Ядерна енергетика переживає своєрідний ренесанс. За даними Міжнародного енергетичного агентства, сьогоднішню глобальну потужність ядерної енергетики, що становить 415 ГВт, має бути майже подвоєно, щоб досягти поставленої мети нульового рівня викидів до 2050 року.
Після тижнів суперечок усередині країни канцлер Німеччини Олаф Шольц 17 жовтня заявив про продовження експлуатації трьох атомних електростанцій країни – останніх, які ще не встигли закрити – до 15 квітня 2023 року.
Ізарська, Некарвестгаймська та Емсландська АЕС мають бути закриті до 31 грудня 2022 року. Водночас вони виробляють приблизно 6% електроенергії в країні.
Одним зі свідчень атомного відродження також є те, що компанію Westinghouse, одного з провідних світових виробників обладнання для атомної енергетики, яка кілька останніх років перебуває в складному фінансовому становищі, купують за $7,9 млрд.
Експерти вважають, що війна в Україні відроджує інтерес до галузі, яка начебто зовсім втратила популярність в інвесторів, зазначає газета Financial Times.
Роль компанії Westinghouse для атомної енергетики України
Президент «Енергоатому» Петро Котін називає Westinghouse Electric Company багаторічним надійним партнером. Зокрема, на початку червня компанії підписали три нові угоди:
- про постачання ядерного палива для всіх вітчизняних атомних електростанцій;
- про збільшення кількості енергоблоків АЕС, які будуватимуться в Україні за технологією АР1000;
- про створення в Україні інженерно-технічного центру Westinghouse.
Перед тим «Енергоатом» вирішив повністю відмовитися від постачання ядерного палива з Росії та перейти лише на паливо Westinghouse.
Хто купує Westinghouse Electric
Американську ядерну енергетичну компанію купує консорціум, який підтримують приватні інвестиції, у рамках угоди на $7,9 млрд. Купівля відбувається за чотири роки після того, як компанія вийшла з банкрутства.
Brookfield Renewable Partners, один із найбільших у світі інвесторів у чисту енергетику, і канадська Cameco, постачальник уранового палива, придбають компанію, що виробляє технології, які використовуються приблизно в половині із 440 ядерних реакторів світу.
«Ядерна енергія стає дедалі важливішою, коли пріоритет надається електрифікації, декарбонізації та енергетичній безпеці», – сказав Тім Гітцель, виконавчий директор Cameco.
Після завершення продажу частина компанії належатиме Brookfield Transition Fund, очолюваному колишнім керуючим Банком Англії Марком Карні. «Будь-який шлях до нульового рівня викидів, що заслуговує на довіру, заснований на значному зростанні ядерної енергетики», – сказав Карні.
У 2017 році Brookfield витратив $1 млрд, щоб придбати Westinghouse після того, як Toshiba, її колишній власник, збанкрутувала компанію через велику перевитрату коштів на проєктах у Джорджії та Південній Кароліні (США). Після закриття угоди він отримає приблизно $5,5 млрд.
На який новий ринок націлена Westinghouse
Прагнення позбутися залежності від імпорту російського газу для виробництва електроенергії змінило ставлення до атомної енергетики у Європі. У Німеччині відклали повну відмову від АЕС, а Франція має намір побудувати 14 нових реакторів до 2050 року.
У короткостроковій перспективі Westinghouse може отримати вигоду завдяки тому, що потребуватимуться постачальники для 30 реакторів у п'яти країнах ЄС, які побудовані за російською технологією. У травні цього року вона вже запросила прискорений дозвіл на постачання свого палива для реакторів у Чехії, Угорщині, Словаччині, Болгарії та Фінляндії.
Брюссель обіцяє допомогти країнам ЄС покінчити із залежністю від російського ядерного палива, оскільки він прагне розірвати зв'язки блоку з російською енергетикою до 2027 року. Європейська комісія заявила, що допоможе державам ЄС, які використовують реактори російського виробництва, прискорити процес ліцензування альтернативного палива.
В Україні та ЄС експлуатуються старі російські реактори ВВЕР-440 та новіші й потужніші ВВЕР-1000.
Паливо Westinghouse для ВВЕР-440 уже сертифіковано у Фінляндії та деяких інших країнах ЄС. «Ми працюємо над прискореною сертифікацією нашої конструкції палива ВВЕР-440 у всіх країнах, де експлуатуються ці реактори, щоб мати можливість зробити їхнє перезавантаження у 2023 році», — заявили в компанії.
Паливо для ВВЕР-1000 Westinghouse вже використовується в Україні, і компанія запитує дозвіл на постачання до Чехії та Болгарії. Чиновники ЄС очікують, що зелене світло таким постачанням буде дано не пізніше 2024 року.