Facebook Pixel

Чому іноземні інвестиції в Україну впали на чверть у 2024

Притік прямих іноземних інвестицій (ПІІ) в Україну скоротився на $1,2 млрд, або на чверть у 2024-му, до $3,3 млрд. На це могло вплинути послаблення валютних обмежень на транскордонні перекази від Нацбанку. Про це повідомив голова фінансового комітету Ради Данило Гетманцев з посиланням на дані НБУ.

Чому іноземні інвестиції в Україну знизились у 2024

Порівняно з 2023 роком сума прямих іноземних інвестицій скоротилася на чверть, а проти 2022-го – на 30%, або на $1,02 млрд.

Як змінилися прямі іноземні інвестиції в Україну за 2020-2024. Джерело: НБУ

Як змінилися прямі іноземні інвестиції в Україну за 2020-2024. Джерело: НБУ

Quote«Скорочення ймовірно пов’язано із послабленнями валютних обмежень на транскордонні перекази з боку НБУ, зокрема на вивід дивідендів, що почали діяти з другої половини минулого року», – зазначив Данило Гетманцев.

Водночас, за його словами, також суттєво знизився обсяг боргових інструментів через скорочення зобов’язань перед іноземними інвесторами афілійованими підприємствами (насамперед за торговельними кредитами).

У результаті обсяг накопичених ПІІ в Україні зменшився на 0,7%, або на $380 млн, до $54,6 млрд. Це на 17% менше, ніж було у 2021-му – $65,8 млрд.

У порівнянні з країнами Центральної та Східної Європи запаси ПІІ в Україні на душу населення залишаються на дуже низькому рівні.

Якщо порівняти з Польщею, з якою кількість населення України до великої війни була приблизно співставною, обсяг накопичених ПІІ там у 6 разів більше – $335,5 млрд.

Quote«Звісно, масштабне залучення ПІІ, насамперед green-field (з нуля), можливо тільки після завершення війни. Але це точно не привід сидіти склавши руки. Такі галузі і сегменти, як ВПК, агро і переробка, фармацевтика, ITC, будівельні матеріали, FMCG, були і залишаються привабливими для іноземних інвесторів попри війну», – сказав Гетманцев.

За його словами, Україні потрібно зменшити проблемні питання, такі як відведення земельних ділянок, підключення до енерго-, інфраструктурних мереж, дерегуляція, доступність фінансування, розвиток страхування військових ризиків тощо, тоді це збільшить інтерес інвесторів до країни.

Quote«Угода щодо корисних копалин із США має стати локомотивом залучення ПІІ в Україну після війни. Джерелом не викачки ренти, а трансферу знань, технологій, включення до глобальних ланцюгів створення доданої вартості, залучення стратегічних інвесторів. Це має бути основним принципом цієї угоди та інших подібних угод, з якого має виходити будь-яка українська влада, що переслідує національні інтереси», – зазначив Гетманцев.

Нагадаємо, у 2024-му особливо помітним було зростання інтересу інвесторів до проєктів в Україні у сферах штучного інтелекту (ШІ) та miltech.

Попри складний глобальний контекст і низькі обсяги інвестицій у світовій індустрії, українські інноваційні компанії демонстрували стабільні результати, залучаючи фінансування як від локальних, так і міжнародних фондів.

Подякувати 🎉