За підсумками перших шести місяців роботи ринку сільгоспземлі його обсяг склав 5,3 млрд грн, отриманих землевласниками від продажу ділянок. Про це йдеться у п'ятому випуску бюлетеня «Огляд стану земельних відносин в Україні», який випускають Мінагрополітики, Держгеокадастр та «Київська школа економіки» (KSE).
У грудні кількість угод купівлі-продажу та площа землі в обігу зросли порівняно з листопадом приблизно на 30%. Цього місяця, вперше із запуску ринку, щоденна кількість угод перевищила 1 тисячу. Такі показники спостерігалися п'ять разів упродовж грудня. Шість разів у грудні щоденна площа землі в обігу перевищувала 2500 га.
Абсолютний рекорд було зафіксовано 23 грудня: 1187 угод та 3175 гектарів.

Структура угод стабілізувалася – найбільше транзакцій відбувається із землями для ведення особистого селянського господарства (32,6 тисяч угод).
За сукупною площею проданих земель дві третини становить товарна сільськогосподарська земля (102,4 тисячі га).
За типом угідь більшість проданих земель – це рілля (86,2%), частка сінокосів і пасовищ становить 10,6%.
За даними, що вносяться під час реєстрації угод купівлі-продажу, середня ціна коливається на рівні близько 40 тис. грн за гектар. Ціна продажу землі в державному реєстрі на сьогоднішній день вказана лише для 55% угод. Тому оцінка ринку у 5,3 млрд грн – приблизна.
За перше півріччя ринку землі в Україні сукупна площа укладених угод становить близько 150 тисяч гектарів.
Для порівняння – від 150 тисяч гектарів стартує площа земельних банків найбільших агрохолдингів країни. Також 155 тис. гектарів – це 0,375% від площі сільгоспземель в Україні.
Найбільш активною є Харківська область, де продано 1% від загальної площі сільськогосподарської землі, далі йде Херсонська область – 0,7%. В аутсайдерах – Рівненська, Львівська та Івано-Франківська області, де продано 0,1% землі.
Цілком бюлетень можна прочитати тут.

Контекст. З 1 липня 2021 року набув чинності закон №552, який дозволяє громадянам вільно продавати та купувати землі сільськогосподарського призначення.
До січня 2024 року сільськогосподарські землі можуть купувати виключно фізособи — громадяни України. Максимальний розмір земельної ділянки, яку може придбати одна особа, становить 100 га.
Ціна на землю формується за домовленістю між покупцем та продавцем. Проте до 1 січня 2030 року вона не може бути меншою за нормативну грошову оцінку (НДО). Її надає Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр).
Головне від The Page
Дякуємо, що підписалися на The Page.
Буде гаряче!
Раз на тиждень ми будемо відправляти вам найцікавіші редакційні матеріали.
Я погоджуюсь з політикою конфіденційності
Читайте також