Редакція підготувала новий «Політичний барометр»: деолігархізація, вакцинація, віялові відключення та покарання для депутата Гео Лероса.
Теми, які вплинули на рейтинг Зеленського:
- закон про деолігархізацію опубліковано, і він невдовзі запрацює;
- вакцинація зменшує ризик смертності від «Дельти»;
- Кабмін не планує віялових відключень електроенергії;
- «Слуги народу» обговорять створення об'єднання «Розумна політика» на чолі з Разумковим;
- Гео Леросу повідомлено про підозру в «хуліганстві» через середній палець;
- міністр культури Олександр Ткаченко написав заяву про звільнення з посади.
Міністр юстиції Денис Малюська нагадав про те, що мають зробити олігархи із набуттям чинності антиолігархічним законом, який опублікували в «Голосі України» 6 листопада.
«Це означає, що впродовж наступних 180 днів олігархи мають зробити непростий вибір: або отримати офіційний статус олігарха й потрапити під обмеження, встановлені новим законом, або позбутися ознак, які визначають їх як олігархів (наприклад, припинити впливати на політику, позбутися монопольного становища або продати медіа покупцеві з бездоганною діловою репутацією)», — написав він.
Як відомо, тому, хто вирішить залишитися олігархом, після набуття законом чинності буде заборонено: фінансувати політичні партії, бути покупцем об’єктів великої приватизації, володіти медіа та фінансувати політичну агітацію.
Зеленський обіцяв розпочати боротьбу з олігархами, і попри велику критику цього законопроєкту депутати проголосували за нього, і незабаром РНБО підготує список олігархів. Населення схвально оцінить початок такої боротьби, тому це позитивно вплине на рейтинг президента.
Фракція «Слуги народу» планує обговорити питання щодо вступу народних депутатів до міжфракційного депутатського об`єднання «Розумна політика», яке очолить колишній спікер Ради Дмитро Разумков.
«Разумков пішов на об`єднання зі старими політиками, яке ми вже тиждень бачимо у форматі «Блок РАЯ», тобто Разумков, Аваков, Яценюк. І це, мабуть, не те, чого чекають виборці», — розповів перший віцеспікер, голова партії «Слуга народу» Олександр Корнієнко.
Він вважає, що депутати, які відходять від фракції з ідеологічних міркувань, мали б скласти мандати.
За словами Корнієнка, навіть якщо депутати, котрі увійшли до МФДО Разумкова (а це понад 20 осіб), будуть виключені з фракції «СН» або з неї вийдуть мажоритарники, то може бути створено нову коаліцію «СН», до якої ввійдуть інші депутати, і в «слуг» знову буде монобільшість.
Проблеми у фракції президента примножуються з кожним пленарним тижнем. Звільнення Разумкова з посади вплинуло на особисті рейтинги як його, так і Зеленського. А нове об’єднання на чолі з колишнім спікером може ще більше погіршити ситуацію. Крім того, монобільшість зменшується, адже частина депутатів вирішила долучитися до нового об'єднання Разумкова. Політологи та експерти все частіше говорять про те, що монобільшості вже немає, хоча нове скликання працює не так давно.
Вакцинація в одинадцять разів зменшує ризик смертності від «Дельта»-штаму COVID-19.
«Це результати дослідження американського Центру з контролю та профілактики хвороб. Низка європейських країн уже підтвердили це дослідження на практиці. Наприклад, Велика Британія, Німеччина, Бельгія, де вакциновано понад 65% населення, зараз демонструють у 8 — 14 разів меншу летальність, ніж під час весняної хвилі», — заявив міністр охорони здоров`я Віктор Ляшко.
За словами Ляшка, зараз переважна більшість пацієнтів у лікарнях із ковідом (91 — 92%) — це невакциновані особи.
«Якби рівень вакцинації в Україні був хоча б як середньоєвропейський, ми мали б на третину менше смертей щодня. Але навіть попри це вакцинація вже врятувала в Україні 6 тисяч життів», — додав очільник МОЗ.
За останні тижні рівень вакцинації населення трохи збільшився, і в цьому є великий позитив. Хоча кількість нових заражень і смертей ще є великою, однак карантинні обмеження для невакцинованих громадян дали свої результати, і лікарям у пунктах вакцинації довелося попрацювати. Заклики президента до вакцинації також позитивно оцінюються свідомими громадянами й, вочевидь, дають певний результат.
Прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що Кабінет міністрів не розробляє жодних планів щодо віялових відключень електроенергії.
«Щодо запасів газу: його обсяг у газосховищах абсолютно достатній. У разі потреби «Нафтогаз» має ліквідність, аби забезпечити додатковий імпорт. Є власний видобуток. Щодо ситуації з електроенергією ще раз підкреслю, що уряд не розробляє жодних планів віялових відключень», — заявив він і зауважив, що ситуація у сфері електроенергетики «дійсно є непростою».
«Передусім це стосується запасів вугілля для роботи теплової генерації. Ще декілька місяців тому ми активізували роботу й щодо додаткових імпортних контрактів, і щодо збільшення власного видобутку вугілля», — пояснив прем’єр.
Уряд запевняє, що опалювальний сезон в Україні пройде без екстрених ситуацій і дефіциту газу чи електроенергії. Це можна схвально оцінити навіть при тому, що багато експертів говорять про можливі проблеми в цій сфері. Але якщо Зеленський і уряд зможуть впоратися з ними, це позитивно вплине на підтримку президента.
Нардепу Гео Леросу повідомили про підозру в «хуліганстві в стінах парламенту».
За дорученням виконувача обов`язків Генерального прокурора 11 листопада народному депутату було вручено письмове повідомлення про підозру в «грубому порушенні громадського порядку в сесійній залі Верховної Ради України».
«Усвідомлюючи те, що промова не фіксуватиметься засобами масової інформації, він показав непристойний жест, демонструючи зневагу до загальноприйнятих норм моралі й соціального оточення», — йдеться в повідомленні Державного бюро розслідувань.
Зазначається, що депутат підозрюється в грубому порушенні громадського порядку з мотивів явної неповаги до суспільства (ч. 1 ст. 296 Кримінального кодексу України).
Санкція статті передбачає покарання у вигляді штрафу до 4 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (до 68 тис. грн) або арешт на строк до 6 місяців, або обмеження волі на строк до 5 років.
Реакція влади та правоохоронних органів на перфоманс Лероса виявилася не дуже далекоглядною. Своїми діями вони тільки підігрівають інтерес суспільства та журналістів до особи Лероса і його жесту на адресу президента. І це може негативно вплинути на рейтинг глави держави. Адже з кожним нагадуванням про подію українці пригадують, що народний депутат показав гаранту Конституції середній палець із трибуни Верховної Ради через невдоволення його правлінням.
Міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко написав заяву про звільнення.
«Про причини. Рішення Кабміну щодо Держкіно ухвалювалося без погодження з МКІПом. Забрати Держкіно в Міністерства культури та інформполітики й передати його в управління Кабміну нелогічно. Це як забрати в компанії транспортний відділ і передати його в управління раді директорів. Такі стиль і підходи до управління процесами мене дивують — не мій концепт і цінності», — заявив Ткаченко.
Він також зазначив, що його не влаштовує бюджет міністерства на наступний рік.
Ще один міністр вирішив піти з уряду Шмигаля, і крім очевидного впливу на сам Кабмін це б’є й по Зеленському. Ткаченко, як колишній керівник каналу «1+1», що мав безпосередній вплив на обрання нового президента, вирішує звільнитися й говорить про проблеми в найвищому керівництві держави. Це не може залишитися непоміченим виборцями. Вкотре з’являються підтвердження того, що команда президента не така вже й монолітна та й однодумців у ній із кожним днем меншає.