Facebook Pixel

Війна, олігархи, вакцинація та «кінець епохи бідності»: головні тези пресконференції Зеленського

Два роки тому, 20 травня 2019 року, відбулася інавгурація президента Володимира Зеленського. 20 травня 2021 року він дав пресконференцію за підсумками двох років президентства.

Про що говорив і що пообіцяв гарант – конспектувало The Page.

Про пріоритет номер один

Пріоритет Зеленського номер один – побудувати країну без олігархів. Ще один пріоритет – розв'язання питання війни та деокупації територій.

«Ми будуємо країну, яка самостійно захищає свій суверенітет і сама проводить потужну санкційну політику. Ми будуємо, я б сказав з нуля, судову реформу. Ми будуємо країну без війни. І це складний шлях», – наголосив він.

Вибір місця проведення пресконференції президент аргументував тим, що територія заводу «Антонов» — це його бачення України: пам’ятати про минуле, розуміти поточний стан і будувати майбутнє.

«Позаду мене — наш літак «Руслан». Востаннє ми побудували такий літак 1994 року. Справа від нас — недобудована «Мрія». Зліва — новий АН-178, один із трьох літаків, який держава замовила вперше за 30 років незалежности для нашої армії».

Володимир Зеленський

Володимир Зеленський

президент України

Він додав, що питання не тільки в тому, щоб добудувати літак «Мрія», а побудувати країну мрій.

Про святкування Дня Незалежності України

Святкування Дня Незалежності складатиметься з кількох етапів. 23 серпня 2021 року, у День Державного Прапора, у всіх регіонах України піднімуть великі прапори, які залишаться в їхніх центрах.

Також 23 серпня відбудеться перший саміт із деокупації Криму.

«Буде підписано важливі документи, запрошено президентів, прем'єр-міністрів, голів церков, міністрів закордонних справ. Буде представлено майже 30 країн», – повідомив він.

Зеленський зауважив, що це не просто саміт, де демонстративно щось підпишуть. Буде відкрито офіс «Кримської платформи», де займатимуться питаннями окупованого Криму й розглядатимуть кроки з деокупації.

«Це будуть професійні люди, які щодня — від юристів до економістів — займатимуться питаннями окупованого Криму та питаннями людей, які мають отримувати гуманітарну допомогу, а також тих, які перебувають там у тюрмах — як Криму, так і РФ», – розповів глава держави.

Президент додав, що приєднання різних країн до «Кримської платформи» загрожує їм ускладненням відносин із Росією. РФ важко сприймає «Кримську платформу».

Водночас під час святкування Дня Незалежності 24 серпня відбудеться великий військовий парад «на суші й на воді» — на Майдані в Києві та в Одесі. У рамках святкування в Україну привезуть першу Конституцію Пилипа Орлика.

Зеленський також презентував символ 30-річчя незалежності. Компанії робили його безоплатно, а переможцем стала компанія зі Львова.

«Це головна квітка тридцятиріччя. На мою думку, це правильний символ нашої державності. І символ того, що нас не затоптати й не зламати», – зазначив Зеленський.

Символ 30-річчя незалежності. Скриншот: YouTube

Символ 30-річчя незалежності. Скриншот: YouTube

Про війну

На питання про те, чи вважає він можливим домовитися з Путіним і чи можливо припинити війну, поки Путін обіймає посаду президента РФ, Зеленський відповів, що іншого шансу немає.

«Ми маємо зупинити війну зараз, коли президент РФ – Путін. Я дуже хочу цього, я в це вірю», – заявив він.

Надалі Україна йтиме в напрямку Нормандського формату.

«У мене була зустріч із президентом Макроном і у відеоформаті з канцлеркою Німеччини Ангелою Меркель. Я відчуваю їхню підтримку. Вважаю, що вони мають підтримувати сильніше», – зазначив Зеленський і додав, що вважає, що останнім часом вони трошки послабили свої позиції щодо Росії.

На питання про те, що він думає про Путіна, Зеленський відповів, що не має часу про нього думати. Він думає про зустріч, яка може призвести до закінчення війни.

«Я не боюся запитань, не боюся гарячих голів, які щось кричать… Я нічого цього не боюся. Фактично зараз я перебуваю в такому відчутті, що я точно розумію, що я роблю, куди йду, для чого все роблю. Я не обертаюся — тільки вперед».

Володимир Зеленський

Володимир Зеленський

президент України

Про закон про олігархів

Текст законопроєкту про олігархів з’явиться наступного тижня. Якщо людина відповідатиме поняттю «олігарх» – вона опиниться у відповідному реєстрі. Це загрожує зменшенням вартості її активів як на українському ринку, так і на міжнародному. Це буде зроблено не завдяки санкціям, а завдяки появі поняття «олігарх» на законодавчому рівні.

Людина потрапить до реєстру олігархів, якщо вона відповідатиме трьом критеріям одночасно:

  • вплив на медіа;
  • участь у політичному житті (вплив на чиновників, депутатів, наявність партії, яку вона фінансує тощо);
  • сума активів.

На запитання про те, чи дійсно олігархи не матимуть права бути політиками й депутатами ВР, Зеленський відповів «так».

«У них є можливість не бути олігархами. Їм буде надано час позбутися всього цього впливу — ми їм покажемо, як це зробити. Глухого кута для них не буде. Це нормальний закон, який поважає великий бізнес», – додав президент.

Про вакцинацію

Україна законтрактувала 45 — 47 млн доз вакцин проти коронавірусу. За словами президента, це максимальна кількість, яку можна було знайти за програмами COVAX, окремою програмою прямих контрактів, наприклад за контрактом із Pfizer на 20 млн доз.

«Ми маємо розуміти, що зробили 1 млн вакцинацій. Водночас ми не країна ЄС, ми не країна НАТО, ми не в пріоритеті в країн ЄС із погляду черговості постачання вакцин. Прямі контракти з Індією та Pfizer були поза європейськими програмами, вони були на рівні складних домовленостей між компаніями та керівництвом України», – повідомив президент.

Він додав, що порівнювати відсоток вакцинованих несправедливо. Попри те що Україна не в пріоритеті, вона зробила більше щеплень, ніж деякі країни ЄС, «бо вони менші за розмірами».

Про трьох нових міністрів

Звільнення міністра охорони здоров’я Максима Степанова відбулося через ускладнення стосунків із прем’єром Денисом Шмигалем.

«Прем'єр більше не міг працювати зі Степановим. Я не втручався в цю ситуацію досить довго, боявся дестабілізації, яку могла спричинити зміна міністра у важкий ковідний час. Я знаю, чому сталося ускладнення відносин, я в цій ситуації був на боці прем'єра», – повідомив він.

Вибір на посаду міністра головного санлікаря Віктора Ляшка Зеленський назвав «очевидним».

«Допустити такої дестабілізації ми просто не могли. Вибір кандидатури (Ляшка – The Page) є очевидним. Тепер він відповідає за все», – повідомив Зеленський.

Призначення Олексія Любченка першим віцепрем'єр-міністром — міністром економіки, а Олександра Кубракова — міністром інфраструктури Зеленський аргументував їхньою високою результативністю на своїх посадах.

Колишній міністр економіки Ігор Петрашко залишиться в команді і відповідатиме за земельну реформу в ОП.

Ексміністр інфраструктури Владислав Криклій також працюватиме в команді, але на новій посаді.

«Великих питань до нього немає. Але нам потрібно дуже швидко будувати Україну. Це стосується не лише доріг, а й катастрофи в «Укрзалізниці», це стосується Адміністрації морських портів, державно-приватного авіаперевізника. Цього команда не змогла зробити», – повідомив він.

Про кінець епохи бідності

«Епоха бідності – це найскладніше. Не все залежить від мене. Я тисну на уряд, щоб ми збільшували й мінімалку, і пенсії. Уряду непросто й зі мною, і з наповненням бюджету, бо економіка розвивається повільно через коронавірус. Але якщо порівнювати з європейськими країнами, я вважаю, що ми перебуваємо в нормальному стані», – заявив Зеленський.

Епоха бідності закінчиться тоді, коли державу буде діджиталізовано та всі сплачуватимуть податки.

За словами Зеленського, він закінчить «епоху корупції» до кінця своєї каденції.

Про референдум

«Одна з дуже важливих реформ – це народовладдя та волевиявлення людей. Питання, які не підіймає держава, люди зможуть ініціювати самі. Можливість ініціювання ми й надали законом про референдум», – повідомив Зеленський.

Формат референдуму може бути запропонований народом України.

Найголовнішим питанням референдуму Зеленський назвав ситуацію на Донбасі.

«Зради ніякої не буде».

Володимир Зеленський

Володимир Зеленський

президент України

Про стосунки з Кличком і Порошенком

«Кличко мені нічого не зробив. Мене з ним нічого не пов’язує, окрім того, що голова КМДА є вертикаллю президента. Хоче він цього чи не хоче. Я загалом ставлюся з великою повагою до всіх його перемог до того, як він став очільником міста. Щодо питання про обшуки в оточенні пана Кличка – так не треба було красти гроші в бюджеті», – заявив Зеленський.

Президент вважає, що мер Києва неправильно поводиться в публічному просторі, і додав, що Кличко звертався до нього з проханням не звільняти його з посади голови КМДА.

«Ви чудово знаєте, що в моєму оточенні раніше були люди, які хотіли його звільнити... Я йому сказав: будь ласка, працюйте, показуйте результат», – повідомив президент.

Щодо Порошенка Зеленський заявив, що він уже став вироком для експрезидента.

Про звільнення Коболєва

Звільнення Андрія Коболєва з посади голови правління «Нафтогазу» відбулося через негативний фінансовий результат, який компанія показала у 2020 році. Зеленський також розкритикував Коболєва за нецільове використання коштів на лобістські офіси, фінансування ЗМІ та деяких журналістів.

«Нафтогаз» має наповнювати бюджет відповідно до їхніх обіцянок і відповідно до планів їхньої роботи», — наголосив Зеленський.

Про роботу НБУ

Зеленський не був знайомий із головою НБУ Кирилом Шевченком до його призначення на посаду.

«Я запросив на зустріч усіх представників комерційних і державних банків України та наших міжнародних партнерів. Вони назвали три кандидатури. Будь-хто з них міг бути незалежним керівником НБУ. Одного з них держава обрала».

Володимир Зеленський

Володимир Зеленський

президент України

Зеленський назвав заслугою нового керівництва НБУ зниження кредитних ставок.

«Наразі я борюся з тим, щоб програма, яку я обіцяв громадянам України, працювала не тільки на словах. Це іпотека 7%», – повідомив він.

Фінальне слово

Говорити про ймовірну другу каденцію наразі зарано, оскільки не пройшло навіть і половини поточної каденції, зауважив Зеленський.

«Ми багато встигнемо, є багато обіцянок. Я не хочу, щоб вони залишились обіцянками. Моє бажання піти на другу каденцію має збігатися з бажанням суспільства та результатами роботи: що я зробив і не зробив».

Володимир Зеленський

Володимир Зеленський

президент України


Подякувати 🎉