Facebook Pixel

Європа готується до війни, а в США продовжуються суперечки навколо кордону: дайджест західних ЗМІ

Європа готується до війни: дайджест західних ЗМІ

Європа готується до війни: дайджест західних ЗМІ

Військове керівництво країн Європи закликає готуватися до можливої війни з росією. Особливо непокоїть європейців можливість обрання президентом США Дональда Трампа, який уже погрожував вивести країну з НАТО під час попереднього перебування на посаді.

Трамп також закликає однопартійців у Конгресі не ухвалювати законопроєкт про безпеку кордону, який є умовою надання Україні пакету військової допомоги на суму $60 млрд. Тим часом Україна прискорює підготовку до будівництва чотирьох нових енергоблоків на Хмельницькій АЕС, які компенсуватимуть втрату захопленої росіянами Запорізької АЕС.

The Page пропонує дайджест західних ЗМІ, що завершує робочий тиждень 22–26 січня.

Європа у передчутті війни з росією

Хвиля занепокоєння охопила європейських міністрів оборони та командувачів збройних сил, повідомляє The Guardian. Військово-політичне керівництво ЄС побоюється, що президентом Сполучених Штатів стане НАТО-скептик Дональд Трамп і що Україні не вдасться перемогти у війні з росією.

Водночас зростає напруженість на Близькому Сході:

  • Ізраїль продовжує військову операцію в Газі;
  • у Лівані активізуються бойові дії за участі підтримуваного Іраном угруповання «Хезболла»;
  • США та Велика Британія бомбардують хуситських повстанців у Ємені, щоб зупинити напади на судноплавство в Червоному морі.
Фото руйнувань у Центральній Газі. За дослідженням ізраїльського видання Haaretz, цивільні особи становлять 61% загиблих від авіаударів у Газі. Фото: Getty Images

Фото руйнувань у Центральній Газі. За дослідженням ізраїльського видання Haaretz, цивільні особи становлять 61% загиблих від авіаударів у Газі. Фото: Getty Images

Адмірал Роб Бауер, голова військового комітету НАТО, заявив перед початком військових навчань Steadfast Defender, що «мир не можна сприймати як даність», і тому Альянс має готуватися до конфлікту з росією та терористичними групами. А британський міністр оборони Грант Шеппс стверджує, що Велика Британія та її союзники «переходять від післявоєнного світу до передвоєнного».

QuoteВ інтерв’ю минулого тижня міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус повідомив, що німецькі експерти вважають напад росії можливим протягом найближчих п’яти-восьми років, хоча наразі ймовірність цього низька. Подібні попередження минулого місяця також зробили Норвегія та Швеція.

Європейські генерали: готуватися до війни треба всім

У середу начальник Генерального штабу британської армії генерал Патрік Сандерс закликав британську владу «мобілізувати націю» для підготовки до війни з росією, повідомляє Politico. Сандерс наголошує на необхідності доведення чисельності збройних сил щонайменше до 120 тисяч з урахуванням резерву та вимагає від цивільних бути морально готовими стати на захист країни.

Quote«Україна жорстоко показує, що регулярні армії розв’язують війни; армії громадян виграють їх», — заявив генерал.

Британський уряд незадоволено відреагував на промову головнокомандувача. Речник прем’єр-міністра Ріші Сунака заявив, що розмови про «гіпотетичні сценарії» щодо майбутніх конфліктів «не корисні».

Бої під Авдіївкою, від міста майже нічого не залишилось, як від Мар'янки чи Бахмута. Фото: Getty Images

Бої під Авдіївкою, від міста майже нічого не залишилось, як від Мар'янки чи Бахмута. Фото: Getty Images

QuoteКомандувач збройних сил Литви генерал Валдемарас Рупшис, навпаки, вважає ймовірність війни між росією та НАТО «надзвичайно низькою», оскільки сили Західного військового округу агресора повністю задіяні в Україні. Однак генерал високо оцінив підготовку до потенційного конфлікту, що проводиться країнами НАТО.

Минулої п’ятниці Литва, Латвія та Естонія погодилися створити спільну Балтійську зону оборони на своїх кордонах з росією та Білоруссю. Президент Латвії Едгарс Рінкевич також закликав приєднатися до Балтійської зони оборони Фінляндію та Польщу.

«Допомога Україні в обмін на безпеку кордону»: Трамп хоче зірвати угоду в Конгресі

У четвер лідер республіканської меншості в Сенаті Мітч МакКоннелл приватно визнав, що ухвалення угоди про безпеку кордону та допомогу Україні ускладнилося через позицію колишнього президента Дональда Трампа, повідомляє The Washington Post.

Республіканці вимагають жорстких змін у міграційній політиці в обмін на схвалення 60-мільярдного пакету військової допомоги Україні на запит Білого дому. Невелика група переговорників у Сенаті наближається до укладання угоди, проте Трамп публічно розкритикував її, і значна кількість сенаторів-республіканців почали висловлюватися проти угоди.

Під час закритої зустрічі у середу вдень МакКоннелл, який підтримує фінансування України, визнав, що політика партії змінилася, враховуючи ймовірне обрання Трампа кандидатом у президенти, повідомили анонімні джерела.

Дональд Трамп після перемоги вже в другому штаті США на праймеріз від Республіканської партії 23 січня в Нью-Гемпширі. Фото: Getty Images

Дональд Трамп після перемоги вже в другому штаті США на праймеріз від Республіканської партії 23 січня в Нью-Гемпширі. Фото: Getty Images

Декілька союзників МакКоннелла заявили в четвер, що лідер фракції не ставить під сумнів угоду, а скоріше визнає складну політичну реальність її укладання, оскільки Трамп хоче використати кризу на кордоні США та Мексики у своїй президентській кампанії.

Quote«Те, над чим зараз працює Сенат, буде безглуздим з точки зору безпеки та закриття кордонів», — сказав Трамп у заяві в четвер, додавши, що «ЄДИНА НАДІЯ» на безпечний кордон — це голосування за нього.

Сенатор Ліндсі Грем, близький соратник Трампа та водночас один із найбільш проукраїнських представників Республіканської партії, останніми днями стверджував, що угода про кордон не вплине на президентські вибори — ознака того, що республіканці в Сенаті намагаються публічно переконати експрезидента не зривати угоду.

Лідери Республіканської партії заявили, що хочуть домогтися підтримки можливого законопроєкту принаймні половиною республіканської фракції, щоб він мав більше шансів пройти підконтрольну республіканцям Палату представників. Тим часом спікер Палати представників Майк Джонсон нещодавно сказав в ефірі Fox News, що Трамп «надзвичайно категорично» вимагав відхилити угоду.

Україна побудує нові енергоблоки, які компенсують втрату ЗАЕС

Україна розраховує розпочати будівництво чотирьох нових ядерних реакторів цього літа або восени, заявив Reuters у четвер міністр енергетики Герман Галущенко. Для двох блоків використають обладнання російського виробництва, яке Україна хоче імпортувати з Болгарії, тоді як інші два побудують на основі західних технологій виробника енергетичного обладнання Westinghouse.

Усі чотири реактори побудують на Хмельницькій АЕС на заході України, додав Галущенко. Міністерство планує одночасно завершити будівництво 3-го і 4-го енергоблоків, яке почалося ще в 1980-х роках, але було заморожено.

На фото Хмельницька АЕС

На фото Хмельницька АЕС

Сьогодні три АЕС на підконтрольній Україні території забезпечують понад 55% потреб країни в електроенергії, але Київ хоче розширити цей сектор, щоб компенсувати втрату Запорізької АЕС, найбільшої у Європі.

Quote«Якби ми сьогодні отримали корпуси реакторів [від Болгарії], я думаю, що минуло б 2,5 року, і ми б мали в роботі третій реактор», — сказав Галущенко.

Паралельно з будівництвом блоків ВВЕР-1000 радянського типу Україна хоче розпочати підготовчі роботи для створення на Хмельницькій АЕС двох сучасних західних блоків AP-1000. Для цього міністерство очікує ухвалення парламентом відповідних законопроєктів.

У грудні НАЕК «Енергоатом» і Westinghouse підписали угоду про закупівлю обладнання для 5-го енергоблоку Хмельницької АЕС.

Подякувати 🎉