У Єдиному державному реєстрі з’явилася нова позначка для компаній з непрозорою структурою власності — наразі вона встановлена вже для 15 юридичних осіб. Про це повідомляє Опендатабот.
Згідно з законом, такі мітки мають отримувати лише небанківські фінансові установи, підзвітні Нацбанку, і саме вони можуть втратити ліцензію чи отримати штрафи. Але у реєстр потрапили й ті компанії, яких ці вимоги не стосуються, що вказує на проблеми у веденні ЄДР.
У вересні 2022 року до законодавства внесли зміни, які зобов’язують небанківські фінансові установи, як-от страхові компанії, кредитні спілки, ломбарди та пенсійні фонди, публічно розкривати свою структуру власності. Вимога полягає в тому, щоб точно і прозоро вказати, хто є фактичним власником, хто контролює компанію і яким чином.

Причинами визнання структури непрозорою можуть бути:
- відсутність контролера або власника істотної участі;
- циклічні схеми володіння;
- порушення при використанні трастів;
- номінальні власники або зміни в структурі без погодження з НБУ.
За наявності ознак непрозорості Нацбанк має право накласти санкції: штрафи, анулювання ліцензії або виключення компанії з Держреєстру фінансових установ. Так, у 2023 році було анульовано ліцензію компанії «Просто страхування».
Додатково Опендатабот маркує такі компанії як такі, що мають ризики непрозорої структури.
Втім, серед тих, хто вже отримав таку позначку в ЄДР, є юридичні особи, які не мають стосунку до регулювання з боку НБУ — зокрема ОСББ, агрокомпанії та фірми з оренди нерухомості. Їхнє потрапляння до списку свідчить про помилки у роботі реєстру та недопрацювання з боку Мін’юсту, який мав би стежити за коректністю внесення таких міток.