Президент України Володимир Зеленський другий рік поспіль очолює рейтинги «Політик року» та «Розчарування року». Щоправда, в обох випадках помітне зростання показників. Цьогоріч «Політиком року» Зеленського назвали 17% респондентів, тоді як у 2020-му – 14,8%. З іншого боку, 45% опитаних назвали Зеленського «Розчаруванням року», а от у 2020-му «Невдахою року» його вважали 28%. Про це свідчать результати опитування, проведеного Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно із соціологічною службою Центру Разумкова.
Політик року
Друге місце в номінації «Політик року» розділили експрезидент Петро Порошенко (8,1%) та ексспікер Верховної Ради Дмитро Разумков (8%). А от у категорії «Розчарування року» Порошенка згадували частіше (8,5%), ніж Разумкова (3%). Майже 15% опитаних сказали, що «політиком року» взагалі немає кого назвати, майже 20% завагалися з відповіддю, а 5% не захотіли відповідати на це запитання. Серед тих, кого згадали лише як «політика року», — Юрій Бойко (3,7%), Євгеній Мураєв (3,4%), Ігор Смешко (1,8%), Володимир Гройсман (1,4%), Сергій Притула (1%).
Розчарування року
Винятково як «Розчарування року» опитані назвали: Миколу Тищенка (1,2%), Іллю Киву (1,2%), прем’єр-міністра Дениса Шмигаля (1,1%). Ще 3% респондентів сказали, що їх розчарували всі політики, 1,3% опитаних відповіли, що не можуть когось назвати розчаруванням року, майже 15% завагалися з відповіддю, а 4% не захотіли відповідати на це запитання.
Людина року
Символом 2021-го – «Людиною року» українці також назвали Зеленського. Друге місце «розділили» Порошенко (3,6%), Разумков (3,3%), Ангела Меркель (3,1%) та Ілон Маск (3%). Почесну «бронзу» в цій номінації здобув Джо Байден (2,7%).
Мем року
Мемом 2021 року більшість опитаних (5,2%) назвали «пресконференцію Володимира Зеленського», ще 3,4% – самого Володимира Зеленського. По 2,6% згадок отримали міський голова Києва Віталій Кличко та народний депутат Микола Тищенко, зокрема через свої заяви «про ціни на продукти». Майже стільки опитаних — 2,5% — назвали мемом «1000 гривень від Зеленського», а 2,1% респондентів розсмішив Ілля Кива, зокрема як «Кива-науковець».
Подія року в Україні та світі
Якщо минулого 2020 року більшість опитаних назвали головною подією в Україні епідемію коронавірусу, то цього року зі значно меншим результатом на цей титул «претендують» аж три події: окрім пандемії коронавірусу (6,5%), опитані назвали 30-річчя незалежності (6,3%) та вакцинацію проти коронавірусу (5,9%).
Відставку голови Верховної Ради Дмитра Разумкова як «Подію року» згадали 4,4% опитаних; для 3,8% такою подією став «Вагнергейт», а 3,7% вважають, що це «закон про землю».
Загрозу вторгнення Росії в Україну визначили як подію року 3% опитаних, ще 2,8% назвали такою подією війну.
З-поміж світових подій опитані назвали: пандемію коронавірусу (12,1%), обрання нового канцлера Німеччини (6,6%), події в Афганістані, виведення військ США з Афганістану (6,5%), перемовини Путіна та Байдена (5,6%), вибори в США (4,8%), вакцинацію проти коронавірусу (4,5%), ситуацію з біженцями на кордоні Білорусі та Польщі (2,5%), події в Білорусі (1,9%), загрозу вторгнення Росії (1,6%), перемовини Байдена та Зеленського (1,2%), війну (1,1%).
Очікування українців щодо наступного 2022 року
Українці зустрічають 2022 рік переважно з почуттям надії (43%) та тривоги (34%) щодо майбутнього держави. Чоловіки на 6% частіше за жінок згадували про таку емоцію, як оптимізм, тоді як жінки більше за чоловіків відчувають страх (різниця 5%) і розгубленість (різниця 7%), коли розмірковують про долю країни. Віковий розподіл респондентів засвідчує, що чим молодшим є покоління, тим більше оптимізму та надії відчувають його представники, як порівняти зі старшими віковими групами.
Попри свою наближеність до зони бойових дій саме мешканці Сходу найоптимістичніше налаштовані щодо майбутнього України – таких 31%. Найбільше негативних відчуттів у мешканців Півдня: 19% – відчувають безвихідь, 11% – песимізм, 44% – тривогу, 21% – страх.