Як ЄС допоможе Україні перед зимою та чи не поріже США підтримку Києву: дайджест західних ЗМІ

ЄС готується прийняти більше біженців з України. Фото: Max Levin

Європейський союз готується до нової хвилі біженців з України через руйнування енергетичної інфраструктури, американці готові переплачувати за електроенергію заради допомоги Києву, а розвідка США радить Україні не зупиняти контрнаступ, аби використати вікно можливостей у найближчі тижні.

Тим часом у США посилюється занепокоєння щодо того, що республіканці можуть заблокувати чи суттєво зменшити допомогу Україні після перемоги на виборах у листопаді 2022 року.

The Page пропонує дайдже західних ЗМІ, що завершує робочий тиждень 17-21 жовтня 2022 року.

ЄС готується до нової хвилі біженців з України та допоможе Києву відбудувати ТЕС

Зеленський просить ЄС схвалити план швидкого відновлення Києва. Фото: ОП

ЄС розробляє плани щодо можливого збільшення кількості біженців, які тікають з України цієї зими внаслідок руйнування росією енергетичної інфраструктури, пише FT.

Президент України Володимир Зеленський 20 жовтня попередив лідерів Євросоюзу, що росія намагається спровокувати «хвилю переселення» українських біженців до Європи, руйнуючи електропостачання та опалення.

Володимир Зеленський звернувся до Європейської Ради [відео]

Російські повітряні бомбардування з 10 жовтня знищили 30% генеруючих потужностей України, заявив також Зеленський.

У результаті Київ та інші великі міста зазнають постійних відключень електроенергії, а в деяких частинах столиці спостерігаються перебої з водопостачанням.

Офіційні особи Єврокомісії відносно впевнені, що вони готові до потенційного напливу біженців.

ЄК також вживає заходів для збільшення спроможності України обслуговувати людей, які залишилися без даху над головою або відключені від електромережі, та планує посилити гуманітарну допомогу.

Європа вже отримала від Києва список невідкладних інфраструктурних потреб, складений спільно з Варшавою, що дозволив би відбудувати інфраструктуру.

Зеленський також попросив ЄС спрямувати додаткове фінансування для швидкої відбудови інфраструктури. «План швидкого відновлення» Києва потребує понад 17 млрд євро.

Американці готові до високих цін заради допомоги Україні — опитування

Американці готові платити більше за електроенергію, щоб допомогти Україні. Такі дані демонструють результати опитування SSRS, проведеного 7–10 жовтня, пише The Washington Post.

Показник бажаючих допомогти Україні — майже такий самий, як і учервні 2022: 60% усіх опитаних заявили, що готові на це, серед них — 80% демократів і 48% республіканців.

У червні 62% опитаних американців вказали, що вони готові витрачати багато на електроенергію, серед них — 78% демократів і 44% республіканців.

Крім того, 57% респондентів заявили, що готові погодитися на зростання цін у зв’язку з допомогою США Україні, у тому числі 74% демократів і 44% республіканців (у червні показник був 58%, 72% демократів і 39% республіканців).

Тим не менш, більшість американців, як і раніше, не бажають ризикувати життям американських військових, але цей показник зріс з червня 2022 з 32% до 38% (серед демократів — з 37% до 40%, серед республіканців — з 22% до 35%).

Найбільшою зміною стала оцінка громадськістю США того, яка сторона перемагає: 48% опитаних у жовтні американців заявили, що росія вже програє (57% демократів і 42% республіканців).

У червні цей показник був 29% у червні (33% демократів і 28% республіканців).

Впевненість, що Україна досягає успіху, у жовтні 2022 висловили 43% опитаних (58% демократів і 40% республіканців). У червні таких було 27% червня (32% демократів і 25% відсотків республіканців).

Україні радять продовжувати контрнаступ наступні шість тижнів

ЗСУ радять не зупиняти контрнаступ України. Фото: Генштаб Міноборони

Згідно з оцінками американської розвідки, в українських військових є вікно можливостей для досягнення успіхів у контрнаступі України протягом наступних шести тижнів, пише The New York Times.

Для такого успіху Україні необхідно продовжити контрнаступ на півдні та північному сході до того, як бездоріжжя і хмарна погода змусять армії зупинитися й перегрупуватися.

Наразі ймовірність масштабного розгрому російських військ із звільненням величезної території, подібно до того, що відбулося у вересні на Харківщині, мала, вважають у США.

Водночас у розвідці зазначають, що окремі російські підрозділи можуть не витримати постійного тиску України, а це дозволить українській армії продовжувати відвойовувати міста на Донбасі та потенційно звільнити Херсон.

Хоча американські та українські чиновники не роблять точних прогнозів, на їхню думку, бойові дії триватимуть ще місяці.

Вікно можливостей повʼязано з низкою факторів:

  • складнішими бойовими умовами в грудні;
  • ступенем готовності Володимира Путіна до ескалації боротьби;
  • збереженням єдності Європи цієї зими попри енергетичну кризу;
  • перемогою республіканців на виборах у США у листопаді, що може зменшити військову підтримку України.

Україну також попереджають від надмірного розтягування своїх ліній військового постачання.

Поки офіційні особи США не передбачають тривалої паузи у бойових діях, хоча бездоріжжя пізньої осені можес їх сповільнити.

Чи заблокують республіканці військову допомогу для України

Республіканці США матимуть повноваження заблокувати допомогу Україні, якщо вони повернуть контроль над Конгресом, повідомляє Reuters.

Водночас аналітики вважають, що вони скоріше сповільнять або скоротять потік оборонної та економічної допомоги, ніж зупинять його.

Республіканці також можуть використовувати підтримку України як важіль, щоб змусити демократів підтримати пріоритетні для опонентів питання, зокрема обмеження імміграції через південний кордон з Мексикою.

Президент Джо Байден заявив 20 жовтня, що його турбує позиція Республіканської партії щодо допомоги Україні.

Джо Байден попередив про ризики блокування допомоги Києву. Фото: Getty Images

У Палаті представників, де фракція республіканців більш тісно, ніж у Сенаті, пов’язана з колишнім президентом Дональдом Трампом і його політикою «Америка передусім», усі 57 голосів проти травневого законопроєкту про надання Україні допомоги на суму понад $40 млрд були віддані республіканцями.

«Є великі групи в Республіканській партії, які дотримуються дуже ізоляціоністських поглядів», — каже експерт з управління в Інституті Брукінгса Скотт Андерсон.

Републіканці обіцяють більше контролю за допомогою Україні

Андерсон та інші аналітики запевняють, що через вісім місяців після повномасштабного вторгнення росії залишається широка двопартійна підтримка України, і це навряд чи зміниться найближчим часом, особливо якщо українські віськові продовжать наступ на полі бою.

Експерт також зазначив, що деякі республіканці вважають адміністрацію президента України Володимира Зеленського корумпованою з моменту першого імпічменту Трампа.

Цього тижня лідер фракції республіканців у Палаті представників Кевін Маккарті, який, ймовірно, стане наступним спікером, заявив, що Україні не виписуватимуть «порожній чек», якщо республіканці прийдуть до влади.

Кевін Маккарті заявив, що викидати гроші на Україну республіканці не готові. Фото: Wikipedia

Головний республіканець у Комітеті у закордонних справах Палати представників, конгресмен Майкл МакКол заявив, що дехто в його партії стурбований вартістю підтримки України, але не метою, і пообіцяв «більше контролю та відповідальності».

Загальна ціна війни в Україні для США є відносно невеликою, враховуючи річний бюджет Пентагону в $800 млрд, зазначає експерт з питань оборони Центру стратегічних і міжнародних досліджень Марк Канкіан.

Читати на The Page