В Україні з 1 липня 2021 року стартував ринок землі. Тепер українці цілком легально можуть продавати та купувати земельні ділянки.
зібрало основні відомості, які треба знати про ринок землі в Україні: скільки буде коштувати гектар сільськогосподарської землі, які потрібні документи, скільки треба заплатити податків та іншу важливу інформацію.
Хто може купувати землю в Україні
Поки що купувати ділянки в межах ринку землі можуть винятково фізичні особи — громадяни України. Встановлено жорсткий ліміт консолідації землі в одних руках — не більше ніж 100 га. Переважне право придбання землі мають орендарі: у них буде два місяці, щоб визначитися з рішенням про її купівлю.
Юридичні особи зможуть купувати землю лише з 2024 року. Максимальний обсяг зосередження земельних володінь в одних руках збільшиться до 10 тис. га.
Іноземцям дозволять купувати українську землю лише в тому разі, якщо за це проголосують українці на референдумі. Але навіть за позитивного рішення їм буде заборонено купувати землю в 50-км зоні біля кордонів України.
Категорично забороняється купувати українську землю російським громадянам, а також пособникам окупантів із псевдореспублік Л/ДНР і Криму.
Втім, деякі умовності можна легко обійти. Хоча юридичним особам заборонили до 2024 року купувати землю, вони можуть закріпити за собою орендовані території, передавши афілійованим фізичним особам переважне право викупу.
Також і ліміт у 100 га можна обійти, залучивши до купівлі землі пов'язаних із фермером набувачів: родичів, друзів та інших осіб. Головне, щоб вони змогли пояснити походження коштів.
Скільки буде коштувати земля в Україні
Ціну на землю в Україні в першу чергу сформує ринок. Вартість гектара землі залежатиме від багатьох умов: області, розташування ділянки, кліматичних особливостей. І навряд чи вона дорівнюватиме оціночній вартості — від 21 тис. до 34 тис. грн залежно від регіону.
Але в будь-якому випадку в перші п'ять років, як спрогнозував прем'єр-міністр Денис Шмигаль, вартість землі в Україні зросте щонайменше у два рази.
В Україні, за даними Держгеокадастру, налічується 32,3 млн га зареєстрованої землі. 19,9 млн га цієї площі перебувають в оренді.
У приватних руках зосереджено щонайменше 27,6 млн га, що належать 6,9 млн власників. Середній розмір ділянки — 4,5 га.
Як продати або купити землю в Україні
Для продажу або купівлі землі потрібні кілька речей: українське громадянство, гроші та пакет певних документів.
Документи, потрібні для продажу землі:
- виписка з Державного земельного кадастру;
- копія та оригінал паспорта та ідентифікаційного номера;
- документ про сплату адміністративного збору;
- документ про право на ділянку (державний акт про право власності на землю, договори купівлі-продажу, дарування, міни, рішення суду, свідоцтво про право на спадщину).
Також Кабмін розпорядився перевіряти покупців і продавців землі. Проводити ці перевірки зобов'язали нотаріусів. Нотаріус перевіряє через державні реєстри, що сторони угоди не перебувають під санкціями, не фінансують тероризм, є громадянами України, а покупець не перевищив ліміт зосередження землі в одних руках.
Якщо перевірка показала, що все в порядку, нотаріус засвідчує договір купівлі-продажу і документ набирає чинності.
Також землю можна купувати та продавати на електронних аукціонах. Але запрацюють вони тільки через п'ять днів після старту ринку землі, тобто не раніше 6 липня.
Важливий момент — ніхто не може змусити власника паю продати свою земельну ділянку. Адже багато українців негативно ставляться до реформи та не мають наміру продавати свої ділянки.
Які податки потрібно заплатити під час продажу чи купівлі землі
Як покупцеві, так і продавцеві під час оформлення угоди з придбання земельної ділянки потрібно заплатити всього два податки:
- ПДФО (податок на доходи фізичних осіб) — 5% від суми угоди, зазначеної в договорі;
- військовий збір у розмірі 1,5%.
Обидва податки потрібно сплатити до того, як нотаріус засвідчить договір. Втім, є можливість не платити державі податок, якщо земля отримана на підставі ст. 121 Земельного кодексу для ведення особистого господарства.
Контекст. Земельна реформа в Україні йде з осені 2019 року: саме тоді Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт про ринок землі. Старт ринку землі 1 липня — логічне завершення реформи.
Ще в березні 2020 року Верховна Рада схвалила закон про обіг землі сільськогосподарського призначення, але потім реформа забуксувала. Тільки у 2021 році депутати ухвалили решту законопроєктів: закон про електронні земельні аукціони, закон про заборону на оформлення землі чиновникам і закон про передання землі за межами населених пунктів у комунальну власність.