайти людей з інвалідністю, які шукають роботу, не так уже й просто. Ми скористалися підказкою місцевого центру зайнятості та взяли участь у програмі, яка дає змогу обладнати робочі місця для людей з інвалідністю та отримати за це компенсацію.

Поради іншим компаніям, які тільки роздумують над тим, щоб працевлаштувати людей з інвалідністю

QuoteЛюди з інвалідністю — це члени нашого суспільства. І ми маємо їм допомогти адаптуватися та працювати, мати можливість жити незалежно. Це впливає на колектив: впроваджує традиції поваги, толерантності та взаємодопомоги. Я би порадив не вагатися. Ви зможете виконати вимоги законодавства та поповнити власний штат працівниками.



Якщо ви — роботодавець, який прагне створити інклюзивне середовище, то у вас є можливість скористатися програмою, ініційованою Міністерством економіки України спільно з Державною службою зайнятості. Подати заявку на компенсацію за облаштування робочих місць можна тут.

Інформаційна кампанія щодо державної програми компенсації за облаштування робочих місць для людей з інвалідністю реалізується Програмою розвитку Організації Об’єднаних Націй (ПРООН) у рамках проєкту «Протимінна діяльність в Україні» на запит Міністерства економіки України за участі Державної служби зайнятості та за фінансової підтримки Уряду Республіки Корея.

Подякувати 🎉