Президент Китаю Сі Цзіньпін заявив, що сподівається на укладення «справедливої» мирної угоди щодо України, що є останнім кроком у його балансуванні, спрямованому на налагодження зв'язків з Європою в умовах фактичного торговельного ембарго з боку США. Про це пише Bloomberg.
«Китай сподівається, що справедливої, довготривалої та обов'язкової до виконання мирної угоди, яка буде прийнята всіма залученими сторонами, можна досягти шляхом діалогу», — заявив Сі Цзіньпін путіну.
Хоча Сі не уточнив, як має виглядати можлива угода, цей коментар, схоже, є першим випадком, коли китайський лідер особисто виклав принципи угоди про припинення війни, розв'язаної кремлем. Його слова перегукуються з березневою заявою міністра закордонних справ Ван І, який сказав, що всі сторони конфлікту хочуть «справедливої і довготривалої мирної угоди, яка буде обов'язковою і прийнятною для всіх».
У лютому 2023 року Китай виклав план з 12 пунктів щодо припинення війни росії проти України, але союзники Києва швидко відкинули цей проєкт, який передбачав скасування санкцій проти москви та залишення російських військ на українській території. Однак відтоді коментарі президента США Дональда Трампа щодо війни свідчать про те, що він може піти на подібні поступки рф.

Зауваження Сі також прозвучали після того, як Трамп заявив, що для нього було б «природно» попросити Китай допомогти в укладенні угоди між Україною і росією. У своєму дописі в соціальній мережі американський лідер закликав до 30-денного припинення вогню, щоб прокласти шлях до переговорів, погрожуючи запровадити подальші санкції, якщо перемир'я буде порушено.
Китай і США готуються до переговорів на цих вихідних у Женеві. Поки адміністрація Трампа роздумує над тим, чи варто значно знижувати торговельні тарифи, офіційні особи в Пекіні були більш обережними, закликаючи США скасувати односторонні мита на китайські товари.
Уряд Сі останнім часом намагається відновити зв'язки з ЄС, позиціонуючи себе як більш надійного партнера, оскільки Трамп відштовхує блок. Пекін і Брюссель зняли обмеження на взаємні обміни, а Сі раніше цього тижня закликав обидві сторони «належним чином управляти» розбіжностями і спільно протистояти «односторонньому залякуванню».