Президент США Дональд Трамп 11 травня написав у соцмережі Truth Social, що планує розпорядитися про скорочення вартості рецептурних препаратів у США – американці мають платити за них не більше, ніж мешканці країн із найнижчими цінами.
Прогнозуючи, що ціни на фармацевтичні препарати можуть впасти на 30–80% у США, Трамп також сказав, що ціни, швидше за все, «зростуть у всьому світі, щоб зрівняти і, вперше за багато років, принести справедливість до Америки!»
Заявляючи так, він, очевидно, мав на увазі, що виробники, чиї доходи впадуть у США, захочуть компенсувати втрати за рахунок доходів на інших ринках, включаючи Україну. Як буде насправді, сказати наразі неможливо, оскільки Трамп навіть поки що не розкрив деталі свого плану.
Американці справді зараз платять найбільше у світі за ліки, підживлюючи інновації та стимулюючи зростання фармацевтичної промисловості. Виробники ліків заявили, що перебудова системи скоротить доходи та задушить розробку проривних методів лікування, які можуть продовжити та покращити життя.
Трамп заявив, що це означає, що американські «лохи» змушені нести ці витрати «без будь-якої причини».
Зазначимо, що встановлення цін на товари, залежно від платоспроможності споживачів на конкретному національному ринку, є загальноприйнятою практикою у світі для різних товарних категорій.
Це не вперше, коли Трамп націлюється на високі ціни на ліки. Його поточний план ймовірно схожий на той, який був запропонований під час першого терміну, спрямований на обмеження цін на ліки, що входять до страховки Medicare. Тоді спробу було відхилено у федеральному суді після того, як фармацевтичні компанії оскаржили її, заявивши, що адміністрація не виконала належним чином процес ухвалення правил.
Medicare, фінансована урядом програма, яка пропонує медичне страхування для людей віком 65 років і старше, та Medicaid, яка охоплює громадян з низьким доходом, можуть у сукупності становити близько 40% усіх продажів ліків у США.

Ціни на ті самі ліки в різних країнах
Реакція фондового ринку на заяву Трампа про зниження цін на ліки
Акції фармацевтичних компаній у всьому світі впали після того, як президент США Дональд Трамп заявив, що планує розпорядитися про зниження вартості рецептурних препаратів у США.
Акції європейських виробників ліків, включаючи Novo Nordisk, AstraZeneca та Roche Holding, впали в діапазоні від 2% до 10%. В Азії фармацевтична підгрупа в японському індексі Topix зафіксувала найбільший одноденний збиток із серпня. Акції американських виробників ліків також ослабли: Eli Lilly, Pfizer, Bristol-Myers Squibb та Merck впали на передпродажних торгах у Нью-Йорку.
За даними Bloomberg, у європейському фармацевтичному секторі Novo Nordisk, AstraZeneca, Roche, Novartis, GSK та Sanofi отримують від 40% до 60% своїх доходів у США.
Впали акції і індійських фармкомпаній, які виробляють дешеві аналоги захищених патентами ліків.