Верховна Рада 8 травня 2025 року ратифікувала Угоду про копалини між урядами США та України. Її підтримали 338 депутатів. Українська влада у своїй риториці оцінює угоду про надра з США, як потенційний каталізатор інвестицій в Україну. розпитав у експертів, чи варто тепер чекати інвестиційного буму і коли він настане.
Угода про надра є – чи чекати інвестицій
«Найважливіше, що сприятиме поверненню великих інвестицій в Україну, – це досягнення справедливого та тривалого миру, – зазначив Володимир Ланда, старший економіст «Центру економічної стратегії». – Угода ж може стати певним каталізатором інвестицій як сама по собі, якщо говорити про інвестиції в рамках передбаченого Фонду, так і як передвісник майбутнього повернення до бізнесу мирного часу. Усвідомлюючи, що частина інвесторів завдяки угоді глибше цікавитимуться Україною, все ж розуміємо, що значну частину рішень про інвестиції може бути відкладено на період після завершення активної фази війни».
Віталій Шапран, економіст, ексчлен Ради НБУ, також не думає, що інвестиції в Україну розпочнуться до вгамування військових дій. Співрозмовник вважає, що для справжнього пожвавлення інвестицій необхідно як мінімум стабілізувати лінію фронту, а як максимум викинути рф з українських кордонів 1991 року. В поточній ситуації можна розраховувати лише на підготовчі процеси.

Як Верховна Рада прогулосувала за ратифікацію угоди про надра. Фото: телеграм Ярослава Железняка
Для прискорення інвестицій в Україну потрібен не тільки мир: чого ще не вистачає
Отже, у формулі «угода про надра = інвестиції» наразі не вистачає важливої компоненти – стабільного миру в Україні. Але це не єдина умова. Адже й у відносно спокійні роки до початку великої війни обсяги надходження прямих іноземних інвестицій в Україну залишали бажати кращого. Тому варто додати ще один складник: комфортний бізнес-клімат.
«За оптимістичного сценарію дійсно є розрахунок на залучення нових значних зовнішніх інвестицій. Проте, як показує вся історія України, треба стримано оцінювати можливість нашої країни щодо створення сприятливих умов для бізнесу, бо бюрократичні бар’єри залишаються ризиком, який всі враховують», – попереджає Дмитро Чурін, директор аналітичного департаменту інвестиційної компанії Eavex Capital.
Варто додати, що, за спостереженнями аналітиків інвестгрупи ICU, новина про укладання ресурсної угоди на настрої власників українських єврооблігацій мала лише короткочасний вплив: у перший день травня українські папери подорожчали в середньому на 3%, тоді як загалом протягом минулого тижня подешевшали на 3%.

Як Верховна Рада прогулосувала за ратифікацію угоди про надра. Голосування по фракціям. Фото: телеграм Ярослава Железняка
Коли і як угода про копалини з США може спрацювати
За оцінками опитаних експертів, реальний вплив угоди про надра на українську економіку варто чекати не скоро. Зокрема, за словами Володимира Ланди, саме по собі підписання угоди не має відчутного впливу на ключові економічні показники, але її успішне виконання сторонами впродовж років матиме позитивний вплив на макростабільність.
Вочевидь, йдеться про період від 3-5 років і більше. Бо, на думку Дмитра Чуріна, найближчими роками сторони будуть лише проводити додаткові консультації стосовно наявних ліцензій на добування корисних копалин та оцінювати потенціал ресурсної бази. Проте у більш віддаленій перспективі угода може спрацювати.
«В галузі видобування рідкісноземельних металів (РЗМ) важливими є технології, – наголошує Віталій Шапран, економіст, ексчлен Ради НБУ. – Без технологій доступ до цих надр закритий. Наприклад, у рф проєкти по РЗМ тривають десятки років, але вони не рухаються, тому що бракує технологій. А угода з США відкриває Україні доступ до власних надр через технології. Це і є справжня кооперація економічного масштабу: ми даємо доступ до надр, США дають технології».
Тому після завершення війни, на думку Шапрана, поява нових технологій може подвоїти ВВП України за 3-5 років, а шалені темпи зростання ВВП завжди приваблюють бізнес в країну, що підтверджують приклади Південної Кореї та Китаю.