Facebook Pixel

Політика, бізнес, сліди в «ЛНР»: що відомо про братів Добкіних

Брати Добкіни. Фото: УНІАН

Брати Добкіни. Фото: УНІАН

6 травня цього року розгорівся черговий скандал за участю братів Михайла і Дмитра Добкіних: їх бізнес підозрюють у пособництві рф. Як стверджує СБУ, компанії Михайла та Дмитра протягом 2019–2021 років реалізовували більшу частину продукції з птиці за готівку на території так званої «ЛНР». Крім того, їх птахофабрики експортували до Туреччини та Узбекистану товари з подальшим реекспортом до росії.

Чим ще володіють брати Добкіни, розповідає The Page.

Добкін-старший: початок кар’єри

Михайло Добкін, відомий як «Допа», народився 26 січня 1970 року в Харкові.

Кар'єра в 90-ті доволі типова для майбутніх «кріпких хазяйствеників»: армія, робота в компаніях з характерними назвами «Прогрес-90» і «Інвестторгцентр».

Диплом з цивільного права в Університеті внутрішніх справ, пізніше — в ХНЕУ з міжнародної економіки.

Михайло Добкін. Фото: УНІАН

Михайло Добкін. Фото: УНІАН

1999-2001-й — гуртова торгівля пальним. Комерційний директор ТОВ «Орел» і офіційний керівник «Іст Ойл Груп», де працював батько братів. Серед іншого, компанія була одним з постійних постачальників газового конденсату на НПЗ України.

Політична кар'єра Михайла Добкіна

Паралельно з навчанням на юриста Михайло став депутатом Харківської міськради. У 2001 році створив громадську організацію «Ведмідь».

У 2002-му обрався вже нардепом від 174-го округу. Був в бюджетному комітеті ВР; з 2002 по 2005 рік встиг побувати у 5 різних фракціях:

  • Єдина Україна;
  • «Демократичні ініціативи»;
  • група «Центр»;
  • СДПУ(о);
  • Партія регіонів.

Нульові та десяті стали «золотим віком» для Добкіна-старшого: у 2006-2010 роках був міським головою Харкова, у 2010-му тодішній президент Віктор Янукович призначив його головою Харківської облдержадміністрації. Тоді ж він утворив і очолив Харківський регіональний комітет з економічних реформ та став депутатом Харківської облради за списком Партії регіонів.

У цей період, а саме у вересні 2007 року, в мережі з’явився відеоролик за участю «Допи», який став культовим серед українців, а фрази «давай по новой Миша, всё х***я» та «у тебя скучное лицо, тебе никто денег не даст» — крилатими.

Окрім Добкіна-старшого, у відео фігурував ще один мастодонт харківської політики — покійний Геннадій Кернес.

Михайло Добкін. Фото: Вікіпедія

Михайло Добкін. Фото: Вікіпедія

Через декілька років після скандального відео Михайло Добкін втрапив у черговий скандал: у 2013-2014 роках він різко критикував Євромайдан. Опозиціонерів «Допа» назвав «виродками», мітингувальників — «веселими клоунами», а тих, хто зніс пам’ятник Леніну в Києві, — «рагулями».

Ба більше, 30 січня 2014-го Добкін-старший прийшов на сесію Харківської облради в чорній футболці з написом «Беркут» та організував збір коштів на лікування міліціонерів. Також він збирав кошти і на відновлення пам’ятника вождеві світового пролетаріату.

Добкін-старший був кандидатом у президенти

Одразу після перемоги Революції Гідності і втечі Януковича, наприкінці лютого 2014-го, склав депутатський мандат, а в.о. голови держави Олександр Турчинов звільнив його і з посади голови Харківської ОДА.

Водночас Добкін заявив, що балотуватиметься на посаду президента України, з’їзд Партії регіонів одразу висунув його єдиним кандидатом.

Президентська програма Добкіна коментарів не потребує:

  • відновлення зв’язків з росією;
  • повернення Криму Україні;
  • вина за анексію півострова лежить на чинній владі.

На виборах у травні він отримав лише 3,03% голосів. Навіть рідний Харків віддав Михайлу тільки 26,25%.

Підтримка Михайла Добкіна на виборах президента 2014 року. Фото: Вікіпедія

Підтримка Михайла Добкіна на виборах президента 2014 року. Фото: Вікіпедія

Втім, не лише результати виборів свідчать про, м’яко кажучи, неприхильність громадян до Добкіна-старшого. У квітні 2014 року Михайла в Києві перестріла юрба людей, яка обсипала його борошном та облила зеленкою, коли той йшов на програму «Свобода слова».

Депутат від Опоблоку

У 2014-му Добкіна обрали народним депутатом від Опозиційного Блоку. В цьому скликанні він увійшов до комітету з держбудівництва. У жовтні 2017 року вийшов з фракції.

Наступного року спробував балотуватися до Харківської облради №1 у списку від Опоблоку, проте ЦВК відмовила йому у реєстрації.

Михайло Добкін. Фото: УНІАН

Михайло Добкін. Фото: УНІАН

У 2019 році знов балотувався до ВР за списком Опоблоку, проте не пройшов.

Влітку 2020-го Михайло Добкін зненацька вирішив балотуватися в мери Києва, у вересні заявив, що боротиметься за посаду міського голови Харкова. Проте згодом зняв свою кандидатуру на користь давнього бізнес-партнера Геннадія Кернеса.

Михайло Добкін. Фото: УНІАН

Михайло Добкін. Фото: УНІАН

У вересні 2021 року його зареєстрували кандидатом на посаду мера Харкова на позачергових виборах.

Добкін-молодший: початок кар’єри

Дмитро Добкін народився 8 січня 1975 року у Харкові. Як і старший брат, закінчив Харківський нацуніверситет внутрішніх справ, спеціальність — правознавство, кваліфікація — юрист.

Як і Михайло, був причетним до виробничого кооперативу «Прогрес-90». Також з 2001-го Дмитро є президентом ГО «Ведмідь», яку створив Добкін-старший.

Дмитро Добкін. Фото: УНІАН

Дмитро Добкін. Фото: УНІАН

У нульових обіймав посади директора та комерційного директора в ТОВ «Укрторгінвест», ТОВ «Ніка» та ТОВ «Орбіта плюс».

Політична діяльність Дмитра Добкіна

31 жовтня 2010 року Дмитра Добкіна обрали депутатом Харківської облради. На парламентських виборах 2012-го став нардепом від Партії регіонів («спадщина» старшого брата). Через два роки, 16 січня 2014 року, Добкін-молодший зашкварився, коли голосував за «диктаторські закони».

Восени того ж року на позачергових виборах пройшов самовисуванцем до ВР від Опоблоку.

Дмитро Добкін. Фото: УНІАН

Дмитро Добкін. Фото: УНІАН

У 2016 році Добкін-молодший, не відстаючи від свого старшого брата, спродукував хвилю мемів та обговорень: прямо в залі він листувався з турагентом, оператор якого повідомляв, що забронював депутату тур за €135 тис.

Країну відпочинку парламентар затуляє рукою. Після цього Дмитро Добкін бере пластикову пляшку, заходить за колону і щось запиває. Коли ж повертається на своє місце, його поведінка змінюється.

На дострокових парламентських виборах 2019-го балотувався за 178 мажоритарним округом, однак, як і його старший брат, — не пройшов.

Чим володіють брати Добкіни

Володимир-Волинська птахофабрика

Бізнес братів Добкіних пов’язують з Володимир-Волинською птахофабрикою, яка випускає продукцію під марками:

  • «Епікур»;
  • «Чебатурочка»;
  • «Деліка».

ПрАТ «Володимир-Волинська птахофабрика» працює по всій Україні та має філіали у 7 містах: Володимирі-Волинському, Львові, Вінниці, Києві, Харкові, Дніпрі, Одесі. Також в компанії є два регіональні менеджери у Житомирі та Чернівцях.

Володимир-Волинська птахофабрика. Фото: avesterra.com.ua

Володимир-Волинська птахофабрика. Фото: avesterra.com.ua

Як вказано на сайті підприємства, ПрАТ «Володимир-Волинська птахофабрика» має:

  • 100 пташників, які розташовані на 11 виробничих майданчиках Волинської області;
  • власний комбікормовий завод;
  • земельний фонд для вирощування зернових;
  • сучасне обладнання в цехах виготовлення продукції.

На пташниках щорічно вирощують 6,5 циклів з одночасною посадкою 4,2 млн птиці.

За даними Avesterra Group (раніше — ПрАТ «Володимир-Волинська птахофабрика»), у 2022-2024 роках компанія сплатила до бюджету понад 1 млрд грн податків. Фабрика є бюджетоутворюючим підприємством для громад на Волині і забезпечує роботою понад 1500 працівників.

Крім цього, Михайла та Дмитра Добкіних пов’язують з:

  • АТ «Володимир-Волинська торгівельна компанія»;
  • ТОВ «Луцька аграрна компанія»;
  • АТ «Володимир-Волинська аграрна компанія».

Як стало нещодавно відомо з ухвали Солом'янського районного суду Києва від 24 березня 2025 року, службових осіб перелічених підприємств підозрюють у «вчиненні дій, направлених на підтримку та фінансування діяльності військових формувань країни-агресора».

Зокрема, старший слідчий Олександр Майборода наводить покази свідка від 13 вересня 2024 року, який повідомив, що представники ПрАТ «Володимир-Волинська птахофабрика», АТ «Володимир-Волинська торгівельна компанія», ТОВ «Луцька аграрна компанія» упродовж 2019-2021 років більшу частину виготовленої продукції реалізовувати на тимчасово окупованих територіях Луганської області.

Quote«За результатами негласних слідчих дій встановлено факти експорту продукції з птиці ПрАТ «Володимир-Волинська птахофабрика» до Туреччини та Узбекистану з метою подальшого реекспорту товарів до рф, а також встановлено факти передачі значних сум готівкових коштів, здобутих, ймовірно, неправомірним шляхом, зокрема внаслідок постачання продукції на тимчасово окуповані території Луганської області та рф», — йдеться в ухвалі суду.

Також там вказано, що компанії, які підконтрольні Дмитру та Михайлу Добкіним і їхнім родичам, здійснюють фінансові операції з цінними паперами. Їх нібито накопичують і потім оготівковують, щоб фінансувати війська рф.

Водночас керівництво Володимир-Волинської птахофабрики та інших посадовців торгової групи «Епікур» звинувачують у тому, що вони, за сприяння міської ради, протягом 2021-2024 років без належного оформлення дозвільних документів використовували 11 гектарів орендованої землі в якості відстійників.

Компанія Avesterra Group (раніше — ПрАТ «Володимир-Волинська птахофабрика») стверджує, що звинувачення хибні:

Quote«Avesterra Group рішуче заявляє, що жодним чином не здійснювала і не здійснює підтримки чи фінансування військових формувань РФ. Поширення необґрунтованих звинувачень проти нашої компанії ми розцінюємо як спробу політичного та силового тиску на бізнес у воєнний час», — йдеться у заяві компанії.

Компанія наполягає, що звинувачення були ініційовані «колишнім топ-менеджером Олексієм Коваленком, який має особистий конфлікт з власниками компанії та боргові зобов’язання перед ними», а «необґрунтовані свідчення Коваленка у досудовому розслідуванні» називає «тиском на бізнес».

Банк «Золоті ворота»

У нульових та десятих Дмитро Добкін та батько братів Марк були членами наглядової ради банку «Золоті ворота».

У 2013 році фінустанову згадували в ЗМІ як кредитора «Нафтогазу». Так, банк «Золоті ворота» позичив компанії $4,5 млн.

10 червня 2014 року Марк Добкін вийшов зі складу наглядової ради. Того ж дня банк призупинив роботу кас і ввів обмеження на зняття готівки з рахунків клієнтів, видавав не більше 200 грн на добу.

Банк «Золоті ворота»

Банк «Золоті ворота»

У серпні 2014-го зникли топменеджер банку — президент Леонід Улановський та голова правління Леонід Комарков. Із заявами в міліцію звернулися родичі банкірів.

Відомо, що Улановського примусово заштовхали у чорну «Мазду», більше його ніхто не бачив. У 2016-му президента банку визнали зниклим безвісти.

Згодом, у листопаді 2014 року, знайшли з вогнепальним пораненням в голову Вадима Вишневського — одного з великих акціонерів фінустанови (частка — 12%) і колишнього радника голови Харківської ОДА Михайла Добкіна.

Бізнесмен помер у лікарні. Попередня версія правоохоронців — самогубство.

У грудня 2014-го Національний банк України відкликав ліцензію у «Золотих воріт» і почав процедуру ліквідації.

Подякувати 🎉