Європарламент проголосував за продовження «митного безвізу» для деяких імпортних товарів з України, таких як залізо та сталь, до червня 2028 року. Для інших товарів мита знову запрацюють з 5 червня 2025-го. Про це повідомили у Європарламенті.
«Сталевий металургійний комплекс України є основою української економіки. Він продовжує працювати, попри те, що багато робітників покинули заводи, щоб воювати на передовій, а підприємства страждають від атак рф. Поглиблення торговельних відносин між ЄС та Україною – це не питання благодійності, а взаємовигідний обмін, який зміцнює обидві сторони», – заявила спікерка Європарламенту Карін Карлсбро.
8 травня депутати Європарламенту проголосували за поновлення зупинки імпортних мит та квот на залізо та сталь з України. «За» проголосували 354, 147 – «проти» та 53 утрималися. «Митний безвіз» триватиме три роки, до червня 2028 року, і набуде чинності, коли його ухвалить Рада ЄС.
Єврокомісія зараз працює над довгостроковим рішенням, щоб забезпечити економічну визначеність для торгівлі між ЄС та Україною, зазначили у Європарламенті.

Як зміниться торгівля з України та ЄС без «митного безвізу»
Єврокомісія підтвердила, що не продовжить «митний безвіз» для України з червня 2025 року на інші товари.
У 2022 році ЄС скасував обмеження на український імпорт, ввівши так званий митний безвіз. Минулого року безмитний режим продовжили, проте ЄС ввів обмеження на низку товарів, таких як цукор і м’ясо птиці, оскільки місцеві фермери заявляли, що надмірний імпорт заважає внутрішньому виробництву.
Деякі країни-члени ЄС не захотіли продовжувати цю ініціативу, оскільки вони занепокоєні її впливом на внутрішню економіку. Серед них Польща, Угорщина, Словаччина та Болгарія, які ввели односторонню заборону на імпорт українських круп та інших продуктів харчування два роки тому всупереч вимогам ЄС.
Україна може втратити значні кошти для фінансування армії, якщо ЄС припинить «митний безвіз» після 5 червня 2025 року, оскільки Євросоюз є її ключовим торговельним партнером, сказав міністр фінансів України Сергій Марченко Financial Times наприкінці березня.
Водночас ЄС скасує не всі автономні торговельні заходи. Умови нової схеми торгівлі будуть зафіксовані в угоді про вільну торгівлю між Україною та ЄС.