Україна може втратити значні кошти для фінансування армії, якщо ЄС припинить «митний безвіз» після 5 червня 2025 року, оскільки Євросоюз є її ключовим торговельним партнером. Про це пише Financial Times з посиланням на слова міністра фінансів України Сергія Марченка.
Як зупинка безмитної торгівлі з ЄС вплине на економіку України
У 2022 році ЄС скасував обмеження на український імпорт, ввівши так званий «митний безвіз». Минулого року безмитний режим продовжили, проте ЄС ввів обмеження на низку товарів, таких як цукор і м’ясо птиці, оскільки місцеві фермери заявляли, що надмірний імпорт заважає внутрішньому виробництву.
Чинні домовленості завершуються у червні 2025 року, а ЄС досі не підтвердив, чи продовжаться вони. Деякі країни-члени ЄС не хочуть продовжувати цю ініціативу, оскільки вони занепокоєні її впливом на внутрішню економіку.

«ЄС є нашим ключовим торговельним партнером, і тому це дійсно завдасть шкоди для нас, якщо ми опинимся у ситуації, яка була у нас до повномасштабної війни», – сказав міністр фінансів України Сергій Марченко.
Зокрема, від експорту Україна отримає важливу іноземну валюту, щоб фінансувати сектор оборони. Доходи від експорту до ЄС за «митного безвізу» склали майже десяту частину усього експортного доходу України у розмірі $41 млрд.
Хоча Брюссель і Київ погодилися розширити взаємний доступ до ринку за межі поточної схеми, стосовно продовження режиму без мит прогресу ще не досягнуто.
«Це було б дуже неправильним сигналом, якщо ми не досягнемо певної згоди з ЄС», – сказав Марченко.
Серед країн, які не підтримують «безлімітну» торгівлю з Україною – Польща, Угорщина, Словаччина та Болгарія, які ввели односторонню заборону на імпорт українських круп та інших продуктів харчування два роки тому всупереч вимогам ЄС.
Окрім цього, коли ЄС знову продовжив «митний безвіз», деякі країни, включаючи Польщу, Францію та Угорщину, наполягали, що треба ввести механізм «екстрених гальм». Таким чином, якщо поставки товарів з України, включаючи яйця, цукор, овес і мед, перевищують певні рівні, ЄС повертає на них мита.
«Тимчасове поновлення поточної угоди є найбільш імовірним резервним варіантом і є кращим, ніж умови торгівлі до повномасштабної війни для України», – сказав чиновник ЄС.
Окрім цього, втрата безмитної торгівлі з ЄС може особливо вдарити як по економіці, так і по обороноздатності Україні, враховуючи невизначеність стосовно військової допомоги від США.
Нагадаємо, українська економіка може недоотримати близько €3 млрд, якщо ЄС поверне мита на український імпорт і торгівля повернеться до рівня 2021 року.
Напередодні Єврокомісія заявила, що хоче різко скоротити імпорт українського цукру, оскільки європейські виробники поскаржилися, що надмірні поставки призвели до падіння цін. Точні обсяги скорочення поки невідомі.