Facebook Pixel

Стійкі бактерії навчилися «їсти» медичний пластик

Стійкі бактерії навчилися «їсти» медичний пластик. Фото:  The Ohio State University

Стійкі бактерії навчилися «їсти» медичний пластик. Фото: The Ohio State University

Синьогнійна паличка (Pseudomonas aeruginosa), що є збудником внутрішньолікарняних інфекцій, виявилася здатною розщеплювати медичний пластик полікапролактон та використовувати його як джерело живлення. Це дає змогу бактеріям виживати довше на обладнанні навіть без контакту з пацієнтами, підвищуючи ризик зараження, пише nauka.ua.

Наукові виявили штам цієї бактерії, що здатний за тиждень зруйнувати до 78% пластику – завдяки ферменту Pap1. Розщеплений пластик не лише слугує їжею, а й допомагає створювати стійкі біоплівки, які захищають бактерії від антибіотиків і дезінфекції.

Це відкриття пояснює, через що зростає кількість інфекцій після застосування катетерів чи вентиляційних трубок — бактерії можуть живитися пластиком на їхній поверхні. Науковці зауважують на необхідності створення нових антибіотиків і деззасобів.

Також, що цікаво, бактерії розглядають як потенційних «переробників» пластику, оскільки деякі з них здатні розкладати пластикові відходи, особливо після обробки каталізаторами чи ферментами. Але інші — навпаки, використовують мікропластик як майданчик для передачі генів, що забезпечують стійкість до антибіотиків.

Подякувати 🎉