Facebook Pixel

Старт земельного ринку – підсумки першого півріччя: ціни та обсяги

Вартість землі в Україні 2021: ціна в областях після відкриття ринку. Фото: Pexels

Вартість землі в Україні 2021: ціна в областях після відкриття ринку. Фото: Pexels

За підсумками перших шести місяців роботи ринку сільгоспземлі його обсяг склав 5,3 млрд грн, отриманих землевласниками від продажу ділянок. Про це йдеться у п'ятому випуску бюлетеня «Огляд стану земельних відносин в Україні», який випускають Мінагрополітики, Держгеокадастр та «Київська школа економіки» (KSE).

У грудні кількість угод купівлі-продажу та площа землі в обігу зросли порівняно з листопадом приблизно на 30%. Цього місяця, вперше із запуску ринку, щоденна кількість угод перевищила 1 тисячу. Такі показники спостерігалися п'ять разів упродовж грудня. Шість разів у грудні щоденна площа землі в обігу перевищувала 2500 га.

Абсолютний рекорд було зафіксовано 23 грудня: 1187 угод та 3175 гектарів.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
rynok-zemli.jpg

Структура угод стабілізувалася – найбільше транзакцій відбувається із землями для ведення особистого селянського господарства (32,6 тисяч угод).

За сукупною площею проданих земель дві третини становить товарна сільськогосподарська земля (102,4 тисячі га).

Підписуйтесь на нас в Google News!

За типом угідь більшість проданих земель – це рілля (86,2%), частка сінокосів і пасовищ становить 10,6%.

За даними, що вносяться під час реєстрації угод купівлі-продажу, середня ціна коливається на рівні близько 40 тис. грн за гектар. Ціна продажу землі в державному реєстрі на сьогоднішній день вказана лише для 55% угод. Тому оцінка ринку у 5,3 млрд грн – приблизна.

За перше півріччя ринку землі в Україні сукупна площа укладених угод становить близько 150 тисяч гектарів.

Для порівняння – від 150 тисяч гектарів стартує площа земельних банків найбільших агрохолдингів країни. Також 155 тис. гектарів – це 0,375% від площі сільгоспземель в Україні.

Найбільш активною є Харківська область, де продано 1% від загальної площі сільськогосподарської землі, далі йде Херсонська область – 0,7%. В аутсайдерах – Рівненська, Львівська та Івано-Франківська області, де продано 0,1% землі.

Цілком бюлетень можна прочитати тут.

rynok-zemli-obem.jpg

Контекст. З 1 липня 2021 року набув чинності закон №552, який дозволяє громадянам вільно продавати та купувати землі сільськогосподарського призначення.

До січня 2024 року сільськогосподарські землі можуть купувати виключно фізособи — громадяни України. Максимальний розмір земельної ділянки, яку може придбати одна особа, становить 100 га.

Ціна на землю формується за домовленістю між покупцем та продавцем. Проте до 1 січня 2030 року вона не може бути меншою за нормативну грошову оцінку (НДО). Її надає Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр).

Коментарі

Всі новини