Facebook Pixel

«За» та «проти» закону Зеленського про олігархів: думки українських політиків

Текст президентського законопроєкту № 5599 «Про запобігання загрозам національній безпеці, пов'язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархів)» опубліковано на сайті Верховної Ради.

Проєкт закону про деолігархізацію одразу викликав резонанс. The Page зібрало інформацію про те, хто з політиків, бізнесменів і лідерів думок підтримує та не підтримує проєкт закону.

Шквал обурення

Щоб вважатися олігархом у разі ухвалення законопроєкту, треба відповідати трьом із чотирьох критеріїв: мати активи від 2,3 млрд грн, здійснювати суттєвий вплив на ЗМІ, володіти монопольним становищем на українському ринку (або бути суб'єктом природних монополій), брати участь у політиці.

За словами народної депутатки фракції «Європейська солідарність» Ірини Фриз, законопроєкт спрямований на боротьбу з політичними опонентами Зеленського та «зачистку» медіапростору, введення тотальної цензури та цькування інакодумців.

«Адже злочином є те, у який спосіб олігархат досягає своїх цілей: це хабар, підкуп, монополізація окремих галузей економіки. Утім, ми бачимо, як деякі фінансово-промислові групи посилили свій вплив і збільшили капітал саме за останні два роки. Офіс президента України сповнений корупційних кейсів, починаючи з не розслідування звинувачень у продажу посад і закінчуючи посиленням монополії окремих бізнесменів і позаконкурсними призначеннями наближених до влади людей... Зеленському, як популісту, дуже бракує своїх медіа, адже «Кварталу-ТВ» недостатньо. Йому потрібно позбавити всіх політичних опонентів можливості доносити альтернативну думку, а отже, це – наступ на свободу слова та свободу вибору. На жаль, саме так починається зміна політичної системи країни — перехід до диктатури. Це чергові сигнали того, що країна йде в напрямку автократії».

Ірина Фриз

Ірина Фриз

народна депутатка фракції «Європейська солідарність»

Народний депутат від партії «Голос» Ярослав Железняк назвав законопроєкт пустим.

«Законопроєкт – це пусте. Партія «Голос» готуватиме альтернативний текст до того, що ми побачили. Дійсно, це (законопроєкт) не відповідає ніяким вимогам для того, щоб боротися з олігархами, і, чесно кажучи, не відповідає навіть просто вимогам нормотворчості... Гадаю, що багато олігархів учора відкоркували шампанське... Але головне, що це закон ні про що».

Ярослав Железняк

Ярослав Железняк

Заступник голови комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики

Журналістка Яніна Соколовська пише, що в проєкті закону поняття «олігарх» паморочиться й розмивається. А сам текст більше б'є по іміджу, прописуючи, хто буде позбавлений «бездоганної ділової репутації».

«Закон і без того б'є по іміджу, прописуючи, що «бездоганної ділової репутації» відтепер будуть позбавлені власники ЗМІ, що скупили їх задешево (що таке дешево – залишається в юридичному тумані), а також ті, хто хоча б мав намір купити ЗМІ. Без репутації залишаться громадяни, що «погано виконують зобов'язання зі сплати податків» (а як же схеми та інші офшори?), і докупи – усілякі терористи та судимі... Згідно із законопроєктом, тепер у юридичну норму вводиться поняття «смотрящего» за бізнесом, тільки називатися він буде «контролер» (сподіваюся, у помаранчевому жилеті та з компостером, хоча ця норма в проєкті поки що не значиться)».

Яніна Соколовська

Яніна Соколовська

Журналістка

Хто «за»

Міністр інфраструктури Олександр Кубраков вважає президентський законопроєкт важливим сигналом підтримки галузевих ініціатив із деолігархізації.

«Уперше за 30 років в Україні є президент, який має політичну волю мінімізувати вплив олігархів на політику та державу. Можна роками говорити про те, яким злом є олігархи, але законопроєкт з'явився саме зараз. Ми працюємо єдиною командою, і для мене як для міністра це важливий сигнал підтримки наших галузевих ініціатив із деолігархізації».

Олександр Кубраков

Олександр Кубраков

міністр інфраструктури

Радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк вважає, що законопроєкт дасть змогу ліквідувати олігархічну систему в країні.

«Якщо хтось з олігархів або політиків, які звикли працювати на олігархів, протидіятиме цьому, то отримає від держави дуже жорстку відповідь. Зрозуміло, не одразу й не в повному обсязі. Бо сьогодні закладено тільки першу цеглину нової системи відносин».

Михайло Подоляк

Михайло Подоляк

Радник керівника Офісу президента

Про комплексний підхід повідомив і секретар Ради національної безпеки та оборони Олексій Данілов.

«Цей крок – безпрецедентний в історії України й без перебільшення вирішальний для її сучасності та майбутнього. Але оскільки корупційна олігархічна система послідовно будувалася протягом трьох десятиліть, її неможливо зламати одразу, тому необхідний комплексний підхід».

Олексій Данілов

Олексій Данілов

секретар РНБО

Спікер Верховної Ради Дмитро Разумков бачить у законопроєкті конфлікт інтересів. За його словами, потрібно створити орган, який займатиметься реєстром олігархів.

«Я вважаю, варто було б створити окремий орган, який займався б такими питаннями. Можливо, за аналогією з тими комісіями, які займаються відбором до НАБУ, САП, можливо, із залученням іноземних експертів. Плюс є й інші застереження. Бо в РНБО, на мою думку, виникає конфлікт інтересів, оскільки і голова Верховної Ради, і президент, і інші високопоставлені особи входять до складу РНБО».

Дмитро Разумков

Дмитро Разумков

ексголова Верховної Ради України

Власник холдингу «СКМ» Рінат Ахметов виступає за забезпечення рівних конкурентних умов для всіх підприємців.

«Ми завжди працювали згідно із законом і далі будемо це робити. Я вже говорив: «СКМ» не має потреби в жодній преференції. Усе, що нам потрібно від будь-якого уряду, — це чесна конкуренція та рівні правила гри для всіх».

Ринат Ахметов

Ринат Ахметов

власник холдингу «СКМ»

Подякувати 🎉