В Україні встановилася досить холодна осіння погода, тому невдовзі почнеться новий опалювальний сезон.
Коли почнеться опалювальний сезон
Згідно з санітарними нормами, централізоване опалення запускається, якщо середньодобова температура протягом трьох діб у регіоні не піднімається вище за 8 градусів Цельсія. Тепло до закладів соціальної сфери (школи, дитячі садочки, лікарні) може подаватися й раніше.
Рішення щодо початку опалювального сезону ухвалює місцева влада. У деякі містах такі рішення вже ухвалено:
- Київ — 1 жовтня частково почався опалювальний сезон для закладів соцсфери;
- Вінниця — 8 жовтня розпочато подачу тепла для закладів соцсфери;
- Житомир — 11 жовтня включено опалення для соцсфери;
- Луцьк, Львів — опалювальний сезон для всіх розпочався 11 жовтня;
- Одеса — старт опалювального сезону заплановано на 1 листопада;
- Тернопіль — 10 жовтня тепло почали подавати до шкіл, дитячих садочків і лікарень;
- Чернігів — опалювальний сезон розпочався 11 жовтня;
- Чернівці — 11 жовтня почали подавати тепло до будівель соціальної сфери, а 18 жовтня — для всіх.
За прогнозом Укргідрометцентру, цього тижня температура повітря в Києві вдень буде підійматися до 9 — 14 градусів, а вночі опускатиметься до 1 — 10 градусів.
Якими будуть тарифи
Представники місцевої влади багатьох регіонів ще кілька місяців тому почали заявляти, що тарифи на тепло й гарячу воду їм доведеться збільшити, оскільки стрімко дорожчає газ і зростають їхні інші витрати. Уряд намагається не допустити цього.
Так, 30 вересня представники Кабінету міністрів, Офісу президента, «Нафтогазу», Асоціації міст України та Конгресу місцевих і регіональних влад підписали меморандум про врегулювання проблемних питань у сфері постачання тепла й гарячої води в опалювальному періоді 2021/2022 років. Його мета — не допустити підвищення тарифів для населення на опалення й гарячу воду.
Як компенсацію втрат уряд пообіцяв місцевим владам:
- спрямувати додатково до місцевих бюджетів 4% податку на доходи фізичних осіб;
- субвенції з державного бюджету громадам, які перебувають за межами індексу податкоспроможності (до 0,9), що покривають 80% дефіциту підприємств ТКЕ цих громад (з 4 кварталу 2021 року).
«Нафтогаз» зобов'язався постачати газ для виробників тепла і для населення за ціною 7420 грн за 1000 куб. м.
Механізми реалізації меморандуму поки що відпрацьовуються, низка експертів висловлюють сумніви, що тарифи зможуть утримати від зростання в усій Україні.
Про всяк випадок у Києві 30 жовтня опублікували проєкт нових тарифів. Минулого року 1 Гкал тепла коштувала 1 654 грн, а цьогоріч киянам, можливо, доведеться платити 2 381 грн.
Міська влада повідомила, що рішення щодо встановлення й застосування цих тарифів опублікує окремо після «рішення про механізм компенсації з боку держави».
На сайті Мінрегіону тарифи на послуги з теплопостачання для населення наведено поки що станом на 01.08.2021 року.
Очільник Мінрегіону Олексій Чернишов, виступаючи 8 жовтня у Верховній Раді, сказав, що показник технічної готовності об'єктів до опалювального сезону в усій країні наблизився до 100%. «Наступне важливе завдання — забезпечення виконання умов меморандуму. План дій для цього вже розроблений і на найближчому засіданні уряду буде схвалений», — запевнив він.
Початку опалювального сезону можуть перешкодити старі борги
У меморандумі про тарифи йдеться, що постачальники тепла й гарячої води мають врегулювати питання своєї заборгованості, яка накопичилася за газ.
«Нафтогаз України» 8 жовтня закликав їх прискорити підписання мирових угод про погашення заборгованості. Це потрібно для розблокування їхніх рахунків й оплати нових постачань газу. Якщо цього не буде своєчасно зроблено, то під загрозою опиниться початок опалювального сезону у відповідних регіонах і його стійке проходження.
Інформація щодо можливості підписання мирових угод доведена до тепловиків через Мінрегіон 10 вересня. Протягом цього часу лише 15 компаній із потенційних 60 підписантів надіслали свої документи для укладання мирових угод.
Такі угоди передбачають розстрочку для сплати заборгованості протягом 5 або 6 років. Крім того, алгоритм врегулювання заборгованості передбачає відстрочку сплати штрафних санкцій, які надалі підлягають списанню.
Перелік регіонів, які перебувають під загрозою зриву початку опалювального сезону, «Нафтогаз» поки що не опублікував.
До реєстру Мінрегіону підприємств тепло- і водопостачання, допущених до реструктуризації заборгованості з оплати енергоносіїв, станом на грудень минулого року включено 239 компаній.
Чи вистачить газу на зиму
Уряд стверджує, що проблем із газом для потреб населення восени й взимку не буде. У підземних сховищах накопичено приблизно 19 млрд кубометрів газу. До цього ще потрібно додати газ, який надходитиме від внутрішнього видобутку й за імпортом.
Тому «Нафтогаз» зможе виконати обіцянку постачати газ для побутових споживачів і підприємств теплокомуненерго за ціною 7420 грн за 1000 куб. м.
Отже, тарифи для населення влада дійсно зможе утримати. Але тепло для непобутових споживачів, найімовірніше, значно здорожчає. Здорожчання може торкнутися й бюджетників (зокрема, шкіл, дитячих садочків і лікарень).